Dva dni pred historickým 55. VZ SOV na stretnutí s médiami prezident SOV Anton Siekel bilancoval prvé dva roky svojho pôsobenia

Bratislava 5. decembra (TASR, sou) - Anton Siekel má za sebou dva roky vo funkcii prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV). Pozície sa ujal 26. novembra 2016, keď nahradil dlhoročného lídra Františka Chmelára, počas jeho pôsobenia sa Slovensko zúčastnilo na ZOH v Pjongčangu a SOV oslávil štvrťstoročie existencie. Prvé dva roky svojho pôsobenia na čele SOV bilancoval na pracovných raňajkách s médiami. Samozrejme, venoval sa aj piatkovému 55. valnému zhromaždeniu SOV v Šamoríne-Čilistove, ktoré bude historické, keďže má schváliť významnú zmenu stanov a transformáciu SOV na strešnú organizáciu slovenského športového hnutia.
 

Piatkové 55. valné zhromaždenie v Šamoríne-Čilistove bude schvaľovať úpravu Stanov SOV tak, že umožní do radov členských subjektov prijať aj všetky slovenské zväzy neolympijských športov, ktoré sa doteraz nemohli stať členmi SOV. Ten združuje veľkú väčšinu z dovedna 68 uznaných slovenských športových zväzov, po novom by niesol názov Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

 

"Už teraz robíme agendu pre celé športové hnutie, nerozlišujeme, či sa týka olympijského zväzu, olympionika alebo športovca, ktorého odvetvie nie je v programe OH. Chceme deklarovať, že naša ambícia sa naplnila a sme pripravení prevziať na seba túto zodpovednosť," povedal Siekel. Právo hlasovať na 55. valnom zhromaždení má 78 členov SOV, ktorí disponujú dovedna 114 hlasmi. Na schválenie sa vyžaduje dvojtretinová väčšina hlasov prítomných členov.
 

Národný olympijský výbor ako strešná organizácia športového hnutia nie je novinka, v Európe sa takýmto smerom vydalo 34 krajín. Anton Siekel: "Nejdeme na nepreskúmanú cestu, nasledujeme vzor mnohých iných olympijských výborov. Táto cesta je správna, efektívna, prináša výsledky. Zdieľali sme skúsenosti iných, poučili sme sa z ich chýb a aplikujeme to na naše podmienky. Snažíme sa hľadať optimálne riešenia pre nás. Ako to dopadne, závisí od každého, kto bude pracovať v športovom hnutí."
 

SOV oslávil 25 rokov existencie koncom septembra. "Bilancia môjho dvojročného pôsobenia je možno súčasne aj ukončenie krásnej kapitoly, ktorá bola popretkávaná úspechmi. Zároveň ide o začiatok novej, možno o ďalších 25 rokov budeme bilancovať, aké boli úspešné. Budem veľmi rád, keď sa v prvej časti bude písať, že sa podarilo niečo nastaviť, niečo sa darilo uviesť do života a že pri zrode stáli ľudia, akí stoja dnes pri mne," povedal Siekel,

 

Roky 2017 a 2018 označil prezident SOV vo svojom osobnom živote ako prevratné, v športovom hnutí boli zase zaujímavé úspechmi aj prácou na poli športovej diplomacie v zahraničí či na Slovensku. „Bez komunikácie a dôvery by sme nemali kompetencie ani právo hovoriť, že ideme niečo meniť. Podarilo sa to nastaviť a dnes sme v situácii, keď niet týždňa, aby sme sa so športovcami nerozprávali, čo sa deje v hnutí. Viackrát sme sa v prípade vzniknutých sporov podujali aj na úlohu mediátora. Naposledy nedávno v prípade sporu sestier Fialkových a Slovenského zväzu biatlonu, a sme radi, že naše úsilie prinieslo úspech."
 

Očakávané schválenie zmenených Stanov SOV a transformácia organizácie na „strechu“ slovenského športu podľa Siekela nie je hlavným cieľom, ale len prostriedkom na postupné zlepšovanie situácie v slovenskom športe a na posilnenie jeho postavenia v spoločnosti. "Nebolo toho málo, čo sa nám za uplynulé dva roky podarilo spraviť, ale sme ďaleko od toho, aby sme boli spokojní a už by nebolo čo robiť. Potvrdilo sa, že sme na správnej ceste. Čo robíme, s kým to robíme, sa v praxi osvedčuje ako možno aj jediná alternatíva. Máme veľkú dôveru športovcov i funkcionárov, to je prvý základ. Je úplne logické, že nie všetko sa spraví za krátky čas, ani by to nebolo dobré unáhliť. Každá vec musí dozrieť, v roku 2018 dozrel čas, aby sme deklarovali športovému hnutiu aj občianskej verejnosti, že SOV je tu ako strešná organizácia športového hnutia," povedal Anton Siekel.

Autor: TASR, sou

ZOSTÁVA DO Olympijských hier v Tokiu 2020

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X