3 min. čítania

Martin Bajčičák obsadil v behu na lyžiach na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom 14. miesto, prvé tri miesta pre Rusov

Červená Poľana 23. februára (TASR) - Rus Alexander Legkov získal na ZOH v Soči zlatú medailu v kráľovskej disciplíne behu na lyžiach na 50 km voľnou technikou s hromadným štartom časom 1:46,55,2 h. Totálny triumf domácich reprezentantov v areáli Laura podčiarkli strieborný Maxim Vylegžanin (+0,7) a bronzový Iľja Černousov (+0,8). Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil 14. miesto s odstupom 39,2 s. Rusi si úspechom v bežeckom maratóne zabezpečili prvenstvo v medailovom hodnotení krajín na ZOH v Soči.

Bajčičák štartoval v konkurencii 64 bežcov z 9. radu a od začiatku držal krok s najväčšimi favoritmi. V úvodných kilomteroch udávali na čele najčastejšie tempo Fíni Iivo Niskanen, Lari Lehtonen a Švédi Johan Olsson s Andersom Södergrenom, ale celý "balík" sa držal v tesnom kontakte bez náznakov snahy o individuálne úniky. Bajčičák bol v prvej polovici trate najvyššie na 15. kilometri jedenásty, zväčša mu patrila pozícia na hranici druhej a tretej desiatky.

Aj v polovici trate bola vpredu silná skupina približne štyridsiatich bežcov. Po medzičase na 30. kilometri sa o únik pokúsil Fín Matti Heikkinen a vypracoval si postupne náskok až 22 sekúnd, ale desať kilometrov pred cieľom jeho snahu prenasledovatelia zlikvidovali najmä vďaka na čele neúnavne pracujúcemu Rusovi Legkovovi. Tridsaťsedemročný Bajčičák ako druhý najstarší muž na štarte potvrdzoval, že sa venuje diaľkovým behom, nestrácal a bez problémov sa držal v elitnej skupine.

O medailách sa rozhodovalo až v dramatickom finiši. Z hry vypadol necelé dva kilometre pred cieľom jeden z favoritov Švajčiar Cologna, ktorý zlomil lyžu. V stúpaní pred štadiónom nastúpil Legkov, v tesnom závese za ním sa držali jeho krajania Vylegžanin, Černousov a Nór Martin Johnsrud Sundby. Na toto kvarteto nik nestačil a rozdali si to v cieľovej rovinke v súboji o cenné kovy. Legkov už pred seba nikoho nepustil, striebro vo fotofiniši získal o jedinú desatinu Vylegžanin pred Černousovom a na aktuálneho lídra SP Sundbyho zostalo iba miesto za pódiom.

Bajčičák finišoval štrnásty, zopakoval si tak umiestnenie na tejto trati zo ZOH 2006 v Turíne a zaznamenal najlepší individuálny slovenský výsledok v behu na lyžiach v Soči. Jeho olympijským maximom na 50 km zostáva 12. miesto v Salt Lake City 2002. "Maximálna spokojnosť," povedal Bajčičák v rozhovore pre RTVS. "Som rád, že som naplnil moju túžbu skončiť na olympiáde do 15. miesta. Dobre som si rozložil sily a zvolili sme aj účinnú taktiku s lyžami. Na začiatku som ich mal na tvrdý podklad, po tridsiatich kilometroch som ich vymenil za druhé na mäkší. Síce som tam stratil na chvíľu kontakt s najlepšími, ale dotiahol som sa. V cieli som mal dosť síl a na konci som ešte predstihol dvoch súperov. Tento výsledok ma potešil."

Muži - 50 km voľne s hromadným štartom:
1. Legkov (Rus.) 1:46:55,2 h, 2. Vylegžanin (Rus.) +0,7, 3. Černousov (Rus.) +0,8,... 14. Martin BAJČIČÁK (SR) +39,2