Členovia exekutívy SOV zablahoželali čestnému členovi SOV Kamilovi Haťapkovi k jeho nedávnym 85. narodeninám

Kamil Haťapka s členmi VV SOV a s najvyššími výkonnými predstaviteľmi SOV. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK
BRATISLAVA 6. októbra (SOV) – Na záver štvrtkového zasadnutia výkonného výboru Slovenského olympijského výboru (VV SOV) bol pozvaný čestný člen SOV a bývalý legendárny cyklistický tréner Kamil Haťapka. Členovia exekutívy SOV na čele s prezidentom Antom Siekelom mu zablahoželali k nedávnym 85. narodeninám (rodák zo Spišskej Novej Vsi ich oslávil 3. marca). Kamil Haťapka sa vyjadril, že je veľmi potešený a poctený, že si SOV takto uctil.
 
Kamil Haťapka sa zúčastnil aj na spoločnom obede s členmi exekutívy SOV a na olympijskej pôde sa potom zúčastnil aj na brífingu po zasadnutí VV SOV. Anton Siekel na ňom oznámil, že VV SOV schválil uznesenie, na základe ktorého Slovenský olympijský výbor predložPreziodent SOV Anton Siekel pri blahoželaní jubilantovi Kamilovi Haťapkovi. FOTO JÁN SÚKUPí návrh na udelenie štátneho vyznamenania – Radu Ľudovíta Štúra I. triedy – Kamilovi Haťapkovi. Mimochodom, udelenie rovnakého vyznamenania navrhne SOV aj olympijskému víťazovi v atletike z Ria de Janeiro 2016 Matejovi Tóthovi.

Kamil Haťapka v roku 1961 spoluzakladal cyklistický oddiel Inter Slovnaft Bratislava, ktorý dlhodobo patril medzi najlepšie v ČSSR. Absolvent trénerského štúdia na ITVŠ v Prahe sa postupne stal najúspešnejším trénerom v histórii slovenskej cyklistiky. Podieľal sa na zisku dvoch strieborných medailí časovkárskeho družstva ČSSR na majstrovstvách sveta - v Leicesteri 1970 a v Giavera del Montello v roku 1985, i na celkovom víťazstve Vlastimila Moravca na Pretekoch mieru 1972. Trénersky viedol aj mnohé ďalšie osobnosti, napríklad Labusa, Hrazdíru, Matouška, A. Bartoníčka, Klasu, Škodu či Jurča. Ako tréner pôsobil aj v Maďarsku, Juhoslávii a v Mexiku.

Kamil Haťapka na pôde SOV. FOTO JÁN SÚKUPPo ukončení dlhoročnej trénerskej kariéry bol Kamil Haťapka predsedom Slovenského zväzu cyklistiky a dlho sa podieľal ako riaditeľ pretekov na organizácii Okolo Slovenska. Bol činný aj v politike – najprv vo federálnom a potom v slovenskom parlamente, kde viedol výbor NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport. Pôsobil aj v diplomatických službách v Mexiku.
 
Dlhé roky v pléne SOV Kamil Haťapka zastupoval Slovenský cyklistický zväz a takisto ako predtým počas výkonu poslaneckej funkcie aj na olympijskej pôde neprestajne horlil za zriadenie samostatného štátneho orgánu pre šport a za vlastnú rozpočtovú kapitolu pre šport.
 
V roku 2002 Slovenský olympijský výbor ocenil zásluhy Kamila Haťapku udelením Strieborných kruhov SOV a v roku 2011 prijatím za čestného člena SOV, k čomu sa viazalo aj udelenie Zlatého odznaku SOV.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím