Športové aktuality
7 min. čítania

Gymnázium v Piešťanoch bude na prelome augusta a septembra hostiť 10. medzinárodné mládežnícke stretnutie škôl nesúsich meno Pierra de Coubertin

Tibor Hlobeň

Piešťany - Tisíce študentov prešli bránami piešťanského gymnázia sídliaceho na Námestí SNP za 79 rokov jeho existencie a väčšina si pri vstupe do budovy na evidenčnej tabuľke prečítala len strohý názov Gymnázium Piešťany. Všetko sa zmenilo v roku 2003, keď sa škola zaradila do celosvetovej siete päťdesiatich vzdelávacích ústavov, nesúcich v názve meno Pierra de Coubertin, francúzskeho šľachtica a zakladateľa novodobých olympijských hier.

Aj keď medzi absolventmi školy figurujú olympionici, či medailisti zo svetových šampionátov – stačí spomenúť Ľudovíta Komadela, Jaroslava Žitňanského, Martinu Moravcovú či Marcelu Erbanovú - faktom zostáva, že Piešťany sa nikdy nemohli pochváliť klasickým športovým gymnáziom. Prečo potom tento názov? „Sme pod priamou záštitou Medzinárodného výboru Pierra de Coubertin (CIPC), pôsobiaceho pri Medzinárodnom olympijskom výbore (MOV). Výbor Pierra de Coubertin vedie prezident Norbert  Müller, nadšenec a propagátor myšlienok kalokagatie ako ideálu harmonického súladu a vyváženosti fyzickej a duševnej stránky človeka. Podporuje nielen športové, ale aj kultúrne a vzdelávacie aktivity. Dôraz na všestranný rozvoj mladého človeka nás nadchol a v spolupráci s ministerstvom školstva a naším zriaďovateľom, Trnavským samosprávnym krajom, sme sa v roku 2003 do tejto siete zaradili. Odvtedy uplynulo dvanásť rokov a naše gymnázium získalo nebývalé medzinárodné kontakty a na pravidelných stretnutiach škôl tohto typu preberá úlohu akéhosi vyslanca nášho mesta, regiónu i štátu,“ vysvetľuje riaditeľka školy Miroslava Hanková.
 

OLYMPIJSKÝ DEŇ

Medzinárodný výbor Pierra de Coubertin sa snaží školy usmerňovať najmä v oblasti rozvoja športu a vedomostného rastu mladých ľudí. Pre svojich členov má jednu tradičnú podmienku – zorganizovať olympijský deň a minimálne 24 hodín sa venovať myšlienke olympizmu. Spravidla sa koná na konci školského roka ako akési zavŕšenie
Gymnázium v Piešťanoch bude na prelome augusta a septembra hostiť 10. medzinárodné mládežnícke stretnutie škôl nesúsich meno Pierra de Coubertin

všetkých vzdelávacích i mimovzdelávacích aktivít školy. Učitelia i žiaci sa venujú športovým i kultúrnym činnostiam a vedomostným súťažiam a ukazujú, ako za rok pokročili.

Od roku 1995 sa každé dva roky na rôznych miestach sveta koná celosvetové mládežnícke stretnutie škôl nesúcich meno Pierra de Coubertin, kam každá škola vysiela svojich zástupcov, skupinu šiestich až siedmich žiakov a jedného pedagóga. Tu prezentujú, na akej úrovni jednotlivé školy pracujú v oblasti vzdelávania, športu a kultúry. Jubilejné, 10. medzinárodné mládežnícke stretnutie sa uskutoční v Piešťanoch na prelome augusta a septembra. Štafetu prevzalo piešťanské gymnázium od strednej školy v nórskom Lillehammeri, dejiska Zimných olympijských hier v roku 1994. O ďalšom hostiteľovi v roku 2017 sa rozhodne priamo v meste barlolamača.


NA VLNÁCH OLYMPIJSKÉHO DUCHA

„Postavíme nielen sedemčlenné súťažné družstvo a kapitána – vyučujúceho, ale desiatky našich žiakov sa pod vedením svojich učiteľov pripravujú na náročnú rolu dobrovoľníkov - spoluorganizátorov. Do Piešťan príde približne 200 mladých ľudí, pedagógov a významných osobností, ktorým sa bude treba  venovať. Naši študenti budú robiť sprievodcov, časomeračov, rýchle spojky, či redaktorov a reportérov každodenného spravodaja s aktuálnymi fotografiami a článkami z diania i s prezentáciou Slovenska a Piešťan,“ vyratúva aktivity svojich študentov Miroslava Hanková.
Gymnázium v Piešťanoch bude na prelome augusta a septembra hostiť 10. medzinárodné mládežnícke stretnutie škôl nesúsich meno Pierra de Coubertin

Na motto podujatia – „Na vlnách olympijského ducha“ – zareagovali pozitívne na dvadsiatich piatich z päťdesiatich škôl, nesúcich vo svojom názve meno Pierra de Coubertin. Piešťany navštívia študenti zo všetkých piatich kontinentov sveta. Nebudú chýbať mladí ľudia z exotických krajín, ako sú  Zimbabwe, Zambia, Keňa, Maurícius, Brazília, či Juhoafrická republika, ale i z ekonomicky najvyspelejších štátov sveta,  napr. z Austrálie, Japonska, Veľkej Británie, Nemecka, Ruska, susedia z Poľska, Rakúska, a mládež z ďalších destinácií. Okrem študentov a učiteľov prídu i významné osobnosti, spomínaný prezident CIPC Norbert Müller a generálna sekretárka CIPC Elvira Ramini, prasynovec zakladateľa moderného olympizmu Yvan de Navacelle de Coubertin, v mene MOV jeho projektová manažérka Elizabeth Sluyter-Mathew a z domácich členka výboru Klubu fair play pri Slovenskom olympijskom výbore Katarína Ráczová, predseda ústredného štábu Olympijských festivalov Slovenska Anton Javorka, významní športovci, olympionici i funkcionári Slovenského olympijského výboru, predstavitelia krajských a mestských inštitúcií.

„Účastníci budú rozdelení do viacerých skupín. Kým jedni zabojujú napríklad v atletických disciplínach či vodných športoch, iná časť študentov sa bude realizovať na kultúrnom alebo diskusnom workshope, ďalšia sa popasuje s otázkami olympijského vedomostného kvízu. V nasledujúcich dňoch sa skupiny vymenia. Komunikačným jazykom celého podujatia je angličtina,“ objasňuje princípy podujatia riaditeľka piešťanského gymnázia.

Zatiaľ nevedno, čím nás v kultúrnej časti pozvaní účastníci prekvapia, isté je, že umelecký súbor Máj, pôsobiaci pri piešťanskom gymnáziu, sa zahraničných mladých priateľov pokúsi naučiť základné kroky slovenských folklórnych tancov či nejaký chytľavý popevok slovenskej ľudovej piesne. Na podujatí vytvoria mladí spoločnú umeleckú koláž s myšlienkou olympizmu v duchu hesla „Mier, budúcnosť a šťastie so športom“. Okrem spomínaných aktivít v programe dominujú diskusné fóra, kde nastolené aktuálne myšlienky o mieri, domove, šťastí, láske či mladosti diskutujúci z rozličných kútov našej planéty rozvinú o poznatky zo života svojej vlastnej krajiny. Vypočujú sa, verme, že aj pochopia, a uzavrú priateľstvá na celý život.
 

AJ PIEŠŤANCI SA O MLADÝCH „POTKNÚ“

„Stredobodom diania bude naše gymnázium a hotelová akadémia, kde účastníkov ubytujeme. Cieľom je dobre poznať mesto a cezeň náš región, krajinu a ľudí v nej žijúcich. Navštívime Balneologické múzeum, pamätné miesta Piešťan a okolia, Kúpeľný ostrov, Slovenské liečebné kúpele, vycestujeme aj na zámok do Smoleníc,“ s úsmevom dopĺňa informácie riaditeľka hostiteľskej školy.

Aj Piešťanci sa viackrát „potknú“ o mladých v centre mesta, pri ranných rozcvičkách v parku, na Lide, pri Váhu či v uliciach mesta. V hudobnom pavilóne v Mestskom parku odprezentujú študenti v umeleckom programe kultúru svojich krajín aj pred verejnosťou. Tanečné vystúpenia v národných krojoch vystrieda hra na typické hudobné nástroje. Na mladých, radostných ľudí sa oplatí pozrieť aj v sprievode, ktorý prejde mestom z Námestia SNP cez Winterovu ulicu k hudobnému pavilónu v parku.

Jubilejné 10. medzinárodné mládežnícke fórum škôl Pierra de Coubertina 2015 sa začína otváracím ceremoniálom 30. augusta, ale hostí privítame v Piešťanoch už o deň skôr, a bude trvať do 5.septembra.  Ďalšími významnými spoločenskými piliermi podujatia budú – záverečný ceremoniál a odborná konferencia o význame športu pre študentov piešťanských stredných škôl, na ktorej vystúpia významní zahraniční hostia, športoví funkcionári a predstavitelia regionálnej samosprávy, či olympijskí medailisti. Mladým priblížia svoje tréningové i pretekárske skúsenosti a porozprávajú o talente, ktorý v spojení s drinou dokáže svojho majiteľa doviesť až k samému vrcholu. Miroslava Hanková preto rozmýšľa, či konferenciu v oficiálnom programe nepremenujú z odbornej na motivačnú.

Derniéra podujatia príde na rad až v októbri. V priaznivom vegetačnom období vysadia študenti piešťanského gymnázia na území mesta stromovú aleju Pierra de Coubertin. A tak pamätná lipka, ktorú zemi zveria účastníci celosvetového stretnutia škôl nesúcich meno zakladateľa moderného olympizmu v areáli piešťanského gymnázia, tak neostane osamotená.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV