Kuzminovú uchránili od "kačice", no nevedno, ako zareaguje neskôr

Soči/Červená Poľana 11. februára (TASR) - Populárna Nasťa prišla do cieľovej mix-zóny olympijského biatlonového areálu v komplexe Laura opäť vysmiata. Dobré znamenie, lebo na Červenú Poľanu zaľahol v uplynulých hodinách mrak prekladovej "kačice" z amerických zdrojov, ktorý Anastasiu Kuzminovú istým spôsobom znemožnil a v rôznych podobách sa objavil aj na slovenských spravodajských portáloch. A tak sa šepkalo, že medzi novinárov nepríde, tobôž keď v druhej súťaži nenaplnila reálne medailové ambície. No prišla a sviežo referovala: "Nie, na štart som nešla s tým, že musím získať medailu. Na to človek nesmie myslieť tak intenzívne. Dobre som sa naladila, počasie bolo pekné..."
      
Neskôr jej strelecký tréner Juraj Sanitra konštatoval že v tíme urobili všetko preto, aby sa o inkriminovanej mediálnej záležitosti nedozvedela. A tak mohla pokojne hovoriť o tom, ako vnímala stíhačku: "Oteplilo sa teda riadne, trať bola rozbitá, organizátori robili čo mohli, aby to udržali. No nie úplne sa dalo, pri každom mojom kroku sa to podo mnou rozbíjalo, zabárala som sa do hĺbky. Začala som pomalšie, aby som si ušetrila sily, lenže trestné kolo na poslednej stojke to pokazilo. Snažila som to stiahnuť k tej druhej-tretej pozícii, ale dievčatá boli odo mňa ľahšie."
      
Juraj Sanitra bol v súvislosti so svojou zverenkyňou roztrpčený voči "niektorým médiám". Naznačil, že nemá chuť vôbec dávať rozhovory, aby nebodaj opäť nedošlo k prekrúteniu vyjadrení: "Všetci vedia, o ktorých hovorím, o tých, ktoré sa podieľali, že rozdelili Slovensko na boj o dôveru Kuzminovej. Ja si myslím, že už nás to ani nebaví komentovať, lebo čo preteky, to tie isté otázky. Ja si myslím, že keby Kuzminová nechcela reprezentovať Slovensko, tak by nebojovala na trati a nebola by si dala na čiapku slovenský štátny znak. Je šťastím to, že sa nám to podarilo udržať. Keby sa to k nej bolo dostalo, to by bola bývala katastrofa a asi by som bol musel ja nastúpiť na štart namiesto nej."
      
Je zrejmé, že dlho sa tieto záležitosti pred pretekárkou neutaja a tréner má obavy: "Myslím si, že toto bude mať dohru v jej hlave a v jej psychike. A poznačí to jej prejav, ktorý mala doteraz smerom k médiám. Som sklamaný, že nejaký americký hlupák si niečo vymyslí a my to preberieme ako fakt, klameme ľudí na Slovensku, ktorí majú v Kuzminovej ideál. Priniesla určitú ľudskosť, určitú hodnotu a keby nechcela reprezentovať Slovensko, bola by odišla inde, kde mala oveľa lepšie ponuky, aj finančné aj osobné. Nebola by si dala syna do slovenskej školy ako niektorí prominenti, ktorí si dávajú deti študovať do zahraničia a tých si nikto neberie do úst. V médiách sú veci častokrát prekrútené. Ale toto je iný prípad, toto nie je prekrútené o sto stupňov, tie stupne ani neexistujú, ako to bolo otočené. A to naruší dôveru. Sám neviem, ako bude reagovať."  
      
Sanitra však zdôraznil, že s osudom pretekov táto kauza nemala veľa spoločné. Rozhodli podmienky na trati a jej momentálna dispozícia: "Nebola dnes vo fyzickej pohode, aj keď v prvej časti to bola taktika, aby nešla nadoraz. Celkovo nedokázala zopakovať bežecký výkon zo šprintu, ale aj tak si myslím, že 6. miesto bolo úspechom. Dve trestné kolá v situácii, keď sa začalo zmrákať s hmlou a pod tlakom súperiek, sú veľmi dobrý výkon, vlastne prvé tri položky boli výborné, až na tej poslednej bolo vidieť, že je unavená, alebo nevie nájsť rytmus. Tam trochu zaváhala. Konkurencia je však veľmi silná a hoci mala po šprinte výhodnú pozíciu, adeptiek na medaily bolo minimálne pätnásť. A Nasťa medzi nimi mala nevýhodu, lebo je vyššia a ťažšia, čo v tom mäkkom snehu pocítila."© 2013 - 2017, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO XXIII. zimných olympijských hier v Pjongčangu

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     

     Mediálni partneri