4 min. čítania

Na ME v Liptovskom Mikuláši Alexander Slafkovský v C1 na 1. a Michal Martikán na 2. mieste, Jakub Grigar v K1 s miestenkou do Ria

Liptovský Mikuláš 14. mája (TASR) - Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Alexander Slafkovský sa stal v Liptovskom Mikuláši majstrom Európy v C1. Vo finálovej jazde bol o 1,79 s rýchlejší ako ďalší Slovák Michal Martikán. Matej Beňuš, ktorý bude v tejto disciplíne reprezentovať Slovensko na OH 2016 v Rio de Janeiro, skončil piaty.

Čerstvý európsky šampión po dojazde do cieľa neskrýval nadšenie. Hoci ešte netušil výsledky ďalších troch pretekárov, zo svojej jazdy mal takú radosť, že odhodil pádlo. "O pádlo som veru prišiel, ale mám ešte nejaké v zálohe," povedal s úsmevom. Napokon mu radosť zostala aj po dojazde posledného singlistu a v domácom prostredí sa mohol tešiť z titulu majstra Európy. "Bola to gradujúca jazda. Spočiatku som išiel na istotu, potom som pridal a tlačili ma aj ľudia. V závere som spravil menšiu chybu, ale držal som to už zubami-nechtami, aby som to do konca zvládol. Som šťastný, že všetko takto klaplo," poznamenal Slafkovský pre TASR.

V domácom prostredí nesklamal ani Martikán. Do svojej medailovej zbierky pridal už devätnástu medailu z európskych šampionátov. K trinástim zlatým a jednej bronzovej pribudla piata strieborná. "Teší ma, že som bol rýchlejší než Saša, ktorý je skvelý pretekár, ale mal som ľahké dotyky na bránkach. Som rád, že sa nám podarilo získať dve medaily," poznamenal Martikán.

Slovenských pretekárov hnala vpred aj početná divácka kulisa. "Atmosféra bola skvelá a to aj napriek počasiu,

Jakub Grigar. FOTO: TASR/ANDREJ GALICA
Jakub Grigar.
TASR/ANDREJ GALICA
ktoré nebolo pre divákov ideálne. Chcem sa všetkým poďakovať za skvelú atmosféru, ktorá vo mne ostane do konca života," dodal Martikán.

Beňuš mal vo finále najvyššie ambície. V cieli ho mrzela chyba, ktorá ho stála lepšie umiestnenie. "Pokazil som záver. Počas jazdy som sa cítil dobre a myslím si, že bola rýchlejšia než kvalifikačná," poznamenal už istý účastník OH v Riu.
Slovenský reprezentant vo vodnom slalome Jakub Grigar obsadil vo finále K1 na ME v Liptovskom Mikuláši piate miesto. Po skončení pretekov mal dôvod na spokojnosť, veď získal miestenku na OH 2016 v Rio de Janeiro. Finále K1 sa napokon stalo korisťou českých pretekárov. Za zlatým Jiřím Prskavcom zaostal jeho krajan Vavrinec Hradílek o jedinú stotinu sekundy.

Radosť Grigara bola porovnateľná s pocitmi víťaza šampionátu. Ešte len 19-ročný študent gymnázia si účasťou vo finále ME zabezpečil účasť na olympiáde. Po singlkanoistovi Matejovi Beňušovi je tak druhým slovenským vodákom s istotou štartu na OH. Za víťazným Čechom Prskavcom zaostal o 4,83 sekundy. "Už po semifinále som vedel, že mám istotu olympiády. Bolo ťažké sústrediť sa na finále, keď mi neustále gratulovali všetci naokolo. To ma však, samozrejme, tešilo. Na finále sa mi pripravovalo ťažšie, išiel som však doň s čistou hlavou. Cieľom bolo zísť, pretože som vedel, že hlavný cieľ je splnený," vravel Grigar v obkľúčení novinárov.

Z Grigarovho úspechu mali radosť aj diváci v okolí trate. Podobne ako v semifinále, aj v boji o medaily ho hnali vpred. Napokon to však na cenný kov nestačilo, hoci predviedol čistú jazdu bez jedinej trestnej sekundy. "Diváci boli skvelí. Už v semifinále, keď som si myslel, že mi to nevyjde, ma hnali vpred. Veľmi mi to pomohlo a možno aj vďaka nim som sa dostal do finále. V spodnej časti trate som nepočul nič, iba ich," poznamenal Grigar.

Druhý deň majstrovstiev Európy vo vodnom slalome začal semifinálovými jazdami v C1 žien. S traťou, ktorá bola náročnejšia než v kvalifikačných jazdách, sa popasovali aj tri slovenské pretekárky. Monika Škáchová, Soňa Stanovská ani Simona Maceková sa však v popoludňajšom finále nepredstavili, keďže všetky tri skončili tesne za postupujúcou desiatkou. Majsterkou Európy v C1 sa napokon stala Španielka Vilarrublová.

Zlato neskôr pridala aj hliadka 3xC1 v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš, Alexander Slafkovský, ktorá triumfovala suverénnym spôsobom s náskokom 7,44 s pred Poliakmi. Slafkovský vybojoval v sobotu najcennejší kov aj medzi singlistami.

Výsledky ME vo vodnom slalome, sobota:
Finále C1 muži: 1. ALEXANDER SLAFKOVSKÝ (SR) 99,87, 2. MICHAL MARTIKÁN (SR) +1,79 sek., 3. Ander Elosegi (Špan.) +2,69 s, 4. Denis Gargaud.Chanut (Fr.) +4,16 s, 5. MATEJ BEŇUŠ (SR) +11,69 s,
finále K1 muži: 1. Prskavec 91,44 sek., 2. Hradílek (obaja ČR) +0,01 s., 3. Aigner (Nem.) +1,47 s., 4. Kauzer (Slov.) +1,82 s., 5. JAKUB GRIGAR (SR) +4,83 s.