46. valné zhromaždenie SOV vo štvrtok schváli nomináciu slovenskej výpravy na ZOH v Soči

BRATISLAVA (SOV) - Hlavným bodom 46. valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru, ktoré sa uskutoční tento štvrtok, bude schválenie nominácie slovenskej výpravy na XXII. zimné olympijské hry v Soči.

Už v utorok naposledy pred hrami zasadne štáb SOV pre ZOH v Soči, na ktorom jed-notlivé športové zväzy predložia návrh nominácií svojich častí výpravy – športovcov, aj členov ich sprievodu. V stredu sa komplexným návrhom nominácie bude zaoberať výkonný výbor (VV) SOV a vo štvrtok predloží členka VV SOV poverená vedením štábu a designovaná vedúca výpravy Janka Gant-nerová predloží návrh celkového zloženia výpravy na schválenie valnému zhromaždeniu SOV.

Na štvrtkovom pléne sa bude postupovať podľa novelizovaných Stanov SOV, ktoré boli schválené na 45. valnom zhromaždení SOV 27. apríla 2013. V dôsledku novelizácie a júlového prijatia Danky Bartekovej za členku MOV sa celkový počet členov SOV po 45. VZ SOV znížil z 82 na 74, pretože 9 členovia výkonného výboru SOV, delegovaní právnickými osobami, stratili mandát individuálnych členov SOV. V pléne teraz zastupujú právnické osoby.
SOV má v súčasnosti 62 členov – právnických osôb a 12 členov – fyzických osôb. Spolu disponujú 104 hlasmi.

Národné federácie olympijských športov, ktorých šport v zmysle čl. 45 Olympijskej charty a príslušných vykonávacích predpisov k tomuto pravidlu riadi jedna medzinárodná športová federácia, majú na valnom zhromaždení SOV po dva hlasy. Týka sa to spolu 30 federácií, ktoré tak disponujú dovedna 60 hlasmi.

V štyroch olympijských športoch je na Slovensku situácia, že šport riadený jedinou medzinárodnou federáciou má na Slovensku dva zväzy, riadiace rôzne odvetvia tohto jedného olympijského športu. Ide o slovenské federácie vodného slalomu a rýchlostnej kanoistiky (medzinárodne zastrešené ICF), plávania a vodného póla (medzinárodne zastrešené FINA), športovej a modernej gymnastiky (medzinárodne zastrešené FIG), resp. krasokorčuľovania a rýchlokorčuľovania (medzinárodne zastrešené ISU). Tieto federácie majú na valnom zhromaždení SOV po jeden hlas, čiže spolu 8 hlasov. Všetci ostatní členovia SOV – fyzické aj právnické osoby – majú po jednom hlase, čiže spolu 35 hlasov.

Spolu 68 hlasov majú zväzy olympijských športov. Ďalších 5 hlasov v pléne majú členovia komisie športovcov. Zväzy olympijských športov (resp. ich delegáti) a delegovaní členovia komisie športovcov SOV spoločne s prezidentom SOV Františkom Chmelárom a s členkou MOV Dankou Bartekovou tvoria tzv. olympijskú väčšinu (definovanú v Stanovách SOV), ktorá disponuje 75 hlasmi. Spoločne s 9 členmi výkonného výboru SOV majú všetci členovia, tvoriaci olympijskú väčšinu, výhradné právo hlasovať o otázkach týkajúcich sa priamo olympijských hier. To znamená, že aj o nominácii výpravy na ZOH v Soči.

Podľa súčasného stavu plnenia kvalifikačných kritérií medzinárodných športových federácií (MŠF) na ZOH je isté, že Slováci sa v Soči predstavia v nasledovných športových odvetviach: ľadový hokej (25 hráčov), biatlon (5 mužov a 5 žien), zjazdové lyžovanie (momentálne kritériá MŠF spĺňa 5 žien a 4 muži), beh na lyžiach (v tejto chvíli 2 muži a 2 ženy), akrobatické lyžovanie (2 ženy), sánkovanie (5 mužov a 1 žena), šort trek (1 žena) a krasokorčuľovanie. Otvorené sú ešte možnosti pre ďalšieho zjazdára Siráňa i bežca na lyžiach Segeča, ako aj pre snoubordistku Medlovú, skokana na lyžiach Zmoraya a osádku štvorbobov s pilotom Jagnešákom. Kľúčové pre nich budú výsledky, ktoré dosiahnu v priebehu tohto víkendu. Valné zhromaždenie SOV by ich nomináciu mohlo schváliť podmienečne – v prípade, že by tento víkend splnili kvalifikačné kritériá príslušných medzinárodných športových federácií. Nejasná je zatiaľ situácia okolo tanečného páru Testová – Csӧlley, ktorý je na prvej náhradníckej pozícii.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím