Martina Kohlová sa kvalifikovala na OH v K1 na 500 m, ďalším slovenským lodiam to nevyšlo

Martina Kohlová na archívnej fotografii.
TASR/MARTIN BAUMANN

Duisburg 19. mája (TASR) - Slovenská reprezentantka v rýchlostnej kanoistike Martina Kohlová si na európskej kvalifikácii v Duisburgu vyjazdila olympijskú miestenku v K1 na 500 m. Vo finále finišovala v nemeckom stredisku na druhom mieste za domácou Sabrinou Heringovou. Pre zverenku trénera Filipa Petrlu bude olympiáda v Riu de Janeiro tretia v kariére. Na OH 2008 v Pekingu i na OH 2012 v Londýne štartovala v K2 na 500 m po boku Ivany Kmeťovej. Slovenský dvojkajak v oboch prípadoch skončil pred bránami finále.

Vo štvrtkovom finále sa Kohlová od štartu držala na druhej postupovej pozícii. V druhej časti trate ešte dokázala vystupňovať tempo a v cieli mala pred treťou Rakúšankou Yvonne Schuringovou vyše sekundový náskok. Pre Slovensko tak získala šiestu miestenku do Ria v rýchlostnej kanoistike.

"Bola to moja najlepšia päťstovka v živote. Z postupu do Ria sa veľmi teším, spadol mi obrovský kameň zo srdca. Štart nebol nič extra, no už po sto metroch som bola vpredu spolu s Nemkou a na postupovej pozícii som sa držala až do cieľa. Chýbalo málo, aby som finále vyhrala. Bol to môj sen vyjazdiť si tretiu olympiádu a som veľmi rada, že sa mi ho podarilo splniť. Priznávam, že viac som si verila na dvestovke," povedala pre TASR Kohlová, ktorá sa ešte popoludní predstavila vo finále K1 na 200 m. Skončila v ňom tretia. "Je super, že v Riu budem môcť štartovať na päťstovke aj v mojej obľúbenej disciplíne," povedala.

Kohlovej kanál v Duisburgu svedčí. Na MS 2007 si na ňom spoločne s Kmeťovou vybojovala miestenku do Pekingu. "Po dnešnom dni môžem vyhlásiť, že kanál v Duisburgu je definítívne môj najobľúbenejší. Dvakrát sa mi tam podarilo vyjazdiť olympiádu a pred tromi rokmi som na nemeckej vode prerazila aj v singli."

Matej Rusnák neuspel vo finále C1 na 1000 m. Člen Dukly Trenčín dopádloval až na piatom mieste s vyše desaťsekundovou stratou na víťazného Rumuna Leonida Carpa a nepodarilo sa mu prebojovať do Ria. Rusnák výrazne zaostal za výkonom z rozjazdy, ktorú vyhral. "Rusnákovi súperi to od štartu nakopli, ušli mu a Maťovi sa už nepodarilo zlikvidovať manko. Je to škoda, pretože rozjazda bola sľubná," povedal športový riaditeľ Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky Filip Petrla. Nedarilo sa ani Ľubomírovi Hagarovi v C1 na 200 m, ktorý rovnako ako Rusnák na tisícke finišoval vo finále piaty. V Riu tak nebude obhajovať šiestu priečku z Londýna 2012. Do Ria sa nekvalifikoval ani dvojkajak v zložení Miroslav Zaťko, Ľubomír Beňo, ktorý finišoval vo finále K2 na 200 m na poslednej deviatej priečke.