Legendárny futbalový brankár Anton Švajlen, strieborný z OH 1964, oslavuje v nedeľu osemdesiatku

Anton Švajlen v čase pôsobenia na čele Združenia olympijských klubov SR. FOTO PETER POSPÍŠILBRATISLAVA 1. decembra (sou) V nedeľu 3. decembra oslavuje osemdesiatku bývalý legendárny futbalový brankár a člen strieborného tímu z OH 1964 v Tokiu Anton Švajlen. Rodák zo Solčian je veľmi významná postava nášho olympijského hnutia – čestný člen Slovenského olympijského výboru (SOV, od roku 2008), bývalý dlhoročný predseda Olympijského klubu Košice (v súčasnosti už čestný predseda) aj Združenia olympijských klubov SR, držiteľ Zlatých kruhov SOV (2003), výročnej trofeje Medzinárodného olympijského výboru "Storočnica olympijských hier" (1996), najvyššieho slovenského ocenenia za celoživotné vystupovanie v duchu fair play – Ceny Jana Popluhára (2010), aj Zlatého odznaku SOV (2011). Je aj držiteľ Zlatého odznaku SFZ a najvyššieho futbalového ocenenia za fair play – Ceny Ivana Chodáka.

Anton Švajlen (vpravo) ako laureát Ceny Jána Popluhára, ktorú mu v Liptovskom Mikuláši odovzdal prezident Medzinárodného výbor fair play Jenӧ Kamuti. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK

 

Futbalovú kariéru začal Anton Švajlen v Topoľčanoch, potom hrával za Trenčín, Prievidzu a vrchol slávy dosiahol ako brankár VSS Košice. V najvyššej čs. súťaži debutoval v sezóne 1959/60 a celkove v nej za 14 sezón odchytal 334 duelov (z toho 214 v sérii bez striedania!) Tím VSS, ktorého bol neoddeliteľnou súčasťou, skončil vo federálnej lige raz druhý a dvakrát tretí.

 

Za olympijský výber ČSSR nastúpil Anton Švajlen päťkrát (na OH v Tokiu proti Brazílii) a za B-tím ČSSR trikrát, v A-tíme sedel počas viacerých medzištátnych zápasov na lavičke ako náhradník. Urastený brankár bol nočnou morou nielen pre súperových hráčov v poli, ale aj pre gólmanov na opačnej strane ihriska, pretože zvykával kopať jedenástky. V reprezentačnom drese síce Anton Švajlen v časoch, keď žiaril vo futbalovej bránke VSS Košice. FOTO ARCHÍVneskóroval, ale v lige strelil 11 gólov, z toho päť v sezóne 1964/65.

 

V Košiciach sa Anton Švajlen stal ozajstnou športovou ikonou a po zápasníkovi Mikulášovi Athanasovovi prebral pozíciu lídra olympijského hnutia v druhom najväčšom slovenskom meste. Olympijský klub (OK) Košice sa pod jeho vedením zaradil medzi najaktívnejšie regionálne olympijské kluby na Slovensku. K športu Anton Švajlen priviedol aj svojho syna Ľubomíra Švajlena, ktorý sa ako hádzanársky brankár zúčastnil na dvoch OH. Predčasom o Antonovi Švajlenovi dlhoročný tajomník Olympijského klubu Košice Marián Kafka napísal knihu "Sedem vyznaní futbalového kapitána", ktorú pokrstili v Švajlenových rodných Solčanoch.

 

Slovenský olympijský výbor jubilantovi srdečne blahoželá!

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X