Kajakárka Jana Dukátová na MS slalomárov na divokej vode v Lee Valley šiesta, Slovensko získalo olympijské miestenky do Ria okrem K1 aj v C2

Londýn 19. septembra (TASR) - Prvý finálový pokus o medailu pre slovenskú výpravu na MS slalomárov na divokej vode v londýnskom Lee Valley nevyšiel. Kajakárka Jana Dukátová obsadila 6. miesto a na bronzovú priečku jej chýbalo 1,65 s, na zlato Češky Kudějovej 4,36 s. Obhájiť titul sa nepodarilo až štvrtej Austrálčanke Foxovej.

Finálová jazda Jany Dukátovej bola síce o 0,19 sekundy pomalšia ako v semifinále, no v cieli u nej vyvolala úsmev. Jedine bránka s číslo 13 jej na čase výrazne ubrala, keď ju nedovolene atakovala a pripravila sa tak, ako sa neskôr ukázalo, o bronz, na druhej strane však v poslednej chvíli odohnala hrozbu 50 trestných sekúnd. V cieli sa priebežne zaradila na 2. priečku a čakala na jazdy zvyšných piatich kajakárok. Postupne klesala, až sa zastavila na konečnom šiestom mieste. Okolo nej veľa časového priestoru nevzniklo, na 4. až 6. mieste sa zmestili kajakárky do rozpätia 0,71 s. Pre Dukátovú bola 6. priečka cenná nielen tým, že sa spájala s miestenkou na OH, ale aj s ďalšími tromi bodmi do internej nominácie na OH. Po MS má už náskok pred Kaliskou sedem bodov a v podstate istú letenku do Ria.

Slovenskí deblisti na MS v slalome na divokej vode v londýnskom Lee Valley nepostúpili do finále, no vďaka 12. priečke Hochschornerovcov vybojovali miestenku na budúcoročné OH v Riu de Janeiro.

Obom deblovkám v semifinále neprialo šťastie. Najskôr sa o postup medzi desať finalistov pokúšali Pavol a Peter Hochschornerovci. Vrch trate zvládli rýchlo, najviac cenných sekúnd stratili na 12. protiprúdnej bránke, ktorú podpádlovali a dlho trvalo, kým ju prešli. Zdržali sa aj na 18. bránke a v cieli už viacmenej vedeli, že im čas na finále nebude stačiť. Horšie dopadli bratanci Ladislav a Peter Škantárovci. Aj oni spočiatku figurovali s medzičasom medzi najlepšími, no potom sa nevyhli chybe na rovnakej bránke ako Hochschornerovci, na 12-tej, vzápätí sa do 13-ky nezmestili, museli sa vracať a navyše si na nej pripísali dve trestné sekundy. Vrchol smoly zažili pred 21. bránkou, kde takmer eskimovali.

Cenné zadosťučinenie však predsa len deblistov sprevádzalo. Síce Hochschornerovci vo výsledkoch figurovali až 12-ti, v redukovanom poradí šiesti a keďže si miestenku na OH vybojovalo osem najlepších lodi, V. Británia, Poľsko, Nemecko, Francúzsko, Slovinsko, Slovensko, Rusko a Česko, každá pre jednu krajinu, tak v Riu sa definitívne objaví slovenská deblovka. Ktorá to bude sa rozhodne v interných nominačných pretekoch na budúcoročných ME v L. Mikuláši medzi Hochschornerovcami a Škantárovcami.

Finálové jazdy vyvolali nostalgiu v slovenskom tábore. V histórii od éry samostatnosti v roku 1993 ešte nikdy slovenská deblovka nechýbala vo finále a vždy bojovala o medailu. Od roku 2002 sa nepretržite ovenčila aspoň jedným vzácnym kovom v individuálnych pretekoch, v rokoch 1993 až 1999 mala štyrikrát finálové zastúpenie.

Vo finále dominovali Nemci Anton - Benzien napriek tomu, že si pripísali dve trestné sekundy, obhajcovia titulu Slovinci Božič - Taljat skončili až štvrtí.

Finálové výsledky

K1ž: 1. Kudějová (ČR) 103,62 (0), 2. Funková 105,91 (0), 3. Pfeiferová (obe Nem.) 106,33 (2),... 6. Jana Dukátová (SR) 107,98 (2)

C2: 1. Anton - Benzien (Nem.) 101,17 (2), 2. Picco - Biso 102,25 (0), 3. Klauss - Peche (obe Fr.) 103,34 (0),...skončili v semifinále 12. Pavol a Peter Hochschornerovci 109,04 (0), 16. Ladislav a Peter Škantárovci (obe SR) 114,28 (2)