E-mail s upozornením na hrozbu teroristických útokov v Soči dostal okrem iných NOV aj Slovenský olympijský výbor

BRATISLAVA 22. januára (SOV) - Viaceré slovenské aj medzinárodné médiá na základe informácií zo zahraničia oslovili v stredu 22. januára 2014 Slovenský olympijský výbor (SOV) s otázkou, či SOV tiež dostal e-mail s upozornením na hrozbu teroristických útokov proti slovenským občanom počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier v Soči.

Slovenský olympijský výbor vydal k veci nasledovnú informáciu a stanovisko:
 
SOV dostal na svoju centrálnu mailovú adresu v stredu 22. januára 2014 krátky list v angličtine, upozorňujúci na hrozbu teroristických útokov proti nášmu olympijskému tímu v Soči.
 
Očividne ide o obežníkový e-mail, pretože podľa informácií z Medzinárodného olympijského výboru (MOV) dostalo rovnaký e-mail viacero národných olympijských výborov, pričom sa v mailoch menilo len označenie štátnej príslušnosti.
 
MOV vydal k celej veci stanovisko, v ktorom sa uvádza: „MOV berie otázku bezpečnosti veľmi vážne a akékoľvek vierohodné informácie poskytuje relevantným bezpečnostným službám. Avšak v tomto prípade to vyzerá tak, že e-mail rozoslaný viacerým národným olympijským výborom neobsahuje hrozbu a javí sa ako náhodné posolstvo od niekoho z verejnosti.“
 
SOV zobral e-mail na vedomie a informoval o ňom príslušné zodpovedné orgány Slovenskej republiky. Pokiaľ SOV prijme nejaké opatrenia v súvislosti s bezpečnostnými rizikami, tak jedine v spolupráci s príslušnými orgánmi SR a na základe ich odporúčaní.


Podľa Rakúšanov boli e-maily falošné

Bratislava 22. januára (TASR) - Viaceré národné olympijské výbory vrátane slovenského dostali v stredu pred blížiacimi sa ZOH 2014 v Soči výstražný mail s teroristickými hrozbami. Ako prvý na túto skutočnosť upozornil maďarský výbor, následne slovinský. Ako sa neskôr podarilo zistiť agentúre Reuters, mail s rovnakým obsahom dostali aj rakúsky, taliansky a nemecký výbor.

Jednotlivé výbory upovedomili o mailoch, ktoré boli písané v ruskom a anglickom jazyku, Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ruských organizátorov či políciu.

List adresovaný maďarským olympionikom (MOB) už prešiel analýzou a označili ho za neškodný. "MOV aj organizačný výbor Soči po analýze listu oficiálne deklarovali, že hrozba nie je skutočná. Neznáma osoba totiž poslala viacero druhov odkazov mnohým členským krajinám v olympijskej rodine," uviedol riaditeľ MOB pre medzinárodné vzťahy Zsigmond Nagy.

Zástupcovia Rakúskeho olympijského výboru (ÖOC) uviedli, že maily boli falošné. "Bol to falošný mail zaslaný z počítača v Izraeli, ktorý bol aktívnou hrozbou po niekoľko rokov. Už sme to skontrolovali, pretože to prišlo pred dvomi dňami. Aj my sme to dostali," citovala agentúra APA hovorcu ÖOC Wolfganga Eichlera.
 

Autor: SOV, TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím