Bratislava od piatka do nedele dejiskom 23. svetového veľtrhu olympijských zberateľov

BRATISLAVA 8. septembra (SOV) - Zatiaľčo na výstave SOV - Slovenského olympijského a športového výboru „Nájdi si svoje hobby!“, ktorú slávnostne otvorili v Múzeu mesta Bratislava vo štvrtok 7. septembra, sa so svojimi exponátmi predstavujú slovenskí zberatelia olympijských a športových memorabílií, v bratislavskom hoteli NH Gate One sa od piatku 8. septembra do nedele 10. septembra verejnosť môže zoznámiť s pozoruhodnými zbierkami z celého sveta. V slovenskom hlavnom meste organizuje Slovenská spoločnosť olympijských a športových zberateľov (SSOŠZ) pod patronátom Medzinárodnej  asociácie olympijských zberateľov (AICO) počas troch dní už 23. ročník Svetového veľtrhu olympijských zberateľov. Veľtrh sa pôvodne mal konať v Číne, ktorá sa však usporiadateľského práva vzdala a SSOŠZ sa ponúkla zorganizovať ho v Bratislave.

 

Ranný pohľad do sály, kde prebieha veľtrh - vystavovatelia si postupne pripravovali svoju ponuku. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNa predajnom veľtrhu dovedna na 85 stoloch vystavuje svoje rozmanité cennosti s olympijskou a športovou tematikou viac ako sto zberateľov z 25 krajín. "Navštevujem takéto stretnutia už 15 rokov a môžem povedať, že sme pripravili svetové stretnutie na veľmi dobrej úrovni. Príde k nám početná špička zberateľov z tradičných veľmocí - USA, Rusko, Čína, ďalej zberatelia z viacerých európskych krajín, ale aj z Japonska či Indie. Pre nás zberateľov je toto podujatie to isté, čo sú pre športovcov olympijské hry," povedal na štvrtkovej tlačovej besede predseda SSOŠZ a šéf organizačného výboru Branislav Delej.

 

Branislav delej na veľtrhu ponúka odznaky,ktoré má navyše, ale na výstave Nájdi si svoje hobby! vystavuje unikátnu zbierku približne 6000 odznakov všetkých národných olympijských výborov. FOTO JÁN SÚKUPAko člen výkonného výboru AICO sa Branislav Delej pred tlačovkou zúčastnil na zasadnutí exekutívy medzinárodnej organizácie, po ktorom niektorých zahraničných kolegov priviedol na vernisáž výstavy “Nájdi si svoje hobby!”. Na nej vystavuje svoj jedinečný exponát – kolekciu približne 6000 odznakov všetkých národných olympijských výborov sveta. Svoje exponáty tam majú aj viacerí ďalší slovenskí účastníci veľtrhu. Oni, ako aj účastníci zo zahraničia, navštívia výstavu v piatok podvečer.

 

Slávnostné otvorenie veľtrhu aj s účasťou prezidenta Slovenského olympijského výboru Antona Siekela sa uskutoční v piatok 8. septembra od 15:00 hod. Pre verejnosť je Svetový veľtrh olympijských zberateľov otvorený nasledovne: v piatok 8. septembra od 10:00 do 17:00 h, v sobotu 9. septembra od 9:00 do 17:00 h a v nedeľu 10. septembra od 9:00 do 14:00 h. Program spestria aj dve autogramiády našich olympijských medailistov, ktorú SSOŠZ organizuje v spolupráci so Slovenskou olympijskou marketingovou, a.s. – 8. septembra od 15:30 Miloša Mečířa, Jozefa Gӧnciho, Zuzany Rehák Štefečekovej Juraja Minčíka, 9. septembra od 11:00 Denisa Myšáka, Erika Vlčeka, Juraja Tarra a Tibora Linku.

 

Z kolekcie materiálov, ktoré SSOŠZ vydala pre účastníkov veľtrhu, aj pre návštevníkov. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKveľtrhu POFIS vydal príležitostnú pečiatku, ktorú zberatelia môžu v dejisku podujatia získať 8. septembra od 11:00 – 13:00. Vyjde aj FDC a upravený tlačový list poštových známok. SSOŠZ vydala aj príležitostnú pohľadnicu, odznaky a iné materiály.

 

V piatok ráno sme veľtrh navštívili ešte pred tým, ako bol otvorený aj pre verejnosť. Hlavný organizátor Branislav Delej nám podal doplnkové informácie: “Pokiaľ ide o obsah ponúkaných vecí na predaj alebo výmenu, zvyčajne asi sedemdesiat percent tvoria olympijské a športové odznaky, pätnásť percent filatelistické exponáty a zvyšok je všehochuť rôznych memorabílií. Najdrahšie bývajú olympijské medaily, potom olympijské pochodne, nasledujú artefakty z obdobia pred druhou svetovou vojnou a potom všetko ostatné – napríklad športové dresy, štartové čísla, ale aj ďalšie súčasti oblečenia športovcov. Veľtrhy zvyknú trvať tri dni a zvyčajne to býva tak, že prvú polovicu tohto času vystavovatelia predávajú, čo nie je vzhľadom na ceny jednoduché, a v tej druhej polovici začínajú medzi sebou vymieňať. Niektoré veci ponúknu aj do dražby, ktorá sa uskutoční v sobotu od šiestej do siedmej večer.“

 

Okrem „komodít“, ktoré spomínal Branislav Delej, sme videli napríklad športové sošky, taniere a poháre vyrobené k športovým podujatiam, či bejzbalové palice. Záujemci o šport a všetko olympijské z radov verejnosti objavia na veľtrhu v hoteli NH Gate One určite množstvo zaujímavých exponátov.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri