Športové aktuality
10 min. čítania

Na 47. valnom zhromaždení SOV odovzdali množstvo vyznamenaní SOV, Zlatý odznak SOV dostali Marianna Némethová-Krajčírová, Ján Novák a Jan Železný

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 25. apríla (SOV) – Na piatkovom 47. valnom zhromaždení Slovenského olympijského výboru (SOV) v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton odovzdali množstvo vyznamenaní Slovenského olympijského výboru. Väčšina ocenených si ich prevzala osobne. Boli medzi nimi aj traja držitelia Zlatého odznaku SOV – najúspešnejšia športová gymnastka v slovenskej histórii Marianna Némethová-Krajčírová, prezident Slovenskej gymnastickej federácie Ján Novák a legendárny český atlét Jan Železný, ktorý prvé roky svojej hviezdnej oštepárskej kariéry prežil na Slovensku.

Uvádzame kompletný zoznam ocenených, vrátane tých, ktorí sa na 47. VZ SOV nezúčastnili.
 

Zlatý odznak SOV

Zlatý odznak SOV sa udeľuje za výnimočný prínos pre olympijské hnutie a šport

Zľava Marianna Némethová-.Krajčírová, Ján Novák a Jan Železný. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Zľava Marianna Némethová-.Krajčírová, Ján Novák a Jan Železný.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Marianna Némethová-Krajčírová

Marianna Némethová-Krajčírová je najúspešnejšia športová gymnastka v slovenskej histórii. Trojnásobná olympionička sa podieľala na strieborných medailách družstva ČSSR na OH 1964 v Tokiu a na OH 1968 v Mexico City, aj na titule majsteriek sveta 1966 a bronze z MS 1970. Individuálne získala dve bronzové medaily na majstrovstvách Európy 1967. Na OH v Mexico City bola v preskoku štvrtá a vo viacboji deviata. Úspešne sa venovala aj trénerskej práci, viedla viacero juniorských reprezentantiek ČSSR.
Marianna Némethová-Krajčírová si prevzala aj STRIEBORNÉ KRUHY SOV, ktoré jej boli udelené už v roku 2003.
 
Ján Novák
Ján Novák už bezmála štvrťstoročie stojí na čele Slovenskej gymnastickej federácie a od roku 2000 je člen rady Medzinárodnej gymnastickej federácie. Podľa príkladu svojich rodičov, zakladateľov športovej gymnastiky v Trnave, je dlhodobo dušou tohto športu v meste. Bývalý pretekár sa úspešne venoval aj trénerskej práci, keď viedol napríklad aj olympioničku Zuzanu Sekerovú. V posledných rokoch sa plne venuje funkcionárskemu pôsobeniu a nadobudol významné postavenie aj v medzinárodnom meradle. Jeho zásluhou Slovensko v posledných rokoch hostilo kongres svetovej aj európskej gymnastickej federácie.
 
Jan Železný
Jan Železný patrí k najúspešnejším športovcom v histórii Československa a Česka, pričom prvé roky svojej výnimočnej kariéry prežil na Slovensku v ASVŠ Dukla Banská Bystrica. Päťnásobný olympionik v atletike je najúspešnejší oštepár svetovej histórie. Získal tri zlaté (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000) a jednu striebornú olympijskú medailu, tri tituly majstra sveta a utvoril päť svetových rekordov – prvý v roku 1987 v Nitre. Výkonom 98,48 m dodnes drží svetový rekord. Štyrikrát ho vyhlásili za českého športovca roka, dvakrát za najlepšieho atléta Európy a v roku 2000 za najlepšieho atléta sveta. Dnes sa s veľkým úspechom venuje trénerskej práci. Oštepárka Barbora Špotáková pod jeho vedením získala olympijské víťazstvo v Londýne 2012 a Vítězslava Veselého vlani priviedol k zisku titulu majstra sveta. V Česku spoluzakladal Úniu profesionálnych trénerov. Je predseda komisie športovcov ČOV a v rokoch 2004 – 2012 bol za komisiu športovcov MOV člen Medzinárodného olympijského výboru.


 
Strieborný odznak SOV

Strieborný odznak SOV sa udeľuje za výrazný prínos pre olympijské hnutie a šport
 
Natália Hejková
Natália Hejková je najúspešnejšia trénerka v histórii slovenského basketbalu. Bývalá popredná hráčka získala ako trénerka v 4 krajinách dovedna 16 ligových titulov. Tím SCP Ružomberok priviedla v roku 1998 k druhému miestu v neoficiálnych MS klubov a v rokoch 1999 a 2000 k víťazstvám v Európskej lige. Dvakrát sa tešila z víťazstva v Európskej lige aj ako trénerka ruského tímu Spartaka Moskovská oblasť. Ako asistentka trénera slovenskej reprezentácie žien prispela k zisku striebra na ME 1997. Pri ruskej reprezentácii sa podieľala na zisku olympijského bronzu v Pekingu 2008 a na titule majsteriek Európy 2007. Dvakrát viedla výber sveta v zápase All Star Game FIBA proti špičkovým európskym klubovým tímom.
 
Pavol Mlynár. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Pavol Mlynár.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Pavol Mlynár

Bývalý popredný bežec na lyžiach Pavol Mlynár je po trénerskom pôsobení už viac než tridsať rokov činný ako športový funkcionár. V Stredisku štátnej športovej reprezentácie MV SR sa významne pričinil o rozvoj zimných športov. K športu priviedol aj svojich synov, pričom Peter je dvojnásobný olympionik v behu na lyžiach. Je aktívny člen Olympijského klubu Vysoké Tatry.
 
Branislav Slamka
Branislav Slamka je reprezentačný tréner Slovenska v streľbe na trap. Ako osobný tréner Zuzany Štefečekovej sa výrazne podieľal na najväčších úspechy slovenskej streľby v posledných rokoch – zisku strieborných olympijských medailí v Pekingu 2008 aj v Londýne 2012, ako aj titulu majsterky sveta 2010. Vedie aj ďalších úspešných trapistov – majstra sveta Mariána Kovačócyho, majstra Európy Erika Vargu, i ďalšieho olympionika Mária Filipoviča.
 
 

Bronzový odznak SOV

Bronzový odznak SOV sa udeľuje za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského hnutia a športu
 
Pavel Anetta
Pavel Anetta je dlhoročný šéftréner a predseda komisie riadenia reprezentácie Slovenského streleckého zväzu. S jeho pôsobením sa spája najúspešnejšia éra rozvoja tohto športu u nás, ktorej vrcholmi bolo dovedna päť olympijských medailí, tri tituly majstrov sveta, množstvo titulov majstrov Európy, desiatky víťazstiev v pretekoch Svetového pohára, aj množstvo medailí z vrcholných juniorských podujatí.
 
Zľava prezident SOV František Chmelár, Stanislav Baluch, Jaroslav Burian, Juraj Kadnár, Vladimír Kolář, Félix Masár, členka MOV Danka Barteková, Július Nyarjas, Ivan Piaček a Štefan Sedláček. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Zľava prezident SOV František Chmelár, Stanislav Baluch, Jaroslav Burian, Juraj Kadnár, Vladimír Kolář, Félix Masár, členka MOV Danka Barteková, Július Nyarjas, Ivan Piaček a Štefan Sedláček.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Stanislav Baluch

Stanislav Baluch je bývalý čs. reprezentant v behu na lyžiach, majster ČSSR v lyžiarskom  maratóne 1961. Dlhé roky sa venoval trénerskej práci v Stredisku vrcholového športu FMV ČH Štrbské Pleso, najprv s mládežou, potom ako vedúci tímu žien. Bol asistent reprezentačného trénera žien a zúčastnil sa na ZOH 1992 v Albertville.
 
Jaroslav Burian
Bývalý predseda Slovenského kraskorčuliarskeho zväzu Jaroslav Burian sa ako pracovník Strediska štátnej športovej reprezentácie MV SR dlhé roky významne podieľa na rozvoji zimných športov.
 
Juraj Kadnár
Juraj Kadnár je bývalý vynikajúci rýchlostný kanoista, účastník OH 1992 v Barcelone (člen 4. štvorkajaka) a OH 1996 v Atlante, exmajster sveta i Európy. Po skončení kariéry sa venuje funkcionárskej práci a rýchlostnej kanoistike pomáha aj ako poslanec BBSK i mestskej časti Karlova Ves. Je podpredseda Olympijského klubu Bratislava.
 
Vladimír Kolář
Vladimír Kolář je bývalý dlhoročný tréner atletiky v Žiline a profesionálny telovýchovný funkcionár v TJ ZVL a v TJ Slávia VŠDS Žilina.
 
Vojtech Král
Vojtech Král je bývalý dlhoročný basketbalista oddielov TJ LB Spišská Nová Ves, Slovan a Inter Bratislava, potom 15 rokov tréner basketbalu v Spišskej Novej Vsi a zároveň funkcionár. Desať rokov viedol TJ LB Spišská Nová Ves, potom jej futbalový klub. Od roku 2001 je podpredseda Olympijského klubu Spiš.
 
Daniel Kuzmin
Daniel Kuzmin sa ako kondičný tréner Anastasie Kuzminovej výrazne podieľal na najväčších úspechoch slovenského športu v histórii zimných olympijských hier – na zisku dvoch zlatých a jednej striebornej medaily na ZOH 2010 vo Vancouvri a 2014 v Soči.
 
Félix Masár
Félix Masár je bývalý dlhoročný úspešný čs. reprezentant v rýchlostnej kanoistike, bronzový medailista v K1 na 1000 m MS 1979 v Duisburgu, šiesty v rovnakej disciplíne na OH 1980 v Moskve. Dlhé roky sa venuje trénerskej práci, v súčasnosti vedie štvorkajak vlaňajších majstrov sveta i Európy v kategórii do 23 rokov.
 
Július Nyarjas
Július Nyarjas je dlhoročný atletický funkcionár, bývalý podpredseda Slovenského atletického zväzu. Je hlavný organizátor medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka a Európskeho pohára v chôdzi.
 
Ivan Piaček
Ivan Piaček je bývalý dlhoročný funkcionár v Kanoe Tatra Klube Liptovský Mikuláš, organizátor Medzinárodného tatranského slalomu, tréner mládeže a až do vlaňajška 50 rokov rozhodca pretekov v kanoistike na divokej vode.
 
Štefan Sedláček
Štefan Sedláček je už štyridsať rokov popredný funkcionár slovenského boxu. Pôsobil ako prezident aj viceprezident Slovenskej asociácie boxerov amatérov.
 
Vladimír Slamka
Vladimír Slamka sa na OH 1996 v Atlante šiestym miestom v streľbe na trap postaral o zisk historicky prvého bodovaného umiestenia športovca zo samostatnej Slovenskej republiky na hrách olympiády. Stále aktívny strelec dnes trénersky vedie svoju dcíéru, nádejnú juniorku Ninu Slamkovú.
 
Miroslav Stanovský
Miroslav Stanovský starší je zakladateľ vodného slalomu v Dolnom Kubíne, predseda tamojšieho klubu ŠKP,  dlhoročný tréner a rozhodca tohto športu. Bývalý tréner čs. juniorskej reprezentácie na divokú vodu priviedol aj svojho syna, olympionika z Atlanty 1996 a medailistu z majstrovstiev Európy Miroslava Stanovského mladšieho.
 
 

MEDAILA SOV

Medaila SOV sa udeľuje úspešným účastníkom hier olympiád a zimných olympijských hier, ako aj medailistom z OH a ZOH mládeže
 
Martin Bajčičák
Bežec na lyžiach Martin Bajčičák na nedávnych ZOH v Soči piatou olympijskou účasťou vyrovnal historický slovenský zimný rekord. Debutoval už v Nagane 1998. Najlepšie výsledky v kariére pod piatimi kruhmi si pripísal v Turíne 2006, kde v skiatlone aj v tímovom šprinte spolu s Ivanom Bátorym obsadil ôsme miesto. S olympijskou kariérou sa rozlúčil výborne zvládnutým maratónom na trati komplexu Laura v Červenej Poľane.
 
Zľava František Chmelár,Jaroslav Jokeľ, Milan Jagnešák, Danka Barteková, otec Patrika Polláka, Veronika Sabolová a Ľubomír Švajlen. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Zľava František Chmelár,Jaroslav Jokeľ, Milan Jagnešák, Danka Barteková, otec Patrika Polláka, Veronika Sabolová a Ľubomír Švajlen.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK

Milan Jagnešák

Duša slovenského bobového športu a predseda Slovenského zväzu bobistov Milan Jagnešák bol v Soči už na štvrtej zimnej olympiáde v úlohe pilota. Jeho najlepšie olympijské výsledky sú dve 20. miesta – v Turíne 2006 v štvorboboch a vo Vancouvri 2010 v dvojboboch. V Soči sa priradil k slovenským športovcom s najväčším počtom olympijských štartov.
 
Jaroslav Jokeľ
Bývalý vzpierač Jaroslav Jokeľ reprezentoval v Barcelone 1992 ešte bývalé Československo, v Atlante 1996 už samostatné Slovensko. Lepší výsledok si pripísal v Barcelone, kde v kategórii do 100 kg skončil štrnásty.
 
Patrik Pollák
Windsurfista Patrik Pollák je jediný reprezentant slovenského jachtingu, ktorý štartoval až na troch olympijských hrách – v Atlante 1996, Sydney 2000 i v Pekingu 2008.
 
Veronika Sabolová
Sánkarka Veronika Sabolová trikrát štartovala na zimných olympijských hrách, pričom najlepší výsledok – 14. miesto – dosiahla pri svojom poslednom štarte vo Vancouvri 2010.
 
Ľubomír Švajlen
Hádzanársky brankár Ľubomír Švajlen dôstojne kráčal v stopách svojho otca Antona, legendárneho futbalového brankára. Ako jeden z mála hádzanárov zo Slovenska sa zúčastnil na olympijských hrách dvakrát. Vo farbách Československa bol člen 6. tímu v Soule 1988 a 9. tímu v Barcelone 1992.
 
 

PLAKETA SOV

Plaketa SOV sa udeľuje osobnostiam, ktoré svojou činnosťou významne prispievajú k rozvoju olympizmu a športu
 
Ján Mokoš
Ján Mokoš ako dlhoročný primátor Vysokých Tatier významne podporuje olympijské hnutie a šport v tomto meste. Spoluprácu s ním vysoko oceňuje Olympijský klub Vysoké Tatry.
Spoločná fotografia všetkých laureátov. FOTO: ĽUBOMÍR SOUČEK
Spoločná fotografia všetkých laureátov.
Foto
ĽUBOMÍR SOUČEK


 

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV