Generálny sekretár SOV Jozef Liba: Pred ZOH 2018 rezonuje aj politika, Slovenský dom v Pjongčangu je otázny

   Bratislava 15. marca (TASR) - V Kórejskej republike zavládla necelý rok pred zimnými olympijskými hrami v Pjongčangu politická nestabilita. Prezidentku Pak Kun-hje odvolali v súvislosti s korupčným škandálom a vzniknutá situácia rezonovala tiež na pracovnej ceste prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Antona Siekela s generálnym sekretárom Jozefom Libom.

   "Diskutovali sme aj na túto tému, ktorá tam je na dennom poriadku. V politickom živote sú dve vážne témy, jedna domáca a jedna medzinárodná smerom ku KĽDR. Už počas nášho pobytu bolo jasné, že prezidentka nevydrží. Organizačný výbor bol pripravený a bude fungovať s ňou alebo bez nej. Nemyslím si, že by to malo nejako zasiahnuť do organizácie a prípravy ZOH 2018," povedal Liba pre TASR.

   Kórejskú republiku navštívil aj prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Keď dostal čestný doktorát na Národnej športovej univerzite v Soule, vyslovil nádej, že ZOH spoja politicky rozdelenú krajinu. Symbolika piatich prepojených olympijských kruhov by sa však dala uplatniť aj vo vzťahu s KĽDR.

   "Sleduje to celý svet. V Kórejskej republike i MOV je veľká snaha, aby športovci zo susednej krajiny súťažili v Pjongčangu. Dosiahnuť to bude nesmierne ťažké, keďže vzájomná nevraživosť je v súčasnosti veľká. Bolo by veľmi pekné, keby sa stretli na vrcholnom športovom podujatí. Bol by to krok vpred. V minulosti boli aktivity, na univerziáde v Daegu 2003 sa oba štáty prvýkrát po dlhom čase predstavili na rovnakej akcii. Na OH 2000 v Sydney súťažili pod jednou vlajkou a spolu kráčali aj na otváracom ceremoniáli. Neviem, či teraz nastane až takáto bratská situácia," pokračoval Liba.

   Na návšteve dejiska ZOH 2018 sa hovorilo aj o možnosti Slovenského domu. V tejto záležitosti neexistujú žiadne uzávierky a nezasahuje do nej MOV, je výhradne v kompetencii krajín. "O Slovenskom dome sa veľmi diskutuje, musíme zvážiť všetky plusy a mínusy, keďže Pjongčang je vzdialený aj od hlavného mesta Soulu. Posúdime potenciál návštevnosti nielen z medzinárodného, ale aj miestneho prostredia, aby sme mohli prezentovať Slovensko domácim obyvateľom. Videli sme nejaké priestory, aj preto sme išli s veľvyslancom Milanom Lajčiakom. Potrvá ešte minimálne jeden či dva mesiace, kým vyhodnotíme, či áno alebo nie," dodal pre TASR generálny sekretár SOV.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím