Matej Tóth môže obhajovať olympijské zlato aj titul majstra sveta, rada IAAF zamietla návrh vyradiť 50 km chôdze z programu OH a MS

Londýn 13. apríla (TASR) - Rada Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) na svojom londýnskom rokovaní zamietla návrh vyradiť 50 km chôdze z programu OH a MS. Úvahy vyradiť ju z vrcholných podujatí sa bytostne dotýkali aj slovenskej chôdze, ktorá si na OH v Riu de Janeiro i na MS v Pekingu vďaka zlatu Mateja Tótha užila veľkú slávu. Ako povedal Matej Tóth, podľa všetkého aj v budúcnosti vzniknú rôzne tlaky na jednotlivé atletické disciplíny. Vyplývajú z úsilia obmedziť dlhé a tým aj drahšie prenosy a uprednostniť niečo moderné a dynamickejšie. "Ja tvrdím, že tradícia na olympiádach a v samotnej atletike by sa mala zachovať aj napriek tomu, že nespĺňa občas predstavy dynamickej disciplíny typu stovky."   

Šéftréner slovenskej atletiky Martin Pupiš sa pozastavil nad tým, že takýto návrh z chodeckej komisie IAAF vôbec vyšiel: "Možno, keby mali aj ženy 50 km, tak by tento problém nenastal. Návrhy, aby sa chodilo na polmaratónskej vzdialenosti, čiže 21,1 km, by v podstate nič neriešili. Najhoršie zo všetkého bolo, že nikto pred dvoma týždňami nevedel o návrhu na nejakú zmenu. Našťastie z vnútra chodeckej komisie informácia prenikla navonok a okamžite vznikla aj celosvetová petícia. Bolo úžasné, ako každý deň pribúdali pod ňu prostredníctvom internetu podpisy, len včera ich bolo zo 10-tisíc. Žiaľ, vnímame snahy oklieštiť atletické disciplíny na olympiáde, najmä tých, ktoré trvajú dlhšie. Chodecká päťdesiatka sa považuje za globálnu tradičnú disciplínu, aj preto snahy vyradiť ju z vrcholných podujatí vyvolali takú mohutnú vlnu odporu."

Matej Tóth, člen komisie športovcov IAAF, sa dozvedel potešujúcu správu ešte v neoficiálnej podobe už vo štvrtok napoludnie. Oficiálne sa mala verejne oznámiť až večer o siedmej. V predchádzajúcich dňoch sa zlatý olympionik z Ria celým problémom, ktorý sa tak náhle vynoril pred chôdzou, intenzívne zaoberal. "Najskôr som zostal šokovaný, akým bleskovým spôsobom sa ide rozhodovať o zrušení olympijskej disciplíny s tak dlhou tradíciou, teraz mi veľmi odľahlo. Bol to pre mňa jeden z najťažších týždňov, čo som v športovej kariére zažil, s mimoriadnym tlakom a nasadením mysle. Som rád, že sme to zvládli a že zvíťazil zdravý rozum."

Na začiatku problému bol návrh chodeckej komisie IAAF, ktorá skoncipovala návrh o vyradení päťdesiatky. Matej Tóth vysvetľuje: "Komisia bola postavená pred situáciu buď vyradiť päťdesiatku, alebo celú chôdzu a mala možno pol dňa, aby niečo vymyslela. Aj preto nevznikol čas niečo odkomunikovať, a to bolo na celom probléme veľmi zvláštne. Atletika by sa mala vždy prejavovať súdržne, ako pevný celok so zmesou rôznych disciplín. Sťažil by sa tým aj tlak zo strany MOV nútiť IAAF do takýchto rozhodnutí. Potešil som sa, že IAAF sa prejavila dostatočne silná a kompaktná. Teraz sme vyhrali, návrh bol zamietnutý. Súťažná komisia nechce nič meniť v atletickom programe olympijských hier v Tokiu. Čo bude ďalej, je už na ďalšom rokovaní."

Rada IAAF ďalej po rokovaní v Londýne uviedla, že Rusko urobilo len malý progres v boji proti systematickému dopingu a k návrátu svojich športovcov na medzinárodné podujatia. Odhalenie systematického dopingu v krajine zastavilo Rusku členstvo v IAAF a zabránilo účasti športovcov aj na OH 2016 v Riu de Janeiro.

IAAF vo svojej správe zároveň kritizovala rozhodnutie dosadiť do pozície šéfky národnej antidopingovej agentúry Jelenu Isinbajevovú"Je ťažké vidieť, či táto zmena pomôže k požadovanej zmene kultúry v ruskej atletike, respektíve k propagácii čistého prostredia," uviedol predseda pracovnej skupiny pre Rusko Rune Andersen. Isinbajevová dlhodobo kritizuje Svetovú antidopingovú agentúru (WADA) tvrdiac, že dopingové vyšetrovanie je súčasťou protiruského sprisahania. Ruská žŕdkarka sa nemohla z dôvodu celoplošného zákazu zúčastniť hier v Riu. 

Prezident IAAF Sebastian Coe uviedol, že zatiaľ nie je v pláne zjemniť tresty pre ruských športovcov. "Čistí" športovci sa pri dlhodobo negatívnych dopingových testoch môžu na súťažiach zúčastňovať pod neutrálnou vlajkou. Tento štatút má zatiaľ 12 ruských atlétov. Informovala agentúra AP. © 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím