Do obehu sa dostala športová poštová známka česko-slovenskej vzájomnosti, venovaná spoločným velikánom Andrejovi Kvašňákovi, Václavovi Nedomanskému a Júliusovi Tormovi

Známku uviedli do života (zľava) minister dopravy a výstavby Arpád Érsek, olympijský víťaz Ján Zachara, šéf Slovenskej pošty Róbert Gálik, prezident SOV Anton Siekel a autor jej grafickej predlohy Igor Piačka. FOTO JÁN SÚKUPBRATISLAVA 7. septembra (SOV) - V rámci výstavy "Nájdi si svoj šport!" sa v spolupráci so Slovenskou poštou a s jej odborom POFIS uskutočnila aj slávnostná inaugurácia športovej poštovej známky, ktorá cez tri výnimočné športové osobnosti - futbalistu Andreja Kvašňáka, hokejistu Václava Nedomanského a boxera Júliusa Tormu - zaujímavo ilustruje česko-slovenskú vzájomnosť. Známku uviedli do obehu minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek (jeho rezort zastrešuje aj oblast pôšt a telekomunikácií), generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenskej pošty Róbert Gálik, prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel, autor grafickej predlohy známky akademický malir Igor Piačka a bývalý boxerský “spolubojovník” Júliusa Tormu Ján Zachara.

 

Vydanie známky predchádza budúcoročnému 100. výročiu vyhlásenia Československej republiky. Na známke sú Andrej Kvašňák, Václav Nedomanský i Július Torma výtvarne stvárnení pri športovom zápolení, na priloženom kupóne aj portrétovo. Všetci traja získali svetovú slávu počas pôsobenia v inom prostredí, než v ktorom vyrastali - Košičan Kvašňák v pražskej Sparte, Hodonínčan Nedomanský v bratislavskom Slovane a rodák z Budapešti Torma v Československu, kam repatrioval po druhej svetovej vojne.

 

Poštový list k známke a obálka prvého dňa vydania. FOTO JÁN SÚKUP“Slovenská pošta každoročne vydáva poštovú známku so športovou tematikou, predovšetkým k významným podujatiam. Každé dva roky vychádza poštová známka k olympijským hrám, v posledných rokoch aj k paralympiádam, ďalšie známky sú vydávané k majstrovstvám sveta vo futbale či v ľadovom hokeji, prípadne k ďalším podujatiam. Na budúci rok, na ktorý pripadá 100 rokov vzniku Československej republiky, plánujeme vydanie známok k zimným olympijským aj paralympijským hrám. V tomto roku sa takéto významné podujatie nekoná, preto sme sa rozhodli známku česko-slovenskej vzájomnosti vydať s ročným predstihom a venovať ju trom veľkým osobnostiam československého športu,” vysvetlil na tlačovej besede vedúci odboru POFIS Slovenskej pošty Martin Vančo.

 

Autorom námetu je najznámejší slovenský zberateľ olympijských filatelistických exponátov a podpredseda Slovenskej spoločnosti olympijských a športových zberateľov Peter Osuský. Známka podľa neho dokonale ilustruje česko-slovenskú vzájomnosť. "Všetci traja športovci odkiaľsi prišli a zažiarili v inom prostredí. Nadchýnali publikum na druhej strane Moravy a Dunaja, ale v československých farbách sme ich milovali všetci," dodal.

 

"Námet sa zrodil v mojej hlave pred približne dvoma rokmi. Chcel som známkou pripomenúť veľké osobnosti nášho športu a nadviazať na tradíciu, ktorú založili známky venované futbalistovi storočia Jánovi Popluhárovi a hokejistovi storočia Vladovi Dzurillovi. Ale aj potom to bol dlhý boj, kým prišiel k šťastnému koncu. Keďže pri vyobrazení žijúceho športovca na poštovej známke je potrebný jeho súhlas, veľmi mi pomohla pani Zlatica Dzurillová, vdova po Vladovi Dzurillovi, ktorá mi spostredkovala kontakt na Václava Nedomanského," prezradil Osuský.
 

Poštová športová známka česko-slovenskej vzájomnosti, venovaná Andrejovi Kvašňákovi, Václavovi Nedomanskému a Júliusovi Tormovi, aj s kupónom.Autorom grafickej predlohy je tradičný autor známok so športovou tematickou, akademický maliar Igor Piačka (rytinu utvoril akademický maliar Rudolf Cigánik). "Tri športové osobnosti som vyobrazil v ich mladíckom výzore, v čase, keď mali veľkú kariéru ešte pred sebou. Umiestnil som ich do našej trikolóry a snažil som sa do známky dostať kus športového nadšenia. Na kupóne sú traja športoví velikáni zase v pohybovej podobe. Ja som si vzhľadom na môj vek ako športovca pamätal len Nedomanského, ale vďaka pánovi Osuskému a môjmu otcovi som mal dosť obrazového materiálu, z ktorého som mohol čerpať," povedal Igor Piačka.

 

Známku s nominálnou hodnotou 1 euro vydala Slovenská pošta v náklade 900.000 kusov. Vyšla aj obálka prvého dňa vydania (FDC) a príležitostná športová pečiatka venovaná najlepšiemu strelcovi v histórii čs. hokejovej reprezentácie (163 gólov) Václavovi Nedomanskému. Z trojice osobností na známke je jediný žijúci. Na inaugurácii známky chýbal, ale do sály prišli viacerí jeho bývalí spoluhráči zo Slovana.

 

Z úst najstaršieho žijúceho slovenského olympijského víťaza Jána Zacharu (triumfoval na OH 1952) zaznela spomienka na jeho boxerského “kolegu” a učiteľa Júliusa Tormu, ktorý na OH 1948 v Londýne zvíťazil v čase pôsobenia v ŠK Baťovany (v dnešnom Partizánskom). "Prežil som obdobie, keď Julo získal zlato na OH 1948 v Londýne i ME 1949 v Osle. Mal úžasný postreh, z ktorého ťažil. Domáci funkcionári ho nemali príliš radi, pretože mu ťažko rozumeli. Vyrastal v maďarskom prostredí a po slovensky sa len pomaly učil, v češtine zase veľa domotal. Ale vedel si vybaviť, čo potreboval. Bol to veľký zástanca kamarátstva a veľmik rád hrával mariáš," prezradil o boxerovi, ktorý počas druhej vetovej vojny získal šesť titulov majstra Maďarska a potom desať titulov majstra ČSR, a na OH v Londýne ho vyhlásili za najtechnickejšieho borca turnaja.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri