Monika Fašungová na OH mládeže v Nankingu ako mladá ambasádorka pôjde v stopách Danky Bartekovej

NANKING 12. augusta (SOV) – Veľmi aktívnym účinkovaním v Singapure 2010 výborne odštartovala svoju medzinárodnú funkcionársku kariéru naša úspešná strelkyňa Danka Barteková. Tá tam pôsobila ako jeden z mladých národných ambasádorov. Ich úlohou bolo hlavne oduševňovať športovcov, aby sa aktívne podieľali na činnostiach v rámci kultúrno-vzdelávacieho programu. Na ZOHM v Innsbrucku 2012 úlohu našej mladej ambasádorky plnila zjazdárka Petra Gantnerová. A teraz v Nankingu bude mať Slovensko mladú ambasádorku aj do tretice. Je ňou účastníčka OH 2012 v Londýne, bedmintonistka Monika Fašungová.

Monika Fašungová počas OH v Londýne. FOTO JAKUB SÚKUPNanking prvý raz navštívila Monika Fašungová už v marci tohto roku, keď sa tam zúčastnila na päťdňovom seminári pre mladých ambasádorov. Od utorka je v čínskom veľkomeste znovu. Doletela tam s hlavnou časťou slovenskej výpravy. Počas celého trvania podujatia bude jej organickou súčasťou. S výpravou bude aj bývať – na rozdiel od pätice, ktorá sa do striktne stanovenej kvóty nezmestila a bude bývať v hoteloch mimo dediny.
„Našich športovcov som síce prvý raz videla na slávnostnom sľube, ale dlhý let som využila na lepšie zoznámenie sa s nimi. Som presvedčená, že v Nankingu budeme dobrí kamaráti a že si užijeme bohaté aktivity v rámci kultúrno-vzdelávacieho programu. Teším sa na to. Danka Barteková aj Peťa Gantnerová mi hovorili, čo môžem očakávať a obe ma presviedčali, že kultúrno-vzdelávací program OH mládeže sa bude páčiť mne, aj našim mladým olympionikom.

Zatiaľčo v Singapure pôsobilo len 30 mladých národných ambasádorov, do Nankingu ich vyšle až 104 národných olympijských výborov, teda viac než polovica z 204 zúčastnených. Okrem toho sa účastníkom OHM budú venovať aj 37 špičkoví športovci zo všetkých 28 letných olympijských športov, ktorých ako účastníkov programu Athlete Role Models (Športové vzory) nominovali príslušné medzinárodné federácie. Stretnú sa s nimi aj viacerí členovia komisie športovcov MOV.

„Verím, že utvoríme veľkú partiu, ktorá sa bude navzájom podporovať,“ povedala Monika Fašungová našim mladým olympionikom počas neformálneho stretnutia s nimi po sobotňajšom slávnostnom sľube slovenskej výpravy v Bratislave. A hneď všetkých športovcov poprosila, aby jej tykali. “Monika bude na OH mládeže ako vaša trochu staršia sestra,” reagoval na to prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár.
 
Kto je Monika FašungováMonika Fašungová počas sľubu pred začiatkom OHM v Nankingu. FOTO JÁN SÚKUP
Účastníčka olympijských hier 2012 v Londýne, bedmintonistka Monika Fašungová, sa narodila 9. apríla 1988 v Bratislave a striedavo pobýva v Bratislave a v Trenčíne. So súťažným bedmintonom začala v roku 2001. Prvých šesť rokov hrala za Spoje Bratislava, od roku 2007 za klub CEVA Trenčín. V roku 2009 zvíťazila vo dvojhre na Mongolian International, o rok neskôr bola na rovnakom turnaji vo finále. V roku 2011 sa prebojovala do finále na Mexico International. V rokoch 2009, 2011, 2012 aj 2013 získala tituly majsterky Slovenska v dvojhre.
V Londýne 2012 sa Monika Fašungová stala ešte len druhou slovenskou bedmintonistkou na OH po Eve Sládekovej (Peking 2008). Jej najvyššie postavenie vo svetovom rebríčku v dvojhre bolo 93. mieste, čo je najlepšie umiestenie Slovenky v histórii. V súčasnosti pôsobí v 1. slovenskej lige, ale hrá aj 2. francúzsku ligu za klub Boulogne Billancourt. Priznáva však, že svojmu milovanému športu sa dnes venuje už len na amatérskej úrovni – zo športovania by nevyužila.

Monika Fašungová absolvovala Trenčiansku univerzitu Alexandra Dubčeka, odbor ľudské zdroje a personálny manažment. Obľubuje cestovanie, tanec, modernú a latino hudbu, stretnutia s priateľmi, dobré jedlo, čítanie, herca Leonarda DiCapria, aj román „Veronika sa rozhodla zomrieť“ autora Paula Coelha. Jej športový hrdina je tenista Roger Federer. Pracuje v cestovnej kancelárii so športovým zameraním.
 
Barteková: Kultúrno-vzdelávací program je príjemný a zábavný
„Moja úloha pred štyrmi rokmi v Singapure bola propagovať kultúrny a vzdelávací program a zabezpečiť, aby sa slovenskí športovci zúčastnili na jeho aktivitách. Uľahčili mi to obe strany – organizačný výbor i samotní naši športovci,“ spomína na singapurskú skúsenosť Danka Barteková, ktorá sa medzičasom stala najmladšou členkou Medzinárodného olympijského výboru. Podľa nej po po úspešnej premiére bude CEP naisto považovaný za plnohodnotnú súčasť hier mládeže.

„Program bol zorganizovaný skvele. Napriek tomu, že mal aj svoje ,muchy´, predstavoval pre športovcov veľmi príjemný a zábavný spôsob, ako stráviť čas mimo tréningov a súťaží, ako nadviazať nové priateľstvá, zistiť o sebe a svojich tímových kolegoch niečo nové, ako sa zabaviť a získať nové zážitky a skúsenosti. Stavím sa, že športovci nikdy nezabudnú na živý ruch v olympijskej dedine, na stretnutia so slávnymi olympionikmi, výlety v parkoch a rezervoároch, šplhanie po lanách na dobrodružnom ostrove... Ale predovšetkým, nezabudnú na to, že tieto zážitky prežívali s novými kamarátmi, ktorí – dúfajme – zostanú kamarátmi ešte veľmi dlho,“ dopĺňa Danka Barteková.
Podľa Bartekovej naši športovci v Singapure utvorili skvelý tím. „Stretla som mladých ľudí plných nadšenia a entuziazmu, ktorí rešpektovali mňa i moju snahu postarať sa o ich program vo voľnom čase. Presviedčanie, že zažijú skvelé chvíle, nebolo nutné. S dôverou v môj úsudok absolvovali všetko, čo som im naplánovala. Aj keď nie vždy sa vrátili úplne nadšení, viem, že z každej aktivity si niečo pozitívne predsa len odniesli,“ hovorí.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím