Celá slovenská výprava na II. olympijských hrách mládeže v Nankingu je už v Číne

Krátko po prílete do Nankingu - cyklistky Nina Janušíková a Tereza Medveďová s trénerom Petrom Medveďom. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNANKING 12. augusta (píše tlačový atašé slovenskej výpravy Ľubomír Souček) – Celá slovenská výprava, ktorá sa zúčastní na nadchádzajúcich II. olympijskýchn hrách mládeže v čínskom Nankingu (uskutočnia sa 16. – 28. augusta) je už v Číne. Jej najväčšia – 35-členná časť – priletela do osemmiliónového veľkomesta podľa plánu v utorok o jedenástej predpoludním miestneho času (na Slovensku je o šesť hodín menej) a popoludní už mala za sebou prvé zoznámenie s ubytovaním aj so stravou v olympijskej dedine.

„Ubytovacie priestory aj jedáleň pôsobia veľmi pekným a čistým dojmom,“ stručne vyjadril svoje prvé pocity hlavný lekár slovenskej výpravy Branislav Delej, ktorý doplnil, že tenistu Alexa Molčana si hneď po príchode „odchytili“ na kontrolu antidopingoví komisári.

Kajakárku Michaelu Haššovú Číňania kvôli fotografii požiadali odbaliť pádlo. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKĎalšia 21-členná časť slovenskej výpravy – s kompletným družstvom futbalistiek - sa do dejiska OHM dostala cez Šanghaj až v pondelok neskoro večer. Futbalistky v porovnaní s pôvodným plánom prileteli až s dvojdňovým oneskorením, zapríčineným zmenou odletových časov z Viedne. Individuálnymi letmi sa do Nankingu z pondelka na utorok presunuli aj tí členovia výpravy, ktorí majú akreditáciu typu extra officials (a preto bývajú v hoteloch mimo olympijskej dediny), ako aj dodatočne nominovaná tenistka Viktória Kužmová. Keďže Medzinárodná tenisová federácia poslala pozvanie pre ňu len minulý pondelok a „papierovo“ sa za taký krátky čas už nedalo všetko vyriešiť, hneď po príchode do Nankingu sa muselo riešiť vystavenie jej akreditácie.

V utorok, keď oficiálne otvárali olympijskú dedinu, bol prvý „silný“ príletový deň do Nankingu. Už na letisku vo Frankfurte nad Mohanom členovia slovenskej výpravy „okukovali“ oblečenie výprav z niektorých iných krajín, napríklad z Ukrajiny, Srbska, Nórska či Mexika. S nami však priamo do Nankingu leteli len Nórky, ďalšie výpravy sa zrejme prepravovali cez Šanghaj alebo Peking.

Hlavná časť slovenskej výpravy po prílete pri čakaní na odvoz do olympijskej dediny. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK
Po prílete do Nankingu boli pred Slovákmi v letiskovej hale už vítané výpravy Španielska a Guatemaly. Záujem o mladých olympionikov zo strany miestnych bol nemalý. Okrem novinárov si viacerých aj z našej výpravy fotografovali aj uniformovaní príslušníci.

Maskot OH mládeže Lele zdobí ulice Nankingu aj s kvetinovým lemovaním. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNanking nás privítal pomerne teplým a vlhkým počasím (popoludní aj trochu spŕchlo), ale inak vcelku znesiteľnou klímou. Slnko však bolo zastreté oparom, na ktorom sa zrejme podieľal aj smog. Uvidíme, aké počasie nás čaká počas súťažných dní. Olympijskú výzdobu vidno počnúc letiskom prakticky všade a množstvo dobrovoľníkov v rovnošatách na letisku aj v blízkosti hlavného olympijského centra sa jednoducho nedá prehliadnuť.

Našich športovcov čakajú v najbližších dňoch tréningy a ich vedúcich, resp. trénerov technické porady, na ktorých sa dozvedia vyžrebovanie jednotlivých turnajov. Slávnostné otvorenie II. olympijských hier mládeže sa uskutoční v sobotu 16. augusta večer na veľkom štadióne pre 62-tisíc divákov. Ako už bolo oznámené, slovenskú vlajku ponesie na otváracom ceremoniáli kajakár Jakub Grigar.
 

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri