Celosvetový Olympijský deň (23. jún) je tohto roku pilotným projektom SOV, aktivity k nemu sa koncentrujú na celý máj a jún

BRATISLAVA 9. mája (SOV) – Z podujatí zastrešovaných Slovenským olympijským výborom (SOV) najväčšie a najtradičnejšie predstavuje Olympijský deň. Na rozdiel od iných podujatí SOV, ktoré sú výsostne „naše“, toto je celosvetové a na celej zemeguli dostáva do pohybu milióny ľudí. Medzinárodný Olympijský deň sa oficiálne oslavuje už od roku 1948 - vždy 23. júna. Tento deň bol vyhlásený na počesť 23. júna 1894, keď bol na pôde parížskej univerzity Sorbonna založený Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a zároveň bolo prijaté rozhodnutie o obnovení antických olympijských hier.

 

Od roku 1987 sa v rámci osláv Olympijského dňa po celom svete konajú rozmanité športové akcie, medzi ktorými hrá prím Beh Olympijského dňa (BOD). Beh preto, lebo je to základný prejav aktívneho ľudského pohybu. Je jednoduchý a dá sa organizovať všade a takmer pre všetkých. Prvý BOD sa bežal na desaťkilometrovej trati, ale nie je to vôbec dogma. Zvyčajne sa beží na tratiach dlhých desať kilometrov, päť kilometrov, respektíve tzv. Olympic Day Fun Run na 1500 metrov, ale pre malé deti je pochopiteľne prijateľná oveľa kratšia vzdialenosť.

 

Oslavy Olympijského dňa v jednotlivých krajinách zastrešujú národné olympijské výbory. Môžu zahŕňať – a na Slovensku vždy zahŕňajú – okrem behu aj ďalšie športové, ale aj kultúrne, vedomostné, či „fun“ aktivity, napríklad koncerty, výstavy, autogramiády, či umelecké vystúpenia.

 

TOHTO ROKU NOVÝ KONCEPT OSLÁV OLYMPIJSKÉHO DŇA NA SLOVENSKU

 

Na Slovensku sa každoročne do akcií v rámci osláv Olympijského dňa v rôznych miestach Slovenska zapájajú desaťtisíce účastníkov. Tieto aktivity zastrešujú predovšetkým regionálne olympijské kluby, ktorých dnes v rôznych kútoch Slovenska máme už dvadsaťjeden. Od roku 2005 až do vlaňajška sa do aktívít v rámci Olympijského dňa Slovensku zapojilo spolu 512 831 ľudí, počet účastníkov v jednotlivých rokoch sa pohyboval od 27-tisíc až po 91-tisíc.

 

Slovenský olympijský výbor už od svojho vzniku, t.j. od roku 1993 každoročne v tento deň, resp. počas týždňa v tretej dekáde júna, organizoval rôzne aktivity - predovšetkým BOD. V tomto roku SOV pristúpil k zmene konceptu osláv Olympijského dňa. Všetky aktivity v ich rámci koncentroval na obdobie dvoch mesiacov – od začiatku mája až do konca júna. V tomto období sa budú realizovať nielen „klasické“ oslavy Olympijského dňa v rôznych mestách Slovenska (i v rámci mládežníckeho tábora v Hoteli Lomnistá v Jasenii pri Podbrezovej), ale aj tradičné Olympijské festivaly Slovenska, výtvarná, vedomostná aj literárna súťaž SOV, či seminár k projektu Vykročte za zdravím vo Vysokých Tatrách.

 

Ťažisko všetkých aktivít sa zameriava na jún 2018, ktorý má prívlastok Mesiac olympijských aktivít. Len školy, ktoré zorganizujú svoje aktivity v tomto termíne, sa budú môcť zapojiť do súťaže SOV o finančnú podporu na športové pomôcky pre najaktívnejšiu materskú, základnú a strednú školu na Slovensku. A regionálne olympijské kluby na Slovensku dostanú finančnú a materiálnu podporu na svoje podujatie len v prípade, že sa bude konať v uvedenom Mesiaci olympijských aktivít.


MOTTO „HÝB SA, UČ SA A OBJAVUJ“ - TRI PILIERE OLYMPIJSKÉHO DŇA

Na základe troch pilierov aktivít propagujúcich olympizmus, ktorými sú pohyb, vzdelávanie a poznávanie, SOV v spolupráci s ostatnými zainteresovanými stranami organizuje športové, kultúrne a vzdelávacie aktivity a zabezpečuje propagáciu olympijských myšlienok po celom Slovensku.

 

Tieto aktivity pomáhajú propagovať a šíriť olympijské hodnoty – výnimočnosť, priateľstvo a rešpekt, a napĺňať obsah pojmu olympizmus, ako ho definuje Olympijská charta - ako životnú filozofiu, oslavujúcu a vyvážene spájajúcu telesnú zdatnosť, vôľu a ducha. Spojením športu s kultúrou a výchovou sa olympizmus snaží o utvorenie spôsobu života, založenom na radosti z vynaloženého úsilia, výchovnej hodnote dobrého príkladu, spoločenskej zodpovednosti a na rešpektovaní všeobecných základných etických princípov.

 

SOV využíva Olympijský deň ako príležitosť na to, aby motivoval ľudí k tomu, že budú vykonávať čo i len tie najjednoduchšie pohybové aktivity, aby boli viac fyzicky aktívni. Napríklad, čo keby do školy išli na bicykli alebo pešo a nie autom, alebo keby šli po schodoch a nepoužili výťah. Aj malý pohyb sa počíta! Olympijský deň je však oveľa viac než len športové podujatie - je to deň, keď sa každý človek vo svete môže stať aktívnym, môže sa dozvedieť o olympijských hodnotách a objaviť nové športy.

 

Čo zahŕňajú tri piliere Olympijského dňa?

 

POHYB: aktivity v rámci Olympijského dňa na školách , Olympijský deň v regionálnych olympijských kluboch, projekt Vykročte za zdravím.

 

VZDELÁVANIE: vedomostné súťaže, výtvarné súťaže, fotografické súťaže, literárne súťaže, aktivity fair play, environmentálne aktivity, publikácie, plagáty a metodické príručky.

 

POZNÁVANIE: audiovizuálne predstavenie Dotkni sa hviezd, Olympijský tábor mládeže, projekt Objav svoj šport, besedy a autogramiády so športovcami/olympionikmi, výstavy a činnosť SOV – Slovenského olympijského a športového múzea.

 

CHCETE SA DOZVEDIEŤ VIAC A ZAPOJIŤ SA?


Základné informácie o Olympijskom dni 2018, aj o spôsobe a formách zapojenia sa do jeho aktivít, môžete získať pri kliknutí na nasledovnú linku:

https://www.milujemsport.olympic.sk/projekty/olympijsky-den-/o-projekte---


Logo OD a ďalšie dokumenty na stiahnutie sú dostupné cez túto linku: https://www.milujemsport.olympic.sk/projekty/olympijsky-den-/na-stiahnutie--

Olympijská hymna na stiahnutie: https://www.milujemsport.olympic.sk/olympijska-hymna

 

Linka na stiahnutie Manuálu Olympijského dňa: https://www.milujemsport.olympic.sk/userfiles/files/OD/OD_publ%20WEB%20dvojstrany.pdf

 

Výtvarná súťaž SOV odštartovala  už 2. mája a potrvá do 31. mája, SOV ju vyhodnotí do 30. júna 2018. Viac informácii: https://www.milujemsport.olympic.sk/projekty/olympijske-sutaze-/vytvarne-sutaze

 

Literárna súťaž SOV takisto odštartovala už 2. mája a potrvá do 31. mája, SOV ju vyhodnotí do 30. júna 2018. Viac informácii: https://www.milujemsport.olympic.sk/projekty/olympijske-sutaze-/literarne-sutaze

 

Vedomostná súťaž SOV pre verejnosť bude prebiehať 4. – 8. júna a SOV ju vyhodnotí do 15. júna 2018. Vedomostná súťaž SOV pre stredné školy prebehne 11. – 15. júna a a pre základné školy 18. – 22. júna, vyhodnotené budú do 30. júna 2018. Viac informácii a propozície: https://www.milujemsport.olympic.sk/projekty/olympijske-sutaze-/vedomostne-sutaze

 

Autor: (sou)

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X