7 min. čítania

5. SÚŤAŽNÝ DEŇ NA ZIMNOM EYOF V SARAJEVE: ŠORTREKÁRKA RUSNÁKOVÁ SA S MLÁDEŽNÍCKYM PODUJATÍM LÚČI S ĎALŠOU ZLATOU MEDAILOU!

Jakub Takáč

Sarajevo 15. februára (SOŠV) - Posledný súťažný deň na XIV. zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v metropole Bosny a Hercegoviny priniesol ďalšiu víťaznú radosť v našej výprave. O svoj tretí cenný kov na tejto športovej akcii a o druhú zlatú medailu vôbec sa postarala opäť mladá šortrekárka Petra Rusnáková v pretekoch na 1 000 metrov. Slovensko získalo v Sarajeve až štyri cenné kovy, pričom všetky vybojovali rýchlokorčuliarky. Končiace sa EYOF sa pre našu krajinu stalo jednoznačne najúspešnejším podujatím tohto druhu v samostatnej histórii. Rovnako je tak Petra Rusnáková našou najlepšou mládežníckou športovkyňou na EYOF-och, vrátane tých letných. Dve zlaté kovy okrem nej v minulosti vybojovala iba tenistka Viktória Kužmová na XII. letnom Európskom olympijskom festivale mládeže v holandskom Utrechte v roku 2013.

Na tohtoročný EYOF cestovalo 45 športovcov spod Tatier, no iba dve dievčatá dokázali uspieť v náročných medailových bojoch. Hneď v úvodný súťažný deň v šortreku na 1 500 metrov získala Rusnáková striebro. V utorok ju napodobnila Lucia Filipová na 500 metrov, ktorá pre Slovensko vybojovala ďalšie striebro a Rusnáková získala dokonca zlatú medailu. Dnes sa v súťaži na 1 000 metrov rozlúčila Petra Rusnáková so Sarajevom ziskom ďalšieho kovu so zlatým odleskom. Na ľade od úvodných rozjázd, v ktorých mala suverénne najlepší čas, jasne dominovala. Uspela aj vo štvrťfinále, semifinále a s časom 1:38.566 vyhrala napokon finálové preteky na 1 000 metrov. „Cítim sa výborne, je to neopísateľný pocit. Túto trať mám rada, je jedna z mojich najobľúbenejších. Finále som príliš nevnímala. Išla som a zrazu som vyhrala. Pred dnešnými pretekmi som sa dobre vyspala, bola som plná energie,“ povedala krátko po finále trojnásobná medailistka a dvojnásobná šampiónka zo Sarajeva Petra Rusnáková. „Som rada, že sa to podarilo. Hoci bola Petra favoritkou, človek nikdy nevie,

Rýchlokorčuliarka Petra Rusnáková je našou najlepšou mládežníckou športovkyňou na EYOF-och. V Sarajeve vybojovala dve zlaté a jednu striebornú medailu. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
: SOŠV/Andrej Galica
čo sa môže stať. Teší ma, že súperkám vo finále ušla a suverénne triumfovala,“ nadviazala trénerka Kateřina Novotná.

Na šortrekárky sa upiera pozornosť

Ďalšia Slovenska na trati Lucia Filipová mala dnes rovnakú smolu ako v úvodných pretekoch na 1 500 metrov. Darilo sa jej v rozjazdách, štvrťfinále, no v semifinále bola penalizovaná. Napriek tomu naše dievčatá zanechali v Sarajeve dobrý dojem, pozitívnu stopu a fanúšikom športu urobili radosť, ako už dávno nie. „Pre mňa bolo prekvapením, že obe naše pretekárky boli v Sarajeve najsilnejšie. Uvedomovali sme si, že môžeme bojovať o cenné kovy, no nevedeli sme, čo môžeme očakávať od rýchlokorčuliarok z Talianska, Holandska a západnejších častí Európy. Všetci sú prekvapení, odkiaľ sa naše dievčatá vzali. Začína sa na nás upierať pozornosť, no som rada, že dievčatá sa pozdvihli. Budeme pracovať ďalej na tom, aby sme vyhrávali aj ďalšie - vyššie súťaže,“ dodala trénerka Kateřina Novotná.

V biatlonových miešaných štafetách potešili slovenské dievčatá

Dvorišta hostila biatlonistov aj v posledný súťažný deň EYOF-u, na programe boli preteky miešaných štafiet na 2 x 7,5 km a 2 x 6 km. Spomedzi 19 tímov finišovalo najlepšie

Naše dievčatá odštartovali biatlonové miešané štafety výborne. Na fotke Ema Kapustová. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
nórske družstvo v zložení Frida Tormodsgard Dokkenová, Hanna Boerveová, Eirik Idland a Morten Hol s víťazným časom 1:26:58,5. Slovensko obsadilo 17. miesto, Ema Kapustová, Barbora Horniaková, Matej Gregor a Damián Cesnek sa postarali o konečný čas 1:35:31,2. „Dnešný pretek bol špecifický hustou hmlou počas nástrelu, rýchlym snehom a opäť aj nepríjemným vetrom na strelnici. Dievčatá predviedli výborné výkony. Emka Kapustová udržala kontakt a Barborka Horniaková svoj fantastický beh podporila i kvalitnou streľbou. Výsledkom bolo priebežné výborné štvrté miesto a len minimálna strata na zlato. Chlapčenská polovica pretekov sa nám vôbec nevyvíjala podľa predstáv a postupne sme sa prepracovali až výslednú sedemnástu pozíciu. Žiaľ, naši chlapci nedokázali zlepšiť svoje výkony z rýchlostných pretekov. Dievčatám gratulujem ku veľmi pekne zvládnutým štafetovým úsekom,“ hodnotil tréner Peter Kazár.

V paralelnom slalome zaujal Filip Baláž

Na svahu v Bjelašnici si zmerali sily zjazdári v paralelnom slalome miešaných tímov. Súťažilo 16 lyžiarskych družstiev, najlepší bol francúzsky kolektív v zložení Marie Lamureová, Pablo Banfi, Leo Ducros a Caitlin Mc Farlaneová. Slovensku sa nepodarilo postúpiť z osemfinále, na strane našich reprezentantov (Silvia Strachanová, Ján Sanitrát, Filip Baláž a Iveta Derfenyiová, pozn. red.) prevládal smútok. „Skončili sme hneď v prvom kole. V prvej rozjazde takmer prekvapila Silvia Strachanová, po chybe Talianky chvíľu viedla, ale v závere ju súperka predbehla. Potešil Filip Baláž, ktorý porazil Taliana Manuela Plonera, jedného z najlepších lyžiarov vo svetovom rebríčku v tejto kategórii. Andrea Pavlaková v treťom heate prehrala. V poslednej jazde sa stretol Ján Sanitrár s Mateom Bendotim, jednotkou talianskeho tímu. Do polovice trate išli plece pri pleci, potom však náš pretekár pri výjazde z oblúka neudržal rovnováhu a lyže ho katapultovali. Naše nádeje sa tak skončili,“ krčil plecami tréner Ján Sanitrár.

Slovenskí bežci na lyžiach v miešanej štafete skončili na 16. mieste

Bežci na lyžiach v Igman Veliko Polje dnes absolvovali miešanú štafetu na 4 x 5 km. Spomedzi 22 tímov zvíťazila nórska družina v zložení Lars Agnar Hjelmeset, Margrethe Berganeová,

V miešaných štafetách bežcov na lyžiach na 4 x 5 km dnes súťažil aj Matúš Oravec. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
Martin Kirkeberg Moerk a Ebba Andresenová s konečným časom 1:02:01,4. Slovensko sa umiestnilo vďaka kvartetu Denis Tilesch, Mária Danielová, Matúš Oravec, Kristína Sivoková s časom 1:09:42,6 na 16. mieste. Celý šampionát sme mali štyroch vyrovnaných pretekárov, ale nikoho výrazného. Chýbali nám dve až tri minútky do desiateho až dvanásteho miesta, čo by bola polovica štartového pola. Boli sme vyrovnaní, no v podstate priemerní. Úprimne, čakal som niečo lepšie. Štafeta je špecifická v tom, že ak to dobre rozbehnete, potom aj tí ďalší pretekári, ak majú niekoho pred sebou, dokážu sa potiahnuť. My sme však ostali vo vzduchoprázdne - pred nami i za nami 50 sekúnd nebol nikto… Tak sa pretekalo skoro až od druhého úseku. Nemôžem povedať, že som veľmi nespokojný. Vzhľadom na to, čo sme tu predviedli, to bol reálny obraz toho, na čo máme,“ zhrnul tréner Stanislav Holienčík.

V medailovej bilancii na XIV. zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Sarajeve skončilo na 1. mieste Nórsko (6-1-5), Slovensko obsadilo 7. pozíciu (2-2-0).

DOTERAJŠIE SLOVENSKÉ MEDAILY ZO ZIMNÝCH EYOF/EYOD

ZLATO

IV. ZIMNÝ EYOD POPRAD-TATRY 1999

KOMBINOVANÁ BIATLONOVÁ ŠTAFETA NA 4x5 km (D. Šimočko, Slezáková, Hasillová, M. Kazár)