Na Magio pláži v Bratislave záver slovenskej olympijskej Štafety Rio 2016, aj oslavy celosvetového Olympijského dňa + FOTOGALÉRIA

Momentka z oceňovania detí, úspešných v Behu Olympijského dňa. Medaily, diplomy a vecné ceny deťom odovzdávali slávni športovci Martina Moravcová a Michal Martikán spoločne s prezidentom SOV Františkom Chmelárom. FOTO JÁN SÚKUPBRATISLAVA 23. júna (SOV) – Na Magio pláži na Tyršovom nábreží v Bratislave vo štvrtok krátko pred poludním vyvrcholila slovenská olympijská Štafeta Rio 2016. Na slávnostnom akte sa zúčastnili aj dvaja veľyslanci – brazílska na Slovensku Susan Kleebanková a slovenský v Brazílii Milan Cigáň.
 
Vyvrcholeniu Štafety Rio 2016 za účasti bezmála ôsmich stoviek detí z petržalských základných škôl predchádzali oslavy celosvetového Olympijského dňa. Ten sa už od roku 1948 oslavuje na počesť 23. júna 1894, keď bol na pôde parížskej univerzity Sorbonna založený Medzinárodný olympijský výbor a zároveň bolo prijaté rozhodnutie o obnovení antických olympijských hier.
 


 
Ústrednými postavami hlavní ambasádori Štafety Rio Michal Martikán a Martina Moravcová pri záverečnej autogramiáde. FOTO TASR/MARTIN BAUMANN2016 Michal Martikán a Martina Moravcová
Oheň pre slovenskú Štafetu Rio 2016, nad ktorou prevzal patronát prezident SR Andrej Kiska, zapálil 27. apríla pri Národnom pamätníku olympionikov na Národnom cintoríne v Martine náš legendárny vodný slalomár Michal Martikán – päťnásobný olympijský medailista a pred 20 rokmi v Atlante vôbec prvý olympijský víťaz vo výprave samostatnej Slovenskej republiky.

Michal Martikán bol jeden z dvoch hlavných ambasádorov slovenskej Štafety Rio 2016. Tým druhým bola nemenej s
lávna legendárna plavkyňa Martina Moravcová – účastníčka piatich olympijských hier a dvojnásobná strieborná olympijská medailistkMartina Moravcová a Michal Martikán s pochodňami Štafety Rio 2016. FOTO JÁN SÚKUPa zo Sydney v roku 2000. Martikán aj Moravcová sú okrem toho mnohonásobní majstri sveta i Európy a víťazi množstva pretekov Svetového pohára, i celkoví držitelia viacerých SP.
 
Obe naše športové hviezdy sa zúčastnili aj na štvrtkovom podujatí na Magio pláži. Martina prišla aj s oboma deťmi. Martina Moravcová a Michal Martikán s horiacimi pochodňami boli hlavnými aktérmi ukončenia Štafety Rio 2016.

Okrem toho zároveň s prezidentom SOV Františkom Chmelárom, ktorý mal slávnostný príhovor, odovzdávali ocenenia najlepším detským účastníkom Behu Olympijského dňa v štyroch kategóriách. A na záver podujatia rozdávali deťom aj dospelým autogramy. "Som rád, že som mohol byť s toľkými deťmi, ktoré si prišli zašportovať. Všetky deti sú šikovné a radi športujú, len im treba nachystať podmienky. Nikto nevie, či z nich vyrastú olympionici, no pohyb je prvý krok," povedal pre TASR Michal Martikán.

 

Na vyvrcholení štafety zástupcovia 20 z 21 regionálnych olympijských klubov
 
Zástupcovia olympijských klubov aj s pochodňami, ktoré využívali pri akciách vo svojich regiónoch. FOTO JÁN SÚKUPNa vyvrcholení slovenskej Štafety Rio 2016 sa zúčastnili zástupcovia 20 z celkového 21 olympijských klubov, ktoré pôsobia v regiónoch Slovenska – z Bratislavy, Banskej Bystrice, Lučenca, Gemera, Košíc, Michaloviec, Spišskej Novej Vsi, Šiah, Nových Zámkov, Prešova, Vysokých Tatier, Prievidze, Trenčína, Žitného ostrova, Trnavy, Kysúc, Liptova, Oravy, Turca a Žiliny. Všetci priniesli horiacu pochodeň, ktorú používali pri všetkých aktivitách v rámci štafety vo svojom regióne a ktorá im aj zostane. Ospravedlnili sa len zástupcovia OK Nitra.
 
Delegácie klubov viedli väčšinou ich predsedovia, ale bolo v nich i viacero olympionikov aj ďalších popredných športovcov. Niektorí olympionici sú aj na čele regionálnych olympijských klubov - konkrétne v Bratislave bývalá atlétka Mária Mračnová, v Košiciach zápasník Miroslav Luberda, v Prešove hokejista René Pucher, vo Vysokých Tatrách sánkarka Mária Jasenčáko a na Žitnom ostrove rýchlostný kanoista Csaba Orosz.

Príchod Michala Martikána s horiacou pochodňou. FOTO JÁN SÚKUPZ radov regionálnych ambasádorov Štafety Rio 2016 sa zase na jej bratislavskom vyvrcholení zúčastnili ďalší olympionici z olympijských klubov – atlét Pavol Blažek (OK Banská Bystrica), džudistický strieborný medailista z OH Jozef Krnáč (OK Bratislava), biatlonistka Marcela Pavkovčeková (OK Liptova) a bežkyňa na lyžiach Anna Pasiarová (OK Vysoké Tatry), ale aj paralympijskí víťazi – zjazdárka Henrieta Farkašová (OK Gemer) a stolný tenista Ladislav Gáspár (OK A. Szokolyiho Šahy), i člen strieborného tímu futbalistov ČSSR z MS 1962 Jozef Štibrányi (OK Trnava).

Medzi hosťami slávnosti bolo viacero ďalších známych olympionikov či špičkových športovcov, aj viacerí významní hostia.
 
V rámci Štafety Rio 2016 sa po celom Slovensku odohrávali rozmanité podujatia
 
Zástupcovia regionálnych olympijských klubov na spoločnej fotografii. FOTO SILVIA REMIÁŠOVÁOlympijské kluby v uplynulých týždňoch organizovali v rámci štafety rozmanité podujatia v rôznych regiónoch Slovenska. Výpočet týchto aktivít je naozaj bohatý. Zahŕňa Olympijské festivaly Slovenska, regionálne a miestne olympiády materských, základných i stredných škôl, plnenie Olympijského odznaku všestrannosti, vedomostné súťaže o olympizme, besedy a autogramiády s olympionikmi a ďalšími športovcami, vyhlasovanie ocenení fair play, cvičenia a aktivity v rámci projektu Vykročte za zdravím, environmentálne aktivity, výtvarné, fotografické a literárne súťaže i prezentácie, výstavy zberateľov olympijských a športových memorabílií, Olympijskú kvapku krvi, i zber pohľadníc s odkazmi detí pre olympionikov, ktorí nás budú reprezentovať v Riu de Janeiro.
 Prezident SOV František Chmelár pri príhovore. FOTO TASR/MARTIN BAUMANN
Všetky podujatia v rámci Slovenskej olympijskej štafety Rio 2016 museli spĺňať nasledovné požiadavky: dodržanie olympijského protokolu (to znamená predpísané použitie olympijských symbolov - hymny, vlajky, aj ohňa), uskutočnenie zberu pohľadníc s odkazmi detí pre športovcov – olympionikov, výstavu výtvarných prác a výber piatich prác do celoslovenskej olympijskej mozaiky (odkaz Slovenska Riu), aj usporiadanie športových súťaží.

"Dostali sme sa k vyvrcholeniu dvoch mesiacov práce v mnohých obciach a školách. Držíme palce našim športovcom. Teraz sa už poberieme do Brazílie, niektorí fyzicky, iní myšlienkami," povedal na záver štafety prezident SOV František Chmelár.
 
Slovenské posolstvo olympijskému Riu de Janeiro má obrazovú podobu
 
Zo slovenskej Štafety Rio 2016 vzišlo posolstvo detí a mládeže z regiónov Slovenska olympijskému Riu de Janeiro. Toto posolstvo má konkrétnu obrazovú podobu – tvoria ho výtvarné práce. Deti zo všetkých 21 regiónov Slovenska kreslili v rámci Štafety Rio 2016 obrázky s odkazmi svojho regiónu olympijskému Riu. Z každého regiónu bol jeden obrázok vybraný do mozaiky, ktorú bola na podujatí vystavená na veľkom baneri.
 
Okrem toho deti z celého Slovenska aj písali pohľadnice slovenským olympionikom, ktorí nás budú reprezentovať v Riu de Janeiro. Zástupcovia regionálnych olympijských klubov ich priniesli do Bratislavy. Svojim obľúbeným olympionikom mohli ešte napísať aj deti, ktoré sa zúčastnili na oslavách Olympijského dňa v Bratislave.

Mozaika s obrazovým posolstvom z jednotliých regiónov pre olympijské Rio. KOLÁŽ SOVNiektoré pohľadnice odovzdala prezidentovi SOV Františkovi Chmelárovi na záver podujatia na Magio pláži najmladšia regionálna ambasádorka Štafety Rio 2016, 11-ročná Ivana Dudová z OK Turiec.
 
Všetky pohľadnice od detí z celého Slovenska dopraví SOV Ria de Janeiro a zabezpečí ich doručenie adresátom z radov našich olympionikov. S mnohými z nich sa ich fanúšikovia budú môcť osobne stretnúť 23. júla popoludní na Magio pláži, kam zavítajú na autogramiádu po slávnostnom sľube slovenskej olympijskej výpravy do rúk prezidenta SR Andreja Kisku. Počas Hier XXXI. olympiády, ktoré sa uskutočnia od 5. do 21. augusta, bude Magio pláž slúžiť aj ako oficiálna FAN ZÓNA OH v Riu de Janeiro, v ktorej si budú môcť návštevníci vychutnať olympijské súťaže na veľkoplošných obrazovkách a okrem toho aj aktívne stráviť čas počas horúcich prázdninových dní.

Medzi hosťami bol na Magio pláži aj člen výkonného výboru SOV a šéf slovenskej atletiky, trojnásobný olympionik Peter Korčok, ktorý povedie slovenskú výpravu na OH v Riu de Janeiro. "Čaká na nás mesiac príprav, aby sme odišli s pocitom, že v Riu narazíme na čo najmenej starostí. Očakávania sú veľké, ako naše, tak aj verejnosti. Postupne stúpa nervozita, blíži sa záver viacročnej roboty. Existuje možnosť, že plavci alebo atléti ešte splnia limity, veľa ich však už nie je. Samozrejme, želali by sme si, aby naša výprava mala viac než 52 športovcov. Definitívny počet spoznáme 14. júla, o štyri dni neskôr pošleme kompletný menoslov organizačnému výboru do Ria," povedal pre TASR Peter Korčok.
 
Horúci Olympijský deň v Bratislave sa vydaril
 Momentka zo štartu BOD v jednej zo štyroch kategórií. FOTO JÁN SÚKUP
Vo štvrtok bolo v Bratislave poriadne horúco, ale takmer osemsto detí z petržalských základných škôl absolvovalo na Tyršovom nábreží bohatý športový program. Ten sa začal už o 9. hodine ráno tzv. detskou atletikou – rôznorodým športovým disciplínam v nesúťažnej podobe. Deti si po vyplnení kartičky, kde sa zaznamenávala ich účasť na jednotlivých aktivitách, mohli vybrať z propagačných predmetov SOV.

Na tieto nesúťažné aktivity nadviazali deti účasťou v Behu Olympijského dňa (BOD). V ňom sa súťažilo v štyroch vekových kategóriách – samostatne chlapci aj dievčatá z 1. a 2. ročníka, resp. z 3. a 4. ročníka základných škôl. Na štart BOD nastúpilo po sto chlapcov a dievčat dovedna z 11 škôl. Tieto deti a ich pedagógovia dostali pri registrácii červené tričká s logom Olympijského dňa.

Medaily, diplomy a vecné ceny najlepším spoločne s prezidentom SOV Františkom Chmelárom odovzdávali aj naši legendárni športovci Martina MoravcováMichal Martikán – o to väčšiu cenu majú pre deti.
 
Výsledky BOD na Magio pláži v Bratislave
Chlapci - 1. a 2. ročník ZŠ: 1. Maroš Novák (ZŠ Gessayova), 2. Šimon Mičunek (ZŠ Černyševského), 3. Riško Lipa (ZŠ Tupolevova).
3. a 4. ročník ZŠ:
1. Leonardo Varsík (ZŠ Lachova), 2. Zdeno Adrian Braniš (ZŠ Nobelovo nám.), 3. Francesco Salazar Urvay (ZŠ Gessayova)
Dievčatá – 1. a 2. ročník: 1. Viki Uríková (ZŠ Dudova), 2. Ajka Miškolci (ZŠ Gessayova), 3. Lea Lojdlová (ZŠ Lachova). 3. a 4. ročník: 1. Aneta Galbavá (ZŠ Holíčska), 2. Simona Vaculová (ZŠ Gessayova), 3. Viktória Šoošová (ZŠ Budatínska).

Fotogaléria k článku

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím