Športové aktuality
4 min. čítania

Favoritom na získanie ZOH 2022 je Peking, ale Almaty nemožno odpisovať

Ľubomír Souček

Podľa doterajších mediálnych vyjadrení je za favorita v súboji o získanie práva usporiadať ZOH 2022 považovaný čínsky Peking. Metropola najľudnatejšej krajiny sveta disponuje obrovským finančným zázemím aj organizačnými skúsenosťami a je nepochybne medzinárodne oveľa známejšia, ako najväčšie kazašské mesto Almaty (do roku 1997 bolo pod pôvodným názvom Alma-Ata takisto hlavným mestom krajiny). Predseda hodnotiacej komisie MOV pre ZOH 2022 Alexander Žukov však podľa portálu Around the Rings hovorí o dvoch veľmi dobrých ponukách.
 

Plusy a mínusy Pekingu aj Almaty

Pätnásťmiliónová čínska metropola má šancu stať sa prvým mestom v histórii, ktoré by po letných hrách olympiády (v roku 2008) hostilo aj zimné olympijské hry. Peking plánuje využiť aj viaceré športoviská, postavené k Hrám XXIX. olympiády v roku 2008. Na druhej strane, v jeho neprospech hrá fakt, že horské súťaže veľkomesto plánuje v stredisku Čchang Ťia-kou, ktoré leží viac než dvesto kilometrov ďaleko. Metropolu má však so zimným strediskom do roku 2022 spojiť expresná železnica, čím by sa prepravný čas mal skrátiť len na niečo viac než hodinu.

Peking je podstatne lepšia voľba pre medzinárodný biznis, pretože Čína predstavuje najväčší trh na svete. Negatívom kandidatúry Pekingu však je fakt, že v neveľkej vzdialenosti od hlavného mesta Číny sa uskutočnia zimné olympijské hry 2018 (v juhokórejskom Pjongčangu) aj olympijské hry 2020 (v japonskom Tokiu). Takže boli by to už tretie hry v rade za sebou v prakticky totožnom teritóriu.

Naopak Almaty má hory v blízkosti mesta a na rozdiel od Pekingu slušnú tradíciu zimných športov, predovšetkým rýchlokorčuľovania na vysokohorskom a kedysi najrýchlejšom štadióne na svete s názvom Medeo. Disponuje už väčšinou potrebných športovísk. Z tých drahších je potrebná len výstavba toboganu na sánkovanie, boby a skeleton. Medzi veľké investičné projekty patrí aj výstavba olympijskej dediny a rozšírenie cestnej infraštruktúry. Krajina s veľkými surovinovými zdrojmi však patrí medzi bohaté.

Vzhľadom na fakt, že Almaty má možnosť usporiadať podstatne kompaktnejšie zimné hry než Peking, prekvapilo predvianočné vystúpenie kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, v ktorom navrhol možnosť spoluorganizácie ZOH v hlavnom meste krajiny Astana. V decembri schválené úpravy Olympijskej charty síce takúto možnosť v odôvodnených prípadoch pripúšťajú, ale rozdelením hier do dvoch miest vzdialených zhruba tisíc kilometrov by Almaty podľa nášho názoru stratilo komparatívnu výhodu v porovnaní s Pekingom.

Problém oboch kandidatúr predstavuje fakt, že aj čínsky, aj kazašský režim považuje prevažná časť medzinárodného spoločenstva za autoritárske a nedemokratické.
 

Európa môže banovať – a my tiež

Nielen z pohľadu súčasnej nevyhnutnosti pridelenia hier do nedemokratickej krajiny môže svet mrzieť, že z boja o ZOH 2022 postupne vycúvali štyria silní európski kandidáti, z ktorých by Oslo bolo zrejme jasným favoritom. Nepísaný geografický faktor by totiž voľbu európskeho mesta určite robil reálnejšou, než je voľba ázijského.

A nás na Slovensku môže mrzieť aj to, že obyvatelia Krakova sa v májovom referende vyslovili proti kandidatúre hlavného mesta Malopoľského vojvodstva. Vo svetle nedávno schválených reforiem MOV a následných zmien v Olympijskej charte by totiž šanca poľskej kandidatúry na úspech (so slovenskou pomocou) výrazne vzrástla. A dokonca by sa znovu otvárala aj možnosť, aby sa na našom území plánovali nielen zjazdárske súťaže, ale aj hokejové turnaje, ako nám to Poliaci pôvodne ponúkali. To je však všetko už dnes bezpredmetné.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV