Cenu Jána Popluhára za príkladný čin v duchu fair si na 55. VZ SOV prevzal triatlonista Michal Buček, ktorý na pretekoch v Číne zachránil život plavca

BRATISLAVA 7. decembra (SOV) – Na úvod piatkového 55. valného zhromaždenia Slovenského olympijského výboru (VZ SOV) v Olympijskom tréningovom centre X-Bionic Sphere v Šamoríne-Čilistove boli odovzdané výročné ocenenia fair play za rok 2018. Cenu Jána Popluhára, čo je zároveň výročné ocenenie SOV, si za príkladný čin prevzal triatlonista Michal Buček, ktorý na pretekoch v Číne zachránil život plavca. Cenu KFP SOV za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play si prevzali bývalý vynikajúci futbalista bratislavského Slovana a dlhoročný tréner predovšetkým mládežníckych tímov Ivan Hrdlička, dlhoročná učiteľka ZŠ na Krosnianskej ulici v Košiciach Eva Pavlíková a dlhoročný gymnastický tréner i funkcionár Jozef Dučák z Košíc.

 

Okrem výročných ocenení fair play SOV bola na 55. VZ SOV aj vyhodnotená súťaž KFP SOV „Šport je nádej”. Za najlepší bol v súťaži vyhodnotený projekt Juniorko  Karate klubu Junior Prešov, o. z. Klub pri jeho realizácii poskytol štyrom deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia možnosť trénovať aj súťažiť zdarma.

 

V rámci slávnostnej časti si Diplom Medzinárodného výboru fair play (CIFP) za rok 2017 prevzal vytrvalec Marek Hladík, ktorý na vlaňajšom Varšovskom maratóne pomohol kenskej vytrvalkyni Rečo Kosgeiovej – tá tesne pred cieľom skolabovala.

 

CHARAKTERISTIKY OCENENÝCH NA 55. VZ SOV

 

Cena Jána Popluhára za rok 2018 (výročné ocenenie SOV) v oblasti fair play - za príkladný čin v duchu fair play:

 

Michal Buček s Cenou Jána Popluhára pri preberaní diplomu od predsedníčky KFP SOV Kataríny Ráczovej, vľavo prezident SOV Anton Siekel. DOTO JÁN SÚKUPMICHAL BUČEK

Na medzinárodných pretekoch v severočínskom meste Tchien-ťin v úvodnej časti, plávaní na 1500 metrov, vrazil súťažiaci Michal Buček približne 500 metrov od brehu Žltého mora do nehybne ležiaceho muža. Okamžite začal kričať na posádku motorového člna. Keďže sa loď organizátorov nemohla dostať k Michalovi, musel priplávať on k nim, držiac muža nad vodou. Išlo doslova o sekundy. „Hneď som mu vytiahol hlavu a dal ruky okolo krku a videl som, že nedýcha, bol celý fialový, neboli tam známky života," opísal chvíle záchrany života. Na člne sa okamžite začalo s oživovaním, a tak mohol Buček pokračovať v pretekoch. Priznal, že sa nedokázal počas celej doby zbaviť obrazu popolavej tváre. V cieli sa napokon dozvedel, že muža sa podarilo zachrániť a je pri živote. Michal Buček síce skončil s pomyselnou „zemiakovou medailou“, avšak jeho osobným víťazstvom je záchrana života.

 


Cena Klubu fair play Slovenského olympijského výboru za rok 2018 - za dlhodobé pôsobenie v duchu fair play:

 

IVAN HRDLIČKA

Je služobne najstarší „futbalový“ slovanista. V klube začínal ako 13-ročný a dodnes, hoci nedávno oslávil 75. narodeniny, Ivan Hrdlička pôsobí ako tréner žiakov, ktorých ovplyvňuje hráčsky aj ľudsky. Vyštudovaný inžinier ekonóm, hoci trénersky pôsobil aj pri tímoch mužov, sa celé desaťročia venuje predovšetkým trénovaniu mládeže – teraz žiackej, predtým dorasteneckej. Ako hráč patril medzi najlepších v Československu. V belasých farbách Slovana Bratislava vynikajúci stredopoliar počas 10 sezón v A-tímDržitelia Ceny KFP SOV Jozef Dučák, Eva Pavlíková a Ivan Hrdlička spolu s Miroslavom Tomášikom (člen kolégia KFP SOV), šéfredaktorkou denníka Pravda Norou Sliškovou, predsedníčkou KFP SOV Katarínou Ráczovou a s členkou kolégia klubu Zuzanou Wisterovou. FOTO JÁN SÚKUPe prispel k historickému triumfu v Pohári víťazov pohárov 1969, a o rok neskôr aj k zisku majstrovského titulu. Vo vtedy mimoriadne silnej domácej konkurencii sa prebojoval aj do československej reprezentácie, v ktorej odohral 17 zápasov a strelil 2 góly. Zúčastnil sa na majstrovstvách sveta 1970 v Mexiku a zahral si aj proti Brazílii na slávnej Maracane. Na trávniku patril medzi najslušnejších, veľmi príkladne si počína aj v dlhoročnej záslužnej trénerskej práci.

 

EVA PAVLÍKOVÁ

Učiteľka telesnej výchovy na ZŠ Krosnianska v Košiciach Eva Pavlíková patrí medzi najaktívnejších pedagógov, ktorí vedú mládež k športu a olympizmu. Žiaci školy sa pravidelne presadzujú v rôznych súťažiach, ktoré vypisuje Slovenský olympijský výbor. Športovú zanietenosť a radosť z dosiahnutých výsledkov, či povzbudenie do ďalšej športovej kariéry Eva Pavlíková odovzdáva žiakom základnej školy, na ktorej pôsobí 40 rokov. V športe ako aj v bežnom živote sa riadi pravidlami čestnosti a slušnosti, a tieto hodnoty vštepuje aj mladým ľuďom.

 

JOZEF DUČÁK

Jozef Dučák je dlhoročný tréner a funkcionár košickej gymnastiky, ako aj Slovenskej gymnastickej federácie.  Bol prvým trénerom nášho najúspešnejšieho gymnastu v ére samostatnosti - Samuela Piaseckého. Dodnes pôsobí ako tréner najmenších gymnastov na základnej škole v Kysaku. Jeho 45-ročná trénerská, funkcionárska a rozhodcovská kariéra je spojená so zmyslom pre fair play, spravodlivosť, toleranciu, a v tomto duchu vychováva aj svojich zverencov.

 


Diplom Medzinárodného výboru fair play (CIFP) za rok 2017 - za príkladný čin v duchu fair play:

 

MAREK HLADÍK

Marekovi Hladíkovi Diplom CIFP odovzdali členka MOV Danka Barteková a člen kolégia KFP SOV Peter Buček. FOTO JÁN SÚKUPK ocenenému činu došlo na 39. ročníku Varšavského maratónu v roku 2017. Ešte krátko pred cieľom v súťaži žien s trojminútovým náskokom viedla Rečo Kosgeiová z Kene. Približne 800 metrov pred cieľom však prišiel definitívny koniec jej sna o prvom maratónskom triumfe v kariére – skolabovala! Takmer tri minúty sa pokúšala vstať, prežívala muky, no pomoc od varšavských organizátorov a ani okolo stojacich divákov neprichádzala. Prvý, kto sa pokúsil 31-ročnej Keňanke pomôcť, bol slovenský vytrvalec Marek Hladík.  Podal jej ruku, snažil sa s ňou komunikovať, ale zbytočne. Keď sa ku Kosgeiovej konečne priblížili organizátori, Hladík sa rozbehol do cieľa. Z mužov napokon finišoval desiaty v osobnom rekorde 2:36:11h, ktorý mohol byť aj lepší, nebyť jeho príkladného ľudského prístupu a športového ducha. 

 

 

Vyhodnotenie súťaže „Šport je nádej“ za rok 2018

 

Cieľom súťaže Slovenského olympijského výboru a Klubu fair play SOV bolo podporiť a pomáhať rozvíjať projekty, ktoré zvýrazňujú sociálnu a výchovnú funkciu športu, transformovať význam pozitívnych a čestných postojov nielen pri úspechu v športe, ale aj pre harmóniu, toleranciu a spravodlivosť v spoločnosti.

 

Zástupcovia KFP SOV Katarína Ráczová a Samuel Roško odovzdali ocenenie Šport je nádej zástupcom Karate klubu Junior Prešov za projekt Juniorko. FOTO JÁN SÚKUPVíťazom súťaže sa stal projekt JUNIORKO, ktorý podal KARATE KLUB JUNIOR PREŠOV, o.z. Tento klub dal štyrom deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia možnosť trénovať v klube a súťažiť zdarma. Spomedzi tejto štvorice mladých karatistov sa jedna dievčina a jeden chlapec už môžu pochváliť titulmi vicemajstrov Európy v shito-ryu 2018, ďalšia sa stala vicemajsterkou Slovenska. Karate klub Junior Prešov si prevzal poukaz na nákup športového materiálu v hodnote 1.000 EUR.

Cenu prevzali tréneri klubu Milan LehotskýMarek Novacký, riaditeľka detského domova v Prešove pani Krištofová a deti z projektu Juniorko Melánia Laciová a Martin Čonka.

Autor: SOV

ZOSTÁVA DO Olympijských hier v Tokiu 2020

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X