Dobrá správa presne mesiac pred otvorením ZOH v Pjongčangu: črtá sa spoločný nástup výprav oboch Kóreí

Soul/Pchanmundžom/Berlín 9. januára (TASR, sou) – V utorok 9. januára je presne mesiac do slávnostného otvorenia XXIII. zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu a z Kórejského polostrova prišla pozitívna správa. Susedná komunistická Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) vyšle na ZOH v Pjongčangu delegáciu na vysokej úrovni. Zástupcovia oboch znepriatelených kórejských štátov sa na tom dohodli na utorňajších rokovaniach v pohraničnej dedine Pchanmundžom. Podľa televízie CNN o tom informovalo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie.
 

KĽDR podľa ministerstva navrhla, že na olympiádu vyšle športovcov zastupujúcich národný olympijský výbor, aj skupinu fanúšikov, skupinu umelcov, tím novinárov a tím kórejského bojového športu taekwondo. Juhokórejská strana sa zasa vyslovila za to, aby obe krajiny pochodovali spoločne počas otváracieho a záverečného ceremoniálu olympiády. Pokiaľ sa naozaj budú realizovať tieto zámery, ZOH v Pjongčangu sa zbavia veľkej bezpečnostnej hrozby.
 

Zástupcovia Severnej a Južnej Kórey sa stretli zoči-voči prvýkrát od decembra 2015. Rozhovory sa konajú v tzv. Dome mieru, ktorý sa nachádza na juhokórejskej strane demarkačnej línie. Rozhovory sú výsledkom nečakanej ponuky na obnovenie dialógu, ktorú vo svojom novoročnom príhovore vyslovil severokórejský vodca Kim Čong-un. Objavili sa však názory, že týmto spôsobom sa chce pokúsiť vraziť klin medzi Soul a Washington, aby oslabil medzinárodný tlak a sankcie, ktoré boli sprísnené po šiestej jadrovej skúške KĽDR a sérii testov medzikontinentálnych balistických rakiet.

 

Podľa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) majú športovci KĽDR otvorené dvere na februárové zimné olympijské hry v susednej Kórejskej republike. MOV víta rozhovory na vysokej úrovni medzi oboma krajinami. Do Pjongčangu sa prebojovali len dvaja severokórejskí krasokorčuliari, ale zatiaľ sa na hry nezaregistrovali. Hovorca MOV Mark Adams vyhlásil, že dvere pre nich zostávajú stále otvorené.

 

"Podporili sme športovcov z KĽDR predĺžením lehoty na zaregistrovanie sa na olympiádu. MOV bude pokračovať v rozhovoroch so zúčastnenými stranami, aby mohol prijať potrebné rozhodnutia. Vzhľadom na osobitú situáciu na Kórejskom polostrove potrebujeme politické záväzky od všetkých zúčastnených strán. Hneď, ako to bude splnené, prijme MOV konečné rozhodnutie," citovala agentúra DPA vyhlásenie MOV.

Autor: TASR, sou

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X