7 min. čítania

4. súťažný deň na zimnom EYOF 2017 v Erzurume: Bežkyňa na lyžiach Zuzana Šefčíková 14. v kvalifikácii rýchlostných pretekov, hokejisti budú hrať o bronz s Francúzmi

Mojmír Gaško

Erzurum, 16. februára (mg) – Aj predposledný súťažný deň na XIII. európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) priniesol krásny slnečný, no extrémne mrazivý deň. Teplomer ráno ukazoval -28°C. Práve pre mimoriadne silné mrazy sa presunul štvrtkový slalom chlapcov z večerného času na doobedňajší. Počas dňa sa predstavili tiež slovenskí bežci na lyžiach a šortrekárky. Podvečer nastúpili slovenskí hokejisti v semifinálovom súboji proti mladým Rusom.

Zjazdári vyštartovali v stredisku Palandöken medzi slalomové bránky. Pre oboch našich reprezentantov išlo o silnejšiu disciplínu než predošlý obrovský slalom, preto sa verilo, že by slovenská výprava mohla dosiahnuť dobrý výsledok. Žiaľ, Miroslav Jaroščák vypadol už v prvom kole hneď v úvodných bránkach. V predchádzajúcich dňoch mal poranené koleno a zranenie ho limitovalo aj na zjazdovke. Druhý náš zástupca Denis Mažgút obsadil po prvom kole 16. miesto. Druhé kolo však nedokončil, a tak sme v cieli nemali klasifikovaného ani jedného pretekára. Tréner slovenských lyžarov na EYOF v Erzurume Branislav Mažgút bol po pretekoch sklamaný: „Miro Jaroščák mal veľmi sľubné predpoklady na dobré umiestnenie, možno aj medailu. Po jazdeckej chybe však spadol. Je to pre nás veľké sklamanie, spomedzi štartujúcich pretekárov mal šieste najlepšie FIS-body. V podvedomí ho zrejme limitovalo aj zranenie. Denis zajazdil prvé kolo celkom dobre. Bola to sľubná východisková pozícia. Po 2. kole som ho za jazdu pochválil, išiel veľmi dobre,

Naši pretekári v pozadí Denis Mažgút s Miroslavom Jaroščákom a trénerom Branislavom Mažgútom po 1. kole. FOTO: MARTINA HALINÁROVÁ
MARTINA HALINÁROVÁ
až kým „nechytil špicara“. Slalom sa však jazdí buď alebo a dnes mohol skončiť aj do 10. miesta. Podložka na trati bola vynikajúca. Trať bola postavená veľmi zložito, na takto náročnej trati ešte naši zjazdári ani nepretekali. To však samozrejme nie je výhovorka. Organizátor zabezpečil výborné preteky a kopec bol rovnaký pre všetkých.“

Nedarilo sa ani našim šortrekárkam. Na programe mali vo štvrtok 500 m trať. V úvodnej rozjazde ešte Ema Zelinská postúpila z druhého miesta do štvrťfinále, v ňom ale spadla, a tak do semifinále nepostúpila. Viac sa nedarilo ani druhej našej zástupkyni. Sandra Trusová ešte v rozjazde v snahe predbehnúť súperku faulovala a ďalej nepostúpila. Zajtra čaká naše športovkyne 1000 m trať, ktorá im sedí viac.

Bežci na lyžiach sa dnes predstavili v rýchlostných pretekoch voľnou technikou. V kvalifikácii však naši chlapci skončili na 39. Dominik Číž, resp. 44. mieste Kristián Klouda. Do štvrťfinále postupovalo len prvých 30 bežcov. Medzi dievčatami sa o postup do štvrťfinále pokúšali aj dve Slovenky. Do prvej 30 pretekárok sa ale napokon zmestila iba Zuzana Šefčíková, ktorá obsadila 14. miesto. Postup tesne ušiel Lucii Michaličkovej, ktorá skončila 31. Vo

Momentka zo súboja. FOTO: MARTINA HALINÁROVÁ
Momentka zo súboja.
štvrťfinále zasa tesne ušiel postup Šefčíkovej. Vo svojej skupine skončila tretia, postupovali prvé dve bežkyne. Druhá Estónka Kaasiková ju pritom predbehla iba o 14 desatín sekundy.

Semifinálový súboj dnes odohrali naši mladí hokejisti. Ich súperom bol papierový favorit celého turnaja - Rusko. Naši hokejisti sa však súpera nezľakli a nastúpili veľmi dobre takticky pripravení. V úvode sa hral opatrný hokej s dobrou hrou oboch tímov v strednom pásme. Napriek tomu padol prvý gól pomerne rýchlo, a to do našej brány. Po neodpískanom ruskom zakázanom uvoľnení, ktoré majú tureckí rozhodcovia vo všeobecnosti častokrát problém postrehnúť, zasunul puk za chrbát nášho brankára v 5 minúte Lichačev. Slovenských hokejistov však gól nezaskočil a dokázali odpovedať už po 29 sekundách, keď puk za ruského brankára dostal Ján Sarvaš. Od tejto chvíle naši hráči na ľade dominovali. Rusi boli často vylučovaní, takmer minútu sme mali možnosť hrať presilovku 5 na 3. Gól však už v prvej tretine nepadol.

Na začiatku druhej tretiny sa tlak Slovákov ešte vystupňoval a ruskí hokejisti sa iba rýchlo zbavovali pukov. Z tlaku sme však gól nevyťažili, až prišla nešťastná 29. minúta. V nej najprv individuálne zatiahol puk pred našu bránu a poľahky skóroval Safonov a o 41 sekúnd neskôr, akciou ako cez kopirák, zvýšil na rozdiel dvoch gólov Černij. V tej chvíli sa nechal vystriedať náš brankár Matej Bátory, ktorý nemal dovtedy v druhej tretine prakticky žiadnu prácu.

Smútok Slovákov a radosť Rusov po zápase. FOTO: MARTINA HALINÁROVÁ
Smútok Slovákov a radosť Rusov po zápase.
Do brány tak išiel Michal Vojvoda, ktorý chytal aj v súboji s Bieloruskom. Hra sa po zvyšku tretiny odohrávala v strednom pásme so šancami na oboch stranách.

Snahu urobiť niečo v tretej tretine so zápasom pochoval už 33 sekúnd po jej začiatku Rus Tjuvilin, ktorého našiel krásnou prihrávkou Zinovjev a bolo 1:4. Od tej chvíle tempo hry mierne upadlo. Šancí sme na hokejkách mali viac, no naše strely boli zväčša nepresné alebo skončili na brankárovi Čečelevovi. V 59. minúte ešte vykresal iskierku nádeje peknou akciou so zakončením do prázdnej brány Oliver Okuliar, po nezištnej nahrávke od Kristiána Kováčika, ale v závere si Rusi víťazstvo ustrážili. Slovákom nepomohla ani hra bez brankára. Mladí Slováci tak prehrali s rovesníkmi z Ruska 2:4.

Tréner Slovákov Viliam Čacho po skončení zápasu: "Hodnotí sa to ťažko. Dve tretiny sme boli vyrovnaným súperom,  zápas sme mali vo svojich rukách. O výsledku sme mohli rozhodnúť v presilovkách, no tie nám dnes vôbec nešli. Paradoxne vždy po nich prišla individuálna chyba, po ktorej sme inkasovali. Aj za stavu 1:3 sme boli lepší a verili sme, že prípadný kontaktný gól nám pomôže a výsledok ešte otočíme. Bohužiaľ na začiatku tretiny prišla fatálna chyba, keď štyria naši hráči išli do rohu. Rusi dali gól, to nás zlomilo a nenašli sme už sily zápas otočiť." Aj napriek dvom prehrám môžu naši hokejisti ešte stále odísť z Turecka s medailou na krku. Stačí v zajtrajšom súboji poraziť hokejistov Francúzska. Viliam Čacho vie čo treba urobiť, aby sme boli v posledný súťažný deň úspešný: "Hlavne musíme dať chlapcov psychicky dokopy. Máme krátky čas na regeneráciu, takže si musíme poriadne oddýchnuť a do zápasu vstúpiť tak, ako si tento turnaj vyžaduje."

Celý zápas ste mohli naživo sledovať aj cez náš účet na Facebooku. Online prenos vám sprostredkujeme aj počas súboja o bronz, ktorý sa začne o 13:00 miestneho času (na Slovensku bude o 2 hodiny menej).

Výsledky Slovákov

Alpské lyžovanie: slalom chlapci (58): 1. Vinatzer (Tal.),..., Miroslav Jaroščák – nedokončil 1. kolo, Denis Mažgút – nedokončil 2. kolo (obaja SVK)
Bežecké lyžovanie:
rýchlostné preteky voľne dievčatá (46): 1. Kučevová (Rus),..., 14. Zuzana Šefčíková - nepostúpila zo štvrťfinále, 31. Lucia Michaličková nepostúpila z kvalifikácie (obe SVK)
rýchlostné preteky voľne chlapci (58): 1. ,...., 39. Dominik Číž, 44. Kristián Klouda - nepostúpili z kvalifikácie (obaja SVK)
Šortrek: 500 m dievčatá (27): 1. Rasskazová (Rus) 45.716,..., Sandra Trusová – nepostúpila z rozjazdy, Ema Zelinská – nepostúpila zo štvrťfinále (obe SVK)
Ľadový hokej: chlapci Slovensko : Rusko 2:4, góly Slovenska: Ján Sarvaš, Oliver Okuliar.