4 min. čítania

Historický úspech slovenského zjazdového lyžovania, miešané družstvo na MS v St. Moritzi strieborné!

TASR, sou
Radosť miešaného tímu slovenských zjazdárov z historického striebra na majstrovstvách sveta v St. Moritzi. @
Foto
TASR/AP

St. Moritz 13. februára (TASR, sou) - Slovenské zjazdárske kvarteto získalo na MS v súťaži miešaných tímov vo švajčiarskom St. Moritzi striebornú medailu! O historický úspech sa postarali Veronika Velez Zuzulová, Petra Vlhová, Matej Falat a Andreas Žampa. Získali vôbec prvú zjazdársku medailu zo svetového šampionátu v histórii. Vo finále proti Francúzsku sa zrodila remíza 2:2 a o zlate rozhodlo, že v súčte dvoch najlepších časov oboch pohlaví bol súper lepší celkove o 8 stotiniek. Bronz si vybojovalo Švédsko víťazstvom 3:1 nad Švajčiarskom. Súťaž miešaných tímov bude mať olympijskú premiéru na budúcoročných ZOH v Pjongčangu.

V súťaži miešaných tímov nastúpilo spolu 16 družstiev, jazdilo sa paralelným a vyraďovacím spôsobom. V prípade vyrovnaného skóre v niektorom kole rozhodoval súčet časov najlepšieho muža a najlepšej ženy z každého tímu. Z celkovo štyroch paralelných jázd, ktoré musel každý zo slovenského kvarteta absolvovať až po finále, obe naše elitné slalomárky Veronika Velez Zuzulová a Petra Vlhová vyhrali všetky. Matej Falat, ktorý nastúpil namiesto zraneného Adama Žampu (tomu zostal rovnako ako mladučkej Tereze Jančovej len post náhradníka, ale na stupni víťazov sa ocitli aj oni dvaja) vyhral dve jazdy, ale jeho senzačné výkony v prvých dvoch kolách boli zásadné pre úspech tímu. Andreas Žampa síce nevyhral ani jednu jazdu, ale jeho čas pomohol rozhodnúť semifinálovú remízu 2:2 proti Švajčiarsku.

V prvom kole Slováci zdolali Nemecko 3:1 a postúpili do osmičky. Najprv Vlhová s náskokom 11 stotín sekundy zdolala Lenu Dürrovú, potom And. Žampa o 38 stotín podľahol Stefanovi Luitzovi a Velez Zuzulová suverénne nedala šancu Christine Geigerovej, ktorá to v závere vzdala. Vo fantastickom záverečnom dueli potom Falat skvelým finišom zdolal o 13 stotín jedného z najlepších slalomárov a technikov tejto éry Felixa Neurethera.
Vo štvrťfinále Slováci vyhrali nad Talianskom takisto 3:1 a postúpili do bojov o medaily. Opäť sa blysol Falat, ktorý v ďalšom napínavom súboji zdolal o 3 stotinky Riccarda Tonettiho. Upravil tak na 2:0, lebo pred ním si Velez Zuzulová poľahky poradila s Chiarou Costazzovou (+0,22 s). Vlhová proti Irene Curtoniovej (+0,28) získala rozhodujúci tretí bod a Žampova prehra (+0,19) s olympijským víťazom v slalome z Vancouvru 2010 Giulianom Razzolim bola už iba formalitou.

V semifinále Slováci pokorili veľkého favorita súťaže domáce Švajčiarsko, za ktoré nastúpili aj čerství majstri sveta v kombinácii Wendy Holdenerová a Luca Aerni. Kým sa dostali na rad, tak Vlhová zdolala Camille Rastovú o 26 stotín a Žampa o 28 stotín podľahol Retovi Schmidigerovi. Keď Velez Zuzulová skvelou jazdou zdolala svoju veľkú slalomársku rivalku Holdenerovú (+0,34 s), bolo jasné, že Aerni musí zdolať Žampu popredným časom. Síce vyhral a vyrovnal na 2:2, ale Helvétom chýbalo v súčte dvoch najlepších časov na Slovákov 6 stotín sekundy! Švajčiari napokon zostali bez medaily, naopak všetky tri pódiové krajiny získali svoje prvé cenné
kovy na šampionáte v St. Moritzi.

Vo finále proti Francúzsku sa zrodila remíza 2:2 a o prehre Slovákov napokon rozhodlo len 8 stotín sekundy, čo bol rozdiel súčtu najlepšieho mužského a ženského času oboch tímov vo finále. Najprv Vlhová zdolala najprv Tessu Worleyovú o 22 stotín. Potom Alexis Pinturault proti Žampovi vyrovnal (+0,28 s). Velez Zuzulová zavŕšila svoju utorňajšiu suverenitu zdolaním Adeline Baud-Mugnierovej o 2 desatiny. V záverečnom súboji Mathieu Faivre zdolal výborne finišujúceho Falata o 4 stotinky. Odstup nebol rozhodujúci, iba bod za víťazstvo a fakt, že Pinturault a Mugnierová mali súčet časov (43,58 s) lepší o 8 stotín ako Velez Zuzulová a Žampa.

"S týmto sme nepočítali, hoci sme si verili, že by sme mohli urobiť dobrý výsledok. Ale toto je ozaj skvelé, to sme nečakali. Naše dievčatá boli úžasné," povedal pre rakúsku ORF Matej Falat. Tréner Timotej Zuzula zdôraznil: "Je to veľký úspech nášho športu. Na Slovensku lyžuje veľa ľudí, ale my sme vlastne privátny tím, ktorý nemá také podmienky ako veľké zjazdárske tímy. O to väčšiu radosť pociťujeme z takéhoto úspechu." Tessa Worleyová z víťazného francúzskeho tímu konštatovala: "Je to krásne, získali sme medailu. Vo finále to bolo ozaj veľmi tesné. Sme o to šťastnejší, že sme získali zlato."