Športové aktuality
3 min. čítania

Klub fair play SOV je partnerom futbalového turnaja detských domovov o Pohár Karola Poláka, rozhodcovia dostanú aj zelenú kartu

Miroslav Tomášik

Skúste hodiť loptu medzi deti a uvidíte, čo to urobí... Je jedno, či chlapci a dievčence sú bielej, alebo tmavej pleti, či sú z mesta či z dediny, alebo vyrastajú v detskom domove.

Deti, o ktoré rodičia nemajú záujem, deti s neľahkým osudom vo veku štrnásť až osemnásť rokov sa každoročne stretávajú na futbalových štadiónoch vo výberoch krajov.  V apríli si zopakovali vybrané futbalové cvičenia po prvý raz aj ich mladší „súrodenci“ na festivale Futbal je hra, ktorý sa uskutočnil v Šali a Liptovskom Mikuláši. Semifinálové turnaje prebehli v máji v Národných tréningových centrách v Senci a Poprade, finálový turnaj sa uskutoční 18. - 20. júna v Štrbe.

Majster Slovenska si odnesie Pohár Karola Poláka. Športová komentátorská legenda, ktorá nás navždy opustila začiatkom roka 2016, bola otcom tejto myšlienky. Pred desiatimi rokmi oslovila aj Ľubomír Drangu z občianskeho združenia Múdry pes. „Naším cieľom je, aby deti, ktoré v živote nedostali ,dobré karty´, mali z turnaja zážitok. Ten mení ich myslenie a postoj k životu. Turnaj je pre ne motivácia, aby sa dobre učili, aby športovali a pochopili, že keď chcú niečo dosiahnuť, tak musia pre to niečo urobiť. Pre ne sú to ,majstrovstvá sveta. Neraz sa stalo, že na turnaji dostal hráč ponuku a začal futbalovú  kariéru. Zo svojich skúseností viem, aké je dôležité, keď si ľudia napíšu do profesného životopisu, že sa venujú, alebo venovali športu, akému a ako dlho, pretože naznačujú, že vedia prekonávať prekážky,“ hovorí 53-ročný odborník v oblasti  ľudských zdrojov a vzdelávania.

Hlavnými partnermi súťaže sú Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny spolu so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ). Usporiadateľom finálového turnaja je obecný úrad Štrba, mediálnymi partnermi sú TASR, Zoznam.sk a RTVS. Podujatie podporili aj viaceré súkromné spoločnosti. „Snažil som sa dať podujatiu pragmatický, marketingový pohľad. Usúdil som, že spoločenská zodpovednosť firiem môže byť predsa širšia a treba ich osloviť. Chceli sme, aby ich zaujala myšlienka podporiť deti z detských domovov v čase, keď sa láme ich život, sú na hrane šikmej plochy a posunúť ich na cestu športu. Na nej budú dosahovať ciele, zažijú pocit víťazstva, aj prehry a sa s tým vyrovnajú a zaradia sa ako normálni ľudia do života. Lenže keď nenájdu oporu v živote, tak skončia na ulici a v kriminále,“ dodáva Ľubomír Dranga.

Majstrovstvá Slovenska detských domovov sú súčasťou tzv. grassroots projektov SFZ, ktorých cieľom je podporovať všetky formy futbalu. V uplynulom roku sa do turnaja zapojilo bezmála 500 detí z 50 detských domovov a stal sa najlepším sociálnym projektom vo futbalovom hnutí. Zaujal aj funkcionárov Európskej futbalovej federácie (UEFA) so sídlom vo švajčiarskom Nyone.

V tomto 15. ročníku sa stal partnerom podujatia aj Klub fair play Slovenského olympijského výboru. Rozhodcovia vďaka tomu budú mať vo vrecku okrem nepopulárnej žltej a červenej karty aj zelenú kartu fair play. „To, že sa pridal aj Klub fair play SOV, len dopĺňa náš projekt. Zelená karta bude veľmi dobrá pomôcka, aby deti precítili, o čo sa snažíme - o výchovu pozitívnym spôsobom. Pozitívne príklady a činy fair play treba vyzdvihovať. Keď je atmosféra fair play, tak aj ten, kto by chcel podvádzať, sa jej prispôsobí. Keď budeme mať za cieľ len výsledky, tak sa to neskončí dobre...,“ zdôrazňuje Ľubomír Dranga.

Projekt
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV