Legendu československého i svetového športu a poslednú predsedníčku ČSOV Věru Čáslavskú zvolili za čestnú členku SOV

Nová čestná členka SOV Věra Časlavská v spoločnosti prezidenta SOV Františka Chmelára a členky MOV Danky Bartekovej. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKBRATISLAVA 25. apríla (SOV)  - Na piatkovom 47. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru (SOV) sa ako hosť zúčastnila aj legenda československého i svetového športu a posledná predsedníčka bývalého Československého olympijského výboru Věra Čáslavská. Fenomenálnu športovkyňu, všeobecne uznávanú aj ako mimoriadnu morálnu autoritu, zvolilo plénum jednomyseľne za čestnú členku SOV – ako vôbec prvú osobnosť v histórii, ktorá nie je Slovenka. Bolo to ocenenie výnimočnej osobnosti svetového mena a jej mimoriadnych zásluh o rozvoj športu i olympizmu. Zároveň sa stala držiteľkou Zlatého odznaku SOV. Diplom čestnej členky SOV a Zlatý odznak SOV jej odovzdali prezident SOV František Chmelár a členka Medzinárodného olympijského výboru na Slovensku Danka Barteková.

Zľava Marianna Némethová-Krajčírová, František Chmelár, Věra Čáslavská a Zdenka Letenayová. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK„Je to pre mňa obrovská česť. Cítim sa na Slovensku doma a som aj vaša,“ povedala Věra Čáslavská po zvolení za čestnú členku SOV. A následne v prítomnosti svojej bývalej gymnastickej „spolubojovníčky“ Marianny Némethovej-Krajčírovej odovzdala prezidentovi SOV Františkovi Chmelárovi a riaditeľke SZTK – Múzea telesnej kultúry v SR Zdenke Letenayovej oficiálne diplomy k svojim dvom zlatým olympijským medailám, ktoré prostredníctvom Múzea telesnej kultúry v SR vlani venovala Slovensku.


VIZITKA VĚRY ČÁSLAVSKEJ

Věra Čáslavská je najúspešnejšia olympionička československej histórie. Rodáčka z Prahy si na OH 1960 v Ríme, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexico City v gymnastike vybojovala spolu sedem zlatých a štyri strieborné olympijské medaily. Spoločne s atlétom Emilom Zátopkom je najväčšia olympijská legenda v histórii bývalého Československa. Je jediná žena v olympijskej histórii, ktorá získala sedem zlatých medailí v individuálnych disciplínach a bola najúspešnejšia učastníčka až na dvoch olympijských hrách za sebou.

Věra Čáslavská v časoch, keď kraľovala svetovej gymnastike a bola najpopulárnejšia športovkyňa sveta.V rozpätí rokov 1964 – 1968 bola Věra Čáslavská suverénnou svetovou jednotkou ženskej športovej gymnastiky. Päť rokov po sebe neprehrala vo viacboji žiadnu súťaž. Spolu štyrikrát sa stala majsterkou sveta a jedenásťkrát majsterkou Európy. Štyrikrát ju vyhlásili za najúspešnejšiu športovkyňu ČSSR. Po mimoriadnych úspechoch na OH v Mexico City ju vyhlásili aj za najlepšiu športovkyňu roka 1968 na svete.

V roku 1968 Věra Čáslavská prejavila veľmi odvážne spoločenské postoje. Najprv podpísala manifest 2000 slov a svoj podpis nikdy neodvolala. Potom sa stala symbolom odporu proti vojenskej okupácii Československa v auguste 1968. V cvičení v prostných na následných OH v Mexico City sa o víťazstvo delila spoločne s Petrikovou zo ZSSR. Keď po československej hrali aj sovietsku hymnu na počesť súperky, Čáslavská sklonila hlavu a poodvrátila sa od vlajok. Do histórie vošlo toto gesto ako tichý protest proti vojenskej agresii.

Věra Čáslavská v minulosti ako gymnastická rozhodkyňa, trénerka, v spoločnosti bývalého prezidenta MOV Samarancha a aj ako predsedníčka ČSOV so zápasníkom Jozefom Lohyňom.Po niekoľkých rokoch normalizácie bez možnosti zamestnať sa začala Věra Čáslavská pôsobiť ako gymnastická trénerka a neskôr aj medzinárodná rozhodkyňa a členka technickej komisie Európskej gymnastickej únie. V pražskej Sparte viedla viacero reprezentantiek na čele s Ivetou PolokovouLenkou Pitlovičovou.

Po zmene spoločenských pomerov v januári 1990 menoval prezident ČSFR Václav Havel Věru Čáslavskú za svoju poradkyňu. V  apríli 1990 ju zvolili za predsedníčku Československého olympijského výboru. Na čele ČSOV bola aj v čase rozpadu ČSFR. Ako najvyššia predstaviteľka olympijského hnutia v ČSFR mala významný podiel na bezproblémovom rozdelení majetku ČSOV medzi Český a Slovenský olympijský výbor, i na následnom nadviazaní dobrých vzťahov medzi oboma novými národnými olympijskými výbormi. Po vzniku Českého olympijského výboru stála na jeho čele až do roku 1996, odvtedy je čestná predsedníčka ČOV. V rokoch 1995 – 2001 bola členka Medzinárodného olympijského výboru.

V októbri 2013 Věra Čáslavská urobila mimoriadne gesto smerom k Slovensku, keď Múzeu telesnej kultúry v SR venovala svoje dve zlaté olympijské medaily – po jednej z Tokia 1964 aj z Mexico City 1968. Tento čin odôvodnila tým, že vždy reprezentovala Československo a časť z jej medailí preto patrí aj Slovensku, kde mala veľa fanúšikov a kde sa jej vždy dobre súťažilo.

Věra Čáslavská je držiteľka Olympijského radu v striebre. V roku 1990 dostala najvyššie ocenenie Medzinárodného výboru fair play UNESCO – Cenu Pierra de Coubertin. V roku 1998 ju uviedli do Svetovej gymnastickej siene slávy v Oklahoma City. Slovenský olympijský výbor jej v roku 2012 k 70. narodeninám udelil svoje najvyššie výročné ocenenie – Trofej SOV.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím