Doteraz 11 účastníkov OH mládeže sa za dva roky dočkalo triumfu na veľkej olympiáde, niektoré nankinské mládežnícke hviezdy zažiaria už v Riu 2016

Päťnásobný medailista z OHM 2010 v Singapure Chad LeClos (vpravo) na OH v Londýne zdolal aj fenomenálneho Michaela Phelpsa. FOTO TASR/APNANKING (Ľubomír Souček) – Viete, čo majú spoločné juhoafrický plavec Chad LeClos, kazašská vzpieračka Zulfia Činšanlová, ruské moderné gymnastky Xenia Dudkinová, Alina Makarenková a Karolina Sevasťanová, britská taekwondistka Jade Jonesová, juhokórejská strelkyňa Kim Džang-mi, kubánsky boxer Robeisy Ramirez-Carrazana, ruská krasokorčuliarka Adelina Sotnikovová, juhokórejská šortrekárka Šim Suk-hi a nemecký skokan na lyžiach Andreas Wellinger? Všetko sú to olympijskí víťazi z Londýna 2012, resp. zo Soči 2014. Spája ich však ešte niečo – iba dva roky pred ziskom olympijského zlata štartovali na premiérových olympijských hrách mládeže v Singapure 2010 (leto), resp. v Innsbrucku 2012 (zima).
Adelina Sotnikovová. FOTO TASR/AP


Na OH/ZOH štartovalo už 262 mladých olympionikov, 27 s medailami

Aj II. olympijské hry mládeže v čínskom Nankingu (16. – 28. augusta 2014) sa určite stanú javiskom budúcich veľkých športových hviezd. Treba si tam pozorne všímať tých, ktorých sa v konkurencii 3808 športovcov z 204 krajín v 28 športoch výrazne prejavia. Veď môžu byť medzi nimi budú svetové športové superhviezdy. A ako ukázali početné príklady spred dvoch či štyroch rokov, cesta mladíkov k mimoriadnemu úspechu v kategórii dospelých môže byť aj nečakane rýchla.


Dovedna 262 mladých olympionikov - 198 účastníkov OH mládeže 2010 v Singapure (zo Slovenska plavkyňa Katarína Listopadová) a 64 účastníkov ZOH mládeže 2012 v Innsbrucku (zo Slovenska zjazdárka Petra Vlhová) - sa len dva roky po mládežníckom debute v znamení piatich kruhov predstavilo aj na „veľkej“ olympiáde. A 27 z nich - 23 letní, resp. štyria zimní športovci - svoj premiérový štart na OH či ZOH už vo veľmi mladom veku zužitkovalo nielen na zisk cenných skúseností, ale aj medaily! Celková medailová bilancia letnej dvadsaťtrojky z OH 2012 v Londýne je 8-8-9 a bilancia zimnej štvorice zo ZOH 2014 v Soči 3-1-2. Pozoruhodné.

Jade Jonesová. FOTO TASR/APV Nankingu však uvidíme aj športovca s (možnou) opačnou postupnosťou. Zrejme najsledovanejšia účastníčka plaveckých súťaží II. OH mládeže, 17-ročná Litovčanka Ruta Meilutyte, sa už môže pochváliť zlatou medailou z „veľkej“ olympiády – v Londýne 2012 triumfovala na 100 m znak!

Samozrejme, sú aj mnohí ďalší špičkoví športovci z radov účastníkov OHM, ktorí sa na veľkú olympiádu ešte nestihli prebojovať, ale svoj talent už medzičasom výrazne preukázali. Za všetkých menujme slovenskú tenistku Janu Čepelovú.


LeClos a Foxová budú aj v Nankingu

Spomedzi 27 olympijských medailistov z radov účastníkov OHM/ZOHM hodno osobitne vyzdvihnúť dvoch, ktorí budú aj v Nankingu.

Juhoafrický plavec Chad LeClos, ktorý v Singapure 2010 získal päť medailí, si v Londýne 2012 získal celosvetovú pozornosť senzačným triumfom na 200 m motýlik. S päťstotinovým náskokom totiž o zlato pripravil najúspešnejšieho olympionika všetkých čias (18 zlatých medailí!), amerického fenoména Michaela Phelpsa. LeClos navyše na 100 m motýlik získal v Londýne striebro a na 400 m polohové preteky skončil piaty. Je symbolické, že práve on je spoločne s americkou golfistkou Michelle Wieovou a s čínskym basketbalovým obrom Jaom Mingom jedným z troch celosvetových ambasádorov OH mládeže 2014 a príde aj do Nankingu. Mimochodom, pred štyrmi rokmi bol v úlohe celosvetového ambasádora OHM v Singapure pre zmenu Michael Phelps (spoločne s fenomenálnymi atlétmi Jamajčanom Usainom Boltom a s Ruskou Jelenou Isinbajevovou)...
Jessica Foxová. FOTO TASR/AP
Ďalší pozoruhodný prípad je austrálska vodná slalomárka Jessica Foxová. Dcéra slávnych vodákov – Austrálčana reprezentujúceho Veľkú Britániu Richarda Foxa (desaťnásobný majster sveta v kajaku, z toho päťkrát individuálny) a Francúzky Myriam Foxovej-Jerusalminovej (bronzová v K1 na OH 1996 v Atlante) triumfovala na OHM v Singapure v slalome kajakárok na hladkej vode. O dva roky neskôr ako iba 18-ročná skončila v areáli Lee Valley v olympijskej súťaži kajakárok druhá za Francúzkou Emilie Ferovou. Vlani sa stala dvojnásobnou majsterkou sveta (v C1 a v hliadke 3xC1). Singapurská mládežnícka skúsenosť sa jej tak zapáčila, že v Nankingu bude pôsobiť ako národná mladá ambasádorka podujatia – čiže v rovnakej funkcii, ako naša bedmintonová olympionička z Londýna 2012 Monika Fašungová.
Ruta Meilutyte bude mať na OH mládeže premiére,ale už má zlato z Londýna 2012! FOTO TASR/AP
 

Doterajší účastníci OHM/ZOHM s medailami z OH/ZOH

 
Medailisti z OH 2012 v Londýne, štartujúci na OHM 2010 v Singapure:
Chad LE CLOS (JAR, plávanie): zlato, striebro
Zulfija ČINŠANLOVÁ (Kaz, vzpieranie): zlato
Xenia DUDKINOVÁ (Rus., moderná gymnastika): zlato
Alina MAKARENKOVÁ (Rus., moderná gymnastika): zlato
Karolina SEVASŤANOVÁ (Rus., moderná gymnastika): zlato
Jade JONESOVÁ (V. Brit., taekwondo): zlato
Džang-mi KIM (Kór. rep., streľba): zlato
Robeisy RAMIREZ CARRAZANA (Kuba, box): zlato
Viktoria KOMOVOVÁ (Rus., športová gymnastika): 2x striebro
Jessica FOXOVÁ (Aus., vodný slalom): striebro
Ivan GARCIA NAVARRO (Mex., skoky do vody): striebro
Florencia HABIFOVÁ (Arg., pozemný hokej): striebro
Po ČCHIOU (Čína, skoky do vody): striebro
Luguelin SANTOS (Dom, rep., atletika): striebro
Mariana AVITIOVÁ (Mex., lukostreľba): bronz
Diana Laura BULIMAROVÁ (Rum., športová gymnastika): bronz
Jun TAI (Čína, plávanie): bronz
Thomas DALEY (V. Brit., skoky do vody): bronz
Oscar MUŇOZ (Kol., taekwondo): bronz
Sam OLDHAM (V. Brit., športová gymnastika): bronz
Pandelela PAMGOVÁ (Malaj., skoky do vody): bronz
Evaldas PETRAUSKAS (Lit., box): bronz
Ji TANG (Čína, plávanie): bronz
 
Medailisti zo ZOH 2014 v Soči, štartujúci na ZOHM 2014 v Innsbrucku:
Suk-hi ŠIM (Kór. rep., šortrek): zlato, striebro, bronz
Adelina SOTNIKOVOVÁ (Rus., krasokorčuľovanie): zlato
Andreas WELLINGER (Nem., skoky na lyžiach): zlato
Taku HIRAOKA (Jap., snoubording): bronz

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri