Anastasia Kuzminová a Martin Bajčičák zložili v mene slovenskej výpravy na ZOH v Soči sľub do rúk prezidenta SR

Prezident SR Ivan Gašparovič odovzdal vedúcej výpravy Janke Gantnerovej slovenskú vlajku. FOTO TASR/MICHAL SVÍTOKBratislava 30. januára (TASR, sou) - Bežec na lyžiach Martin Bajčičák a biatlonistka Anastasia Kuzminová zložili vo štvrtok na Bratislavskom hrade v mene celej olympijskej výpravy slávnostný sľub do rúk prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča. Prezident SR odovzdal členom slovenskej výpravy menovacie dekréty, prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár zase účastnícke odznaky. Od prezidenta Gašparoviča si vedúca slovenskej výpravy Janka Gantnerová prevzala ako dar slovenskú štátnu vlajku, prezident SOV mu zase odovzdal darček z farebného skla od slovenskej firmy Rona.

Na XXII. zimných olympijských hrách v Soči (7. - 23. februára 2014) sa predstaví 62 slovenských športovcov, pocestuje aj šesť náhradníkov. Na sľube sa zúčastnilo 42 olympionikov a o niečo menej členov ich sprievodu. Prítomní boli všetci športovci z biatlonu i sánkovania, štyria bobisti, viacero hokejistov, väčšina reprezentantov v zjazdovom lyžovaní i v behu na lyžiach, obe akrobatické lyžiarky aj šortrekárka Tatiana Bodóvá. Na začiatku ceremónie odpadol biatlonista Tomáš Hasilla, aj ten si však po chvíli prebral dekrét.

Anastasia Kuzminová a Martin Bajčičák pri čítaní slávnostného sľubu slovenskej výpravy. FOTO TASR/MICHAL SVÍTOKKuzminová s Bajčičákom predniesli prítomným v rytierskej sále slávnostný sľub v tomto znení: "V mene všetkých športovcov slovenskej výpravy sľubujeme, že na XXII. zimných olympijských hrách Soči 2014 budeme rešpektovať a dodržiavať Olympijskú chartu, etické princípy a pravidlá, ktorými sa tieto zimné olympijské hry riadia a budeme súťažiť bez dopingu a drog, v ozajstnom športovom duchu, pre slávu a česť športu a vzornú reprezentáciu Slovenskej republiky. Tak sľubujeme!"

"Našim reprezentantom želám, aby sa z olympiády vrátili zdraví a aby si do svojich športových vakov nezabudli pribaliť medaily. V duchu vždy verím, ale musíme byť reálni, takže každé miesto v prvej desiatke bude veľkým úspechom. V Soči by som mal stihnúť hokej, biatlon a beh na lyžiach, to je zatiaľ všetko. No podľa toho, aký budem mať program a keď sa bude dať ísť, tak veľmi rád prídem na každú disciplínu, kde budú naši," povedal prezident SR Ivan Gašparovič.

Menovací dekrét si z rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča prevzal aj hlavný tréner tímu hokejistov Vladimir Vůjtek, vpravo prezident SOV František Chmelár. FOTO TASR/MARTIN BAUMANNPre Anastasiu Kuzminovú bolo skladanie sľubu veľkou cťou a problémy jej nerobila ani slovenčina. "Zachránilo ma to, že môj syn má najradšej rozprávky po slovensky, takže mám trošku prax v čítaní. Toto je ale samozrejme niečo iné. Je to pre mňa veľká pocta, že som dostala možnosť byť tu a čítať sľub. Znamená to pre mňa veľmi veľa," uviedla jedna z najväčších slovenských medailových nádejí v Soči.

"Bola to pre mňa veľká pocta. Teší ma, že som to mohol zažiť a spolu s Anastasiou Kuzminovou sme mohli zložiť tento sľub. Teraz sa už sústredím na hry. Aj keď zo začiatku sezóny forma nebola taká, ako som si predstavoval, ale bol som zdravý a urobil som všetko pre to, aby som sa ukázal v dobrom svetle v Soči. Verím, že mi to vyjde a že s výsledkami budem spokojný ja a aj diváci doma pri obrazovkách," uviedol Martin Bajčičák.

Po ôsmich rokoch sľub opäť skladala aj biatlonistka - pred odchodom do Lillehammeru v roku 1994 a Turína v roku 2006 sa tejto pocty dostalo Martine Jašicovej-Halinárovej a pred Naganom v roku 1998 a Salt Lake City v roku 2002 zase jej kolegyni Soni Mihokovej. Bajčičák skladal sľub ako druhý zástupca bežeckého lyžovania, pred ním sa to podarilo len Ivanovi Bátorymu v roku 2002.

Prehľad športovcov, ktorí skladali sľub pred odchodom na ZOH:
Lillehammer 1994: Peter Šťastný (ľadový hokej), Martina Jašicová (biatlon)
Nagano 1998: Zdeno Cíger (ľadový hokej), Soňa Mihoková (biatlon)
Salt Lake City 2002: Ivan Bátory (beh na lyžiach), Soňa Mihoková (biatlon)
Turín 2006: Martina Halinárová-Jašicová (biatlon)
Vancouver 2010: Milan Jagnešák (boby), Zuzana Moravčíková (ľadový hokej)
Soči 2014: Martin Bajčičák (beh na lyžiach), Anastasia Kuzminová (biatlon)
Spoločná fotografia členov slovenskej výpravy na ZOH v Soči, ústavných činiteľov a predstaviteľov SOV. FOTO TASR/MARTIN BAUMANN

Autor: TASR, sou

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím