Legendárna basketbalová trénerka Natália Hejková oslávila šesťdesiatku

Natália Hejková v trénerskom nasadení. FOTO TASRBRATISLAVA (SOV) - Slovenský basketbal nemal vo svojej histórii úspešnejšiu trénerku (ani trénera), než je čerstvá šesťdesiatnička Natália Hejková (nar. 7. apríla 1954 v Žiline). Mimoriadne výrazne sa presadila aj na medzinárodnej scéne a aj v európskom meradle sa zaradila medzi ozajstné trénerské legendy. Slovenská basketbalová Trénerka storočia sa môže pochváliť štyrmi víťazstvami svojich tímov v Európskej lige, ziskom 16 ligových titulov štyroch krajinách, i podielom na medailách z olympijských hier i majstrovstiev Európy. Dvakrát viedla výber sveta v zápase All Star game FIBA proti špičkovým európskym klubovým tímom.

Bývalá hráčka klubov Slávia VŠ Praha (1972-1979, v roku 1973 majsterka ČSSR, v roku 1976 víťazka Pohára Ronchettiovej) a SCP Ružomberok (1979-1986) dosiahla najväčšie trénerské úspechy práve s tímom SCP Ružomberok, v ktorom v spolkupráci s generálnym manažérom Jozefom Smolekom pôsobila v rokoch 1987 – 2003. Ružomberčanky v tom období získali dva federálne a potom v rade desať slovenských ligových titulov.

Natália Hejková s kapitánkou ružomberského tímu Ivetou Bielikovou po víťazstve v Európskej lige 2000. FOTO TASRV rokoch 1999 a 2000 priviedla Natália Hejková tím Ružomberka k víťazstvám v Európskej lige. Dovedna šesťkrát sa jej zverenky prebojovali na turnaj Final Four najprestížnejšej európskej klubovej súťaže. V roku 1998 skončil tím Ružomberka druhý na neoficiálnych klubových majstrovstvách sveta - Golden Cupe v brazílskej Londrine.

Natália Hejková bola úspešná aj počas ďalších rokov pôsobenia dominantne v zahraničí – postupne v maďarskom MKB Euroleasing Sopron, v ruských kluboch Spartak Moskovská oblasť (dosiahla s ním víťazstvá v Európskej lige 2007 aj 2008) a Dinamo Moskva, v španielskom Ros Caseres Valencia a napokon až do súčasnosti v českom USK Praha.

Významné bolo trénerské pôsobenie Natálie Hejkovej aj pri reprezentačných družstvách. Ako asistentka trénera slovenského tímu Tibora Vasiľka sa podieľala na zisku striebra na ME 1997 v Budapešti. Potom bola hlavná trénerka reprezentácie, s ktorou postúpila na OH 2000 v Sydney, ale vzhľadom na vzťahové problémy s vedením Slovenskej basketbalovej asociácie sa vedenia tímu pred olympiádou vzdala. K slovenskej reprezentácii sa znovu na kratší čas vrátila až v roku 2011. Počas pôsobenia v Rusku bola asistentka trénera ruskej reprezentácie, s ktorou získala titul majsteriek Európy 2007 a bronz na olympijských hrách 2008 v Pekingu.
Slovenský olympijský výbor jubilantke Natálii Hejkovej srdečne blahoželá!

Autor: (sou)

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím