Športové aktuality
4 min. čítania

Mladá ambasádorka Jana Gantnerová predstavuje program Compete, Learn & Share, ktorý je súčasťou II. ZOHM v Lillehammeri

Mojmír Gaško

Lillehammer, 11. februára (od tlačového atašé slovenskej výpravy Mojmíra Gaška) – Mimoriadne dôležitou súčasťou každej mládežníckej olympiády je okrem športu aj vzdelávanie. To považuje Medzinárodný olympijský výbor (MOV) za neoddeliteľnú súčasť celého procesu hier a kladie naň veľký dôraz. Úlohu propagovať aktivity, ktoré smerujú k lepšiemu využitiu vlastného potenciálu medzi jednotlivými účastníkmi majú mladí ambasádori. Tých vyberá priamo MOV na návrh jednotlivých národných olympijských výborov. V Lillehammeri bude v tejto pozícii fungovať 39 mladých ľudí. Dostala sa medzi nich aj Slovenka, bývalá zjazdová lyžiarka a účastníčka troch zimných olympijských hier Jana Gantnerová. Napodobní tak úlohu svojej sestry Petry, ktorá pôsobila v rovnakej funkcii pred štyrmi rokmi na I. ZOHM v Innsbrucku. Na letných verziách mládežníckych hier pôsobili v tejto úlohe Danka Barteková (Singapur 2010) a Monika Fašungová (Nanking 2014).  
 
„Mojou úlohou je zoznámiť sa s mladými športovcami a odovzdať im, ako bývalá olympionička, svoje skúsenosti z vrcholných olympijských podujatí, na ktorých som mala česť sa zúčastniť,“ začala s popisom svojej „náplne práce“ Jana Gantnerová. „MOV považuje zimné olympijské hry mládeže za náuku pre mladých športovcov a snažia sa vychovávať ich. Hľadajú pre nich športové vzory, ktoré im pomôžu pochopiť a implementovať olympijské princípy.“
 
Olympijské hry v Lillehammeri sprevádza motto Compete, Learn & Share, teda Súťaž, uč sa a zdieľaj. „Okrem

Jana Gantnerová na oficiálnej fotografii MOV.
Jana Gantnerová na oficiálnej fotografii MOV.
klasického súťaženia sa snažia organizátori naučiť mladých športovcov ako posunúť svoj rozvoj ďalej. Počas workshopov sa dozvedia informácie o správnej životospráve, učia sa teda napríklad variť alebo vytvoriť si jedálniček. Dozvedia sa ale aj viac o mentálnom tréningu alebo prevencii voči zraneniam. Ide teda o rôzne aktivity, ktoré pripravia športovca na ďalšiu kariéru.“ Pravdou je, že pri jednotlivých stanovištiach je často vidieť okrem športovcov aj členov realizačných tímov. "MOV pripravil viaceré aktivity napríklad aj pre trénerov. Aj oni sa môžu vo svojej práci zdokonaliť, a tak sú viaceré workhopy zamerané aj na ich rozvoj.“
 
Ťažkou úlohou pre mladých ambasádorov je najmä dokázať nadchnúť športovca a citlivo pristúpiť k faktu, ako skĺbiť športový výkon so vzdelávaním. Na rýchlejšie spoznávanie všetkých možností, ktoré hry v Lillehammeri ponúkajú vytvorila naša mladá ambasádorka ešte pred začiatkom podujatia skupinu na sociálnej sieti Facebook, kde sa snažila športovcov už vopred zoznámiť s programom, ktorý ich v Nórsku čaká. „Ide o to, ako na mladých športovcov preniesť olympijské nadšenie, olympijské myšlienky. Tým, že som bola vychovávaná v olympijskom duchu, sú mi tieto myšlienky veľmi blízke,“ pokračuje už bývalá zjazdová lyžiarka.
 

Jednotlivé stanovištia v Olympijkej dedine v Lillehammeri. FOTO: MOJMÍR GAŠKO
Jednotlivé stanovištia v Olympijkej dedine v Lillehammeri.
Foto
MOJMÍR GAŠKO
Všetky aktivity dostupné pre členov jednotlivých výprav majú za sebou dlhšiu genézu, a práve mladí ambasádori boli tí, ktorí tieto aktivity zdokonaľovali. „Všetky aktivity sme si vyskúšali už v októbri. Dávali sme spätnú väzbu, konštruktívnou kritikou sme upozornili na veci, ktoré by sa mali zmeniť, vyškrtnúť, resp. doplniť. Mladí ambasádori sa teda zapájali aj do procesu tvorby workshopov pre športovcov, aby to pre nich nebola iba strata času.“
 

Aj keď ide ešte stále o pomerne mladé podujatie, Jana Gantnerová mala od koho čerpať inšpiráciu i rady. „Rozprávala som sa so všetkými troma predošlými ambasádorkami. Všetky mi dali svoje myšlienky a nápady, ktoré by mi mohli pomôcť.“ O úspechu vzdelávacích aktivít vypovedá najmä účasť na každej z nich. Aj keď sa hry vlastne oficiálne ani nezačali, v hale, kde sa aktivity konajú panuje, sčasti aj vďaka polohe pred jedálňou, vždy čulý ruch. Podobne to vníma aj naša mladá ambasádorka: „Športovcov program zaujal. Niektorí ani nečakali na mňa a aktivity si skúšali bez toho, aby som aktívne konala. To je veľmi pozitívne. Na druhej strane je potrebné nastaviť hranicu, aby športovci nezabudli, že v prvom rade sem prišli kvôli športu a aby mali na pamäti aj dosahovanie dobrých výsledkov. Treba teda nastaviť balans medzi športovými povinnosťami a náučnými aktivitami.“
Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV