Martin Bajčičák obsadil na 15 km klasicky na ZOH v Soči 23. miesto, zlato pre Švajčiara Colognu

Červená Poľana 14. februára (TASR) - Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna suverénnym spôsobom triumfoval na ZOH v Soči na 15 km klasicky a získal už svoju tretiu zlatú olympijskú medailu. V cieli časom 38:29,7 min odsunul na ďalšie pozície dvojicu Švédov - strieborného Johana Olssona (+28,5) a bronzového Daniela Richardssona (+38,8). Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil s odstupom takmer dvoch minút na víťaza 23. miesto, druhý Slovák Peter Mlynár skončil na 51. priečke.

Trojnásobný celkový víťaz Svetového pohára Cologna obhájil titul na tejto trati zo ZOH 2010 vo Vancouveri, tam sa ale bežalo voľnou technikou. V Soči už získal zlato aj v skiatlone na 2x15 km a potvrdil skvelý comeback po vážnom zranení členka, ktoré ho vyradilo z hry prakticky v celej olympijskej sezóne. Dvadsaťsedemročný Švajčiar si zranenie privodil tesne pred štartom nového ročníka SP a do seriálu sa vrátil až počas posledného víkendu pred štartom hier.

Cologna si pri mimoriadne teplom počasí na topiacom sa snehu v komplexe Laura najlepšie rozložil sily, postupne gradoval tempo a od polovice trate už mu nikto na medzičasoch nedokázal konkurovať. Dlho sa na medailových pozíciách držal mladý 22-ročný Fín Iivo Niskanen, v závere mu ale chýbali sily a od senzačného zisku cenného kovu ho napokon na 4. mieste delili dve desatiny sekundy. Zostávajúce posty na pódiu tak brali Švédi Olsson a Richardsson. "Tri korunky" tak majú v Soči na konte už sedem medailí z bežeckého lyžovania, stále sú ale bez zlata s bilanciou päť druhých a dve tretie miesta. Piaty skončil Čech Lukáš Bauer a najlepší z Nórov bol nečakane až na 6. priečke Chris Jespersen.

Z dvojice slovenských reprezentantov na štarte sa podľa očakávania viac darilo Bajčičákovi, ktorý 23. miestom s mankom 1:58,3 na víťaza zaznamenal v Soči zatiaľ najlepšie umiestnenie slovenských bežcov. Po opatrnejšom začiatku sa skúsený 37-ročný päťnásobný olympionik posúval dopredu a neustále sa pohyboval okolo dvadsiatej priečky. Pätnástka klasicky nepatrí medzi jeho najobľúbenejšie disciplíny, o to viac ho potešilo, že vylepšil 31. miesto zo skiatlonu. "Cítil som sa uvoľnene, od začiatku som išiel s rezervou a na trati mi hlásili, že je to celkom dobré. Mazanie dnes bolo na jednotku, podal som z mojej strany stopercentný výkon a som spokojný a rád, že som zlepšil výsledok zo skiatlonu," hodnotil Bajčičák v rozhovore pre RTVS. Jeho kolega Mlynár skončil na 51. priečke (+4:20,6).

Výsledky - muži - 15 km klasicky: 1. Cologna (Švajč.) 38:29,7 min, 2. Olsson (Švéd.) +28,5, 3. Richardsson (Švéd.) +38,8, ... 23. Martin BAJČIČÁK (SR) +1:58,3, 51. Peter MLYNÁR (SR) +4:20,6