Historicky najdlhšie pôsobiaci člen exekutívy SOV a legenda moderného päťboja Vladimír Miller má v stredu 70!

Vladimír Miller bol 24 rokov v exekutíve SOV, z toho bezmála šestnásť ako podpredseda, resp. viceprezident. FOTO JÁN SÚKUPBRATISLAVA 6. novembra (SOV) – Aj tí ľudia zo športového sveta, ktorý Vladimíra Millera poznajú celé roky, sa zrejme s prekvapením v týchto dňoch dozvedajú, že v stredu 8. novembra sa dožíva veľkého životného jubilea – 70. narodenín! Veď vzhľadom a čipernosťou pôsobí rodák z Bratislavy oveľa mladším dojmom. Nepochybne za to vďačí veľkému zmyslu pre humor – priateľov či spoločnosť často pobaví vtipmi...

 

Patrí sa zdôrazniť: Žiadny náš športový funkcionár nebol tak dlho členom výkonného výboru SOV ako Vladimír Miller - nepretržite 24 rokov! Prvý raz bol zvolený na ustanovujúcom zasadnutí SOV 19. decembra 1992 a svoje posledné, šieste funkčné obdobie ukončil 26. novembra 2016. Potom ho zvolili za čestného člena SOV a prevzal si aj Zlatý odznak SOV.

 

Ako športovec sa Vladimír Miller venoval plávaniu, vodnému pólu a predovšetkým modernému päťboju. V tomto športe pôsobil ako tréner (vôbec prvý diplomovaný v Československu), významný funkcionár i medzinárodný rozhodca. Najprv viedol juniorskú reprezentáciu ČSSR a už ako 25-ročný bol poverený vedením trénerskej rady federálneho zväzu (bol najmladší v takejto funkcii spomedzi všetkých zväzov) V roku 1974 na juniorských majstrovstvách sveta v Moskve priviedol k historickej prvej medaile z tohtVladimír Miller (vľavo) s členmi čs. družstva moderných päťbojárov, ktorých na MS juniorov 1974 v Moskve priviedol k historickému bronzu. FORTO ARCHÍV V. M.o podujatia pre Československo bronzové družstvo, ktoré tvorili Jan Bártů, Bohuslav Starnovský a Juraj Bakoš.

 

O dva roky neskôr sa ako asistent reprezentačného trénera mužov Karla Bártů na OH 1976 v Montreale podieľal na zisku striebra družstva (Slováka Bakoša v ňom v porovnaní s MSJ 1974 nahradil Jiří Adam) a na individuálnom bronze Jana Bártů, čo bol historicky najväčší úspech moderného päťboja v Československu). Pre Vladimíra Millera to bola prvá z jeho celkového výnimočného počtu deviatich účastí na olympijských hrách v rôznych funkciách. Ako asistent trénera pôsobil aj na OH 1980 v Moskve.

 

Vladimír Miller v kancelárii riaditeľa Osemročného športového gymnázia v Bratislave, v ktorej strávil 23 rokov. FOTO ARCHÍV V. M.Ako nielen tréner, ale aj funkcionár a organizátor si Vladimír Miller získal dobré meno a stal sa jedným z mála Slovákov na čele federálneho zväzu moderného päťboja, ktorý viedol v rokoch 1988 – 1992. V tom čase bol aj členom pléna Čs. olympijského výboru. V rokoch 1990 – 1992 bol podpredsedom Československej konfederácie športových zväzov. V čase delenia spoločného štátu sa stal predsedom Slovenského zväzu moderného päťboja, ktorý viedol celých 20 rokov (1992 – 2012).

 

Jedno funkčné obdobie pôsobil Vladimír Miller aj v exekutíve Medzinárodnej federácie moderného päťboja (UIPM) a je už dlhoročný člen technickej komisie UIPM. Dovedna na troch OH (Barcelona 1992, Atlanta 1996, pôsobil a Sydney 2000) pôsobil ako člen jury moderného päťboja, na OH 2012 v Londýne bol technický delegát a na OH 2016 v Riu de Janeiro vedúci jury.

 

Jubilant Vladimír Miller - ako zvyčajne, s úsmevom na perách. FOTO JÁN SÚKUPBývalý dlhoročný riaditeľ Športového gymnázia v Bratislave (v rokoch 1991 – 2014) sa stal jedným z najvýznamnejších slovenských olympijských funkcionárov. V rokoch 1992 - 2001 bol členom výkonného výboru SOV, v rokoch 2001 - 2016 podpredsedom, resp. viceprezidentom SOV - najprv pre letné športy, potom pre mládež a následne pre rozvoj olympizmu.

 

Vladimír Miller viedol slovenské výpravy na OH 2004 v Aténach a OH 2008 v Pekingu, na premiérových OH aj ZOH mládeže v Singapure 2010, resp. v Innsbrucku 2012, na Svetových hrách mládeže 1998 v Moskve aj na viacerých letných či zimných edíciách EYOD/EYOF (v lete EYOD 1997 Lisabon, v zime EYOD 1995 Andorra la Vella, EYOF 1999 Poprad-Tatry, EYOF 2001 Vuokatti a EYOF 2015 Vorarlbersko-Lichtenštajnsko).

 

V roku 2010 bol Vladimír Miller ako prvý Slovák ocenený vyznamenaním Európskych olympijských výborov s názvom EOC Laurel Award.

 

Vladimír Miller je aj na prahu sedemdesiatky v športe stále veľmi aktívny – a nielen v modernom päťboji, ale stále aj v olympijskom hnutí. Ešte aj dnes sa podieľa na práci oddelenia rozvoja olympizmu Slovenského olympijského výboru (SOV), osobitne pokiaľ ide o Olympijské festivaly Slovenska, a spoločne s Františkom Chmelárom a s Máriou Mračnovou je aj v poradnom zbore prezidenta SOV Antona Siekela.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím