Kuzminová vyhrala preteky SP na 7,5 km v Ruhpoldingu a dosiahla 15. triumf kariéry!

Ruhpolding 17. januára (TASR) - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová zvíťazila vo štvrtkových pretekoch žien na 7,5 km v rámci 5. kola Svetového pohára v nemeckom Ruhpoldingu a pripísala si druhý triumf v sezóne. Predviedla perfektnú streľbu i tradične rýchle nohy. V cieli mala čas 19:15,1 min a pred druhou Taliankou Lisou Vittozziovou náskok 11,5 s. Na treťom mieste skončila Švédka Hanna Öbergová (+29,1 s). Kuzminová si vybojovala premiérové víťazstvo v prebiehajúcom ročníku SP pred Vianocami v Novom Meste na Morave, keď sa presadila v pretekoch s hromadným štartom, teraz pridala druhé v rýchlostných pretekoch. Celkovo ich má v kariére v SP na konte pätnásť.

Tridsaťštyriročná slovenská reprezentantka vybehla na trať s číslom 24. V ideálnych poveternostných podmienkach utvorila po prvej streleckej položke najlepší čas najprv Anais Chevalierová, ktorú onedlho vystriedala Vittozziová. Kuzminová dobehla na ležku s najlepším časom a po rýchlej a presnej streľbe ju opustila takisto ako prvá s náskokom 6,1 s pred Taliankou. Vedúcu pozíciu už z rúk do konca pretekov nepustila. Aj na stojke ukázala pevnú ruku, len pred posledným výstrelom sa dlhšie nadýchla. V zostávajúcich kilometroch si strážila pozíciu a do cieľa prišla s náskokom 11,5 s pred Vittozziovou.

Z ďalších mali dobre rozbehnuté preteky Nórka Marte Olsbuová Roeiselandová i Talianka Dorothea Wiererová, no o pódium ich pripravila zhodne jedna chyba. Tú urobila aj ďalšia Slovenka na štarte Paulína Fialková, ktorá minula tretí terč na ležke, stopercentné to nebolo ani bežecky a obsadila 14. miesto so stratou 1:03,0 min na svoju krajanku. Jej sestra Ivona Fialková chybovala trikrát (2-1) a s mankom 2:22,5 min obsadila 62. miesto, Terézia Poliaková prišla do cieľa po dvoch streleckých chybách (1-1) na 91. priečke (+3:22,4 min.

Výsledky - 7,5 km: 1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 19:15,11 min (0 tr. okruhov), 2. Vittozziová (Tal.) +11,5 s (0), 3. Öbergová (Švéd.) +29,1 (0), 4. Röiselandová (Nór.) +30,6 (0), 5. Bescondová (Fr.) +32,5 (0), 6. Wiererová (Tal.) +40,2 (1), ... 14. Paulína FIALKOVÁ +1:03,0 (1), 62. Ivona FIALKOVÁ +2:22,5 (3), 91. Terézia POLIAKOVÁ (SR) +3:22,4 (2). Celkové poradie SP (po 11 z 26 súťaží): 1. Wiererová 476 b, 2. Vittozziová 450, 3. P. FIALKOVÁ 401, 4. KUZMINOVÁ 387, 5. Chevalierová (Fr.) 365, 6. Röiselandová 352, ... 55. I. FIALKOVÁ 32, poradie SP v rýchlostných pretekoch (po 5 z 9): 1. Vittozziová 220 b, 2. Wiererová 201, 3. KUZMINOVÁ 180, 4. P. FIALKOVÁ 169, 5. Chevalierová 167, 6. Röiselandová 164, ... 53. I. FIALKOVÁ 18.