E-mail s upozornením na hrozbu teroristických útokov v Soči dostal okrem iných NOV aj Slovenský olympijský výbor

BRATISLAVA 22. januára (SOV) - Viaceré slovenské aj medzinárodné médiá na základe informácií zo zahraničia oslovili v stredu 22. januára 2014 Slovenský olympijský výbor (SOV) s otázkou, či SOV tiež dostal e-mail s upozornením na hrozbu teroristických útokov proti slovenským občanom počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier v Soči.

Slovenský olympijský výbor vydal k veci nasledovnú informáciu a stanovisko:
 
SOV dostal na svoju centrálnu mailovú adresu v stredu 22. januára 2014 krátky list v angličtine, upozorňujúci na hrozbu teroristických útokov proti nášmu olympijskému tímu v Soči.
 
Očividne ide o obežníkový e-mail, pretože podľa informácií z Medzinárodného olympijského výboru (MOV) dostalo rovnaký e-mail viacero národných olympijských výborov, pričom sa v mailoch menilo len označenie štátnej príslušnosti.
 
MOV vydal k celej veci stanovisko, v ktorom sa uvádza: „MOV berie otázku bezpečnosti veľmi vážne a akékoľvek vierohodné informácie poskytuje relevantným bezpečnostným službám. Avšak v tomto prípade to vyzerá tak, že e-mail rozoslaný viacerým národným olympijským výborom neobsahuje hrozbu a javí sa ako náhodné posolstvo od niekoho z verejnosti.“
 
SOV zobral e-mail na vedomie a informoval o ňom príslušné zodpovedné orgány Slovenskej republiky. Pokiaľ SOV prijme nejaké opatrenia v súvislosti s bezpečnostnými rizikami, tak jedine v spolupráci s príslušnými orgánmi SR a na základe ich odporúčaní.


Podľa Rakúšanov boli e-maily falošné

Bratislava 22. januára (TASR) - Viaceré národné olympijské výbory vrátane slovenského dostali v stredu pred blížiacimi sa ZOH 2014 v Soči výstražný mail s teroristickými hrozbami. Ako prvý na túto skutočnosť upozornil maďarský výbor, následne slovinský. Ako sa neskôr podarilo zistiť agentúre Reuters, mail s rovnakým obsahom dostali aj rakúsky, taliansky a nemecký výbor.

Jednotlivé výbory upovedomili o mailoch, ktoré boli písané v ruskom a anglickom jazyku, Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ruských organizátorov či políciu.

List adresovaný maďarským olympionikom (MOB) už prešiel analýzou a označili ho za neškodný. "MOV aj organizačný výbor Soči po analýze listu oficiálne deklarovali, že hrozba nie je skutočná. Neznáma osoba totiž poslala viacero druhov odkazov mnohým členským krajinám v olympijskej rodine," uviedol riaditeľ MOB pre medzinárodné vzťahy Zsigmond Nagy.

Zástupcovia Rakúskeho olympijského výboru (ÖOC) uviedli, že maily boli falošné. "Bol to falošný mail zaslaný z počítača v Izraeli, ktorý bol aktívnou hrozbou po niekoľko rokov. Už sme to skontrolovali, pretože to prišlo pred dvomi dňami. Aj my sme to dostali," citovala agentúra APA hovorcu ÖOC Wolfganga Eichlera.
 

Autor: SOV, TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri