MOV za porušenie dopingových predpisov odobral zlato zo ZOH v Soči ruskému bežcovi na lyžiach Ľogkovovi, štafeta príde o striebro

LAUSANNE 1. novembra (MOV/SOV) - Disciplinárna komisia Medzinárodného olympijského výboru (MOV), zložená z Denisa Oswalda (predsedu), Juana Antonia Samarancha ml. a Patricka Baumanna po forenznom a analytickom skúmaní rozhodla o prvých trestoch pre ruských športovcov v súvislosti s porušením antidopingových pravidiel počas zimných olympijských hier (ZOH) 2014 v Soči. Komisia diskvalifikovala dvoch ruských bežcov na lyžiach Alexandra Ľogkova a Jevgenija Belova a oznámila, že v krátkom čase bude informovať o výsledkoch ďalšieho vyšetrovania a vypočúvania.

 

V prípade Alexandra Ľogkova ide o “veľkú rybu”. Na ZOH v Soči pôvodne zvíťazil v behu na 50 km voľne, v štafete na 4x10 km prispel k zisku ruského striebra a v skiatlone skončil desiaty. Po diskvalifikácii musí vrátiť medaily, diplomy, aj odznaky medailistu, čo musí zabezpečiť Ruský olympijský výbor. To isté platí aj pre členov ruskej štafety, ktorá bola diskvalifikovaná ako celok - o strieborné medaily tak okrem Ľogkova prídu aj Dmitrij Žaparov, Aleksandr Bessmertnych a Maksim Vylegžanin. Pre Slovensko to znamená, že náš Martin Bajčičák, ktorý v maratóne (pri piatej účasti na ZOH to bol jeho posledný olympijský štart v živote) pôvodne obsadil 14. miesto, sa v novej oficiálnej výsledkovej listine posunie o jednu priečku vyššie. Oswaldova komisia ďalej oznámila, že Ľogkov odteraz nemôže byť akreditovaný v žiadnej funkcii na OH ani na ZOH.

 

Druhý potrestaný diskvalifikáciou zo súťaží ZOH 2014 Jevgenij Belov pôvodne obsadil v skiatlone 18. miesto a na 15 km klasicky 25. miesto. Úprava výsledkov v uvedených dvoich disciplínach bude mať dopad aj na slovenských olympionikov. Na 15 km klasicky sa Peter Mlynár posunie o jednu priečku vyššie na 50. miesto, v skiatlone Martin Bajčičák takisto o jednu priečku vyššie na 30. miesto.

 

MOV otvoril nové vyšetrovanie po zverejnení konečnej tzv. McLarenovej správy, ktorá v decenri 2016 uviedla mená 28 ruských olympionikov, účastníkov ZOH 2014, v ktorých prípadoch bolo vznesené podozrenie z manipulácie s dopingovými vzorkami. Disciplinárna komisia MOV má za úlohu individuálne preskúmať všetky tieto podozrivé prípady. Môže sa pri tom oprieť o nové analýzy vzoriek ruských športovcov odobraných počas ZOH, ako aj o forenzné preskúmanie manipulácie s týmito vzorkami. Vzhľadom na povahu a komplexnosť celej záležitosti a prizvaniu externých expertov si celý tento proces vyžiadal niekoľkomesačný čas, pričom opätovné analýzy vzoriek ešte prebiehajú. Okrem toho komisia postupne vypočúva jednotlivých športovcov. Denis Oswald oznámil, že tento proces sa skončí do konca novembra. Po oznámení ďalších rozhodnutí komisie budú adekvátne reagovať aj príslušné medzinárodné športové federácie.

 

MOV ďalej oznámil, že rozhodnutie o účasti ruských športovcov na ZOH 2018 v Pjongčangu prijme exekutíva MOV v decembri, pričom sa bude opierať o zistenia vyšetrovacej komisie vedenej bývalým švajčiarskym prezidentom Samuelom Schmidom.

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X