Športové aktuality
4 min. čítania

Hlavnou témou európskeho kongresu fair play v Haife bol Šport ako prostriedok zmierenia

Katarína Ráczová

HAIFA/BRATISLAVA (rác) – Už 23. európsky kongres fair play sa konal 23. - 25. októbra v izraelskej Haife. Delegátov kongresu privítal starosta mesta Jona Jahav, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil, že toto multikultúrne mesto je asi jediné v Izraeli, kde nezávisle od náboženstva alebo pôvodu žijú spoločne bez problémov a predovšetkým v mieri všetci obyvatelia. Generálny riaditeľ izraelského Ministerstva kultúry a športu Jossi Šarabi vo svojom privítacom prejave vyzdvihol spoločenskú úlohu športu ako prostriedok na podporu mieru a porozumenia medzi národmi a kultúrami, ako i výchovy mladých ľudí.

Kongres, na ktorom sa zúčastnilo 25 krajín, otvoril prezident Európskeho hnutia fair play (EFPM) Christian Hinterberger. Pripomenul, že už v roku 2000 sa 6. európsky fair play kongres mal uskutočniť v Izraeli, ale z politických dôvodov ho niekoľko dni pred jeho otvorením museli zrušiť.

Na tohtoročnom 23. európskom kongrese fair play, ktorý sa konal pod patronátom Európskych olympijských výborov (EOV) a Medzinárodnej rady športovej vedy a telesnej výchovy (ICSSPE), Slovensko zastupovala predsedníčka Klubu fair play Slovenského olympijského výboru (KFP SOV) Katarína Ráczová, zároveň členka výkonného výboru EFPM a zúčastnil sa na ňom aj Martin Huba, ktorý zastupoval Európsku šachovú federáciu. Kongres spestrili posterové prezentácie aktivít jednotlivých organizácii. Klub fair play SOV sa prezentoval najlepšími dielami

Slovensko-slovinské trio v Haide - zľava zástupca Európskej šachovej federácie Martin Huba, šéfka Klubu fair play SOV Katarína Ráczová aduša hnutia fair play v Slovinsku, niekdajší legendárny gymnmasta Miroslav Cerar.
Slovensko-slovinské trio v Haide - zľava zástupca Európskej šachovej federácie Martin Huba, šéfka Klubu fair play SOV Katarína Ráczová aduša hnutia fair play v Slovinsku, niekdajší legendárny gymnmasta Miroslav Cerar.

fotografickej súťaže „Sme jeden tím“.

Témou kongresu „Šport ako prostriedok zmierenia“. Na úvod odzneli prednášky renomovaných odborníkov. Predovšetkým zaujali prednášky profesora Johna Sugdena z univerzity v Brightone „Šport a budovanie mieru v rozdelenej spoločnosti: súťažiť s nepriateľom, ako i analýza morálnych hodnôt v rôznych oblastiach života“ a profesora Jotama Lurieho z univerzity Bena Guriona s názvom „Tragédia spoločenstiev“.

Najväčší záujem vzbudilo emocionálne vystúpenie pani Ankie Spitzerovej, vdovy po izraelskom šermiarovi, ktorý bol zavraždený teroristickou skupinou Čierny september počas útoku na izraelských športovcov na olympijských hrách 1972 v Mníchove.

Z ostatných vystúpení zaujali najmä prezentácia projektov „Sport for Life“, cieľom ktorého je prispieť k mierovému sponunažívaniu obyvateľov Izraela. Podobnú úlohu má aj projekt „Budo for Peace“. Jeho iniciátor Danny Hakim prostredníctvom krátkeho filmu a na osobných príkladoch demonštroval, ako môže šport - v tomto prípade tradičné japonské bojové umenie - prispieť k budovaniu mosta medzi rôznymi kultúrami. Následne sa o téme kongresu diskutovalo v piatich skupinách. Z diskusie vzišli závery kongresu.

Zľava Bulharka Zdravka Jordanovová, Ankie Spitzerová z Izraela a Katarína Ráczová.
Zľava Bulharka Zdravka Jordanovová, Ankie Spitzerová z Izraela a Katarína Ráczová.

K vrcholom kongresu patrilo odovzdávanie cien fair play. Európske hnutie fair play vyznamenalo cenou „Duch fair play“ Ofra Abramovichovú, zakladateľku ligy matiek názvom Mamanet, ktorého mottom je: Každá matka to dokáže! Projekt spustili v roku 2005. Dnes hrá túto ligu v Izraeli s podporou svojich detí viac ako 16 000 matiek, ale Mamanet získal popularitu medzitým na celom svete. Mamanet je prostriedkok na budovanie komunít prostredníctvom športu a matiek. Jeho duch podľa slov Ofry Abramovichovej podporuje komunitu, posilňuje postavenie žien, rodové väzby a pomáha pri preklenutí vzťahov medzi rôznymi sektormi spoločnosti.

Cenu „Plameň fair play“, venovanú mladej generácii do 18 rokov, získala maďarská atletka Tira Pavuková, ktorá na majstrovstvách Európy do 20 rokov v Taliansku vo finále behu na 3000 m prekážok obetovala popredné umiestenie, aby pomohla svojej súperke, ktorá sa potkla a zranená zostala ležať na zemi.

Cenu „Hlas fair play“, ktorú udeľuje EFPM pod patronátom AIPS Europe, si za propagáciu základných etických pravidiel športu prevzal renomovaný turecký športový novinár Erdogan Aripinar, zakladajúci člen EFPM. Plaketu fair play, ktorú udeľuje každoročne EFPM v spolupráci s EOV, získal už spomínaný výnimočný izraelský projekt Sport4life.

Na Európsky kongres fair play nadviazalo 23. valné zhromaždenie Európskeho hnutia fair play, ktoré prišli pozdraviť významné partnerské organizácie. V mene Medzinárodnej rady športovej vedy a telesnej výchovy (ICSSPE) pozdravil prítomných jej prezident Uri Schaefer. Medzinárodný výbor fair play (CIFP) zastupoval jeho prezident Jenő Kamuti, Európske mimovládne športové organizácie (ENGSO) prezident Carlos Cardoso.

EFPM prijalo za svojho člena ďalšiu národnú organizáciu fair play – zo San Marína. Jednomyseľne bol schválený rozpočet EFPM, ktorý predložila pokladníčka EFPM Katarína Ráczová. VZ EFPM taktiež schválilo projekty a ďalší postup výkonného výboru EFPM v záujme zviditeľnenia hnutia a myšlienok fair play v športe aj v každodennom živote.

Projekt
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV