Na OH mládeže v Nankingu bude pôsobiť 104 národných mladých ambasádorov, zo Slovenska bedmintonová olympionička Monika Fašungová

BRATISLAVA 28. júla (sou) – Kultúrno-vzdelávací program (CEP) nadchádzajúcich II. olympijských hier mládeže v čínskom Nankingu (uskutočnia sa 16. – 28. augusta) bude v duchu myšlienky zakladateľa tohto podujatia a bývalého preziodenta Medzinárodného olympijského výboru Jacqua Roggeho rovnocenný so športovou časťou tohto podujatia. Zabezpečovať aktívnu účasť mladých športovcov na CEP majú za úlohu mladí národní ambasádori OHM vo veku 18 – 26 rokov.


Naša mladá ambasádorka OHM v Nankingu, olympionička v bedmintone Monika Fašungová. FOTO TASR/PAVEL NEUBAUERPri premiére olympijských hier mládeže v Singapure 2010 pôsobilo 30 mladých ambasádorov (zo Slovenska úspešná strelkyňa Danka Barteková). Na I. zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku 2012 sa ich počet zvýšil na 33 (zo Slovenska zjazdárka Petra Gantnerová). A teraz v Nankingu je nárast ich počtu obrovský – až 104 národných olympijských výborov, čiže viac než polovica z 204 zúčastnených, vyšle na II. OHM svojho mladého ambasádora!

Slovenský olympijský výbor ako národnú mladú ambasádorku nominoval 26-ročnú účastníčku olympijského bedmintonového turnaja v Londýne 2012 Moniku Fašungovú. Nanking navštívila už v marci, keď sa zúčastnila na seminári pre mladých ambasádorov. Je zaujímavé, že v tejto pestrofarebnej spoločnosti aktívnych športovcov, trénerov, študentov i pedagógov, športových funkcionárov či inštruktorov sa Fašungová ako jedna z mála môže pochváliť štartom na olympijských hrách.

Asi najpozoruhodnejšie meno v 104-člennom zozname mladých ambasádorov je 20-ročná kajakárka z Austrálie Jessica Foxová, vlaňajšia dvojnásobná majsterka sveta. Na OH mládeže 2010 v Singapure získala zlato v súťaži slalomárok na hladkej vode a len o dva roky neskôr sa v K1 tešila zo striebra na „veľkej“ olympiáde v Londýne. Mimochodom, podobný kúsok (získať medailu hneď pri olympijskej premiére v kategórii dospelých) sa podaril dovedna 23 účastníkom premiérových OHM a 4 účastníkom premiérových zimných OHM v Innsbrucku 2012. Je medzi nimi aj juhoafrický plavec Chad LeClos, ktorý už ako svetová hviezda a v Londýne 2012 na 200 m motýlik premožiteľ najúspešnejšieho olympionika všetkých čias Michaela Phelpsa bude v Nankingu v pozícii celosvetového ambasádora (v tomto prípade rozumej propagátora) olympijských hier mládeže.
Mladí ambasádori OHM 2014 počas marcového seminára priamo v Nankingu. FOTO NYOGOC

Medzi mladými ambasádormi sú okrem Foxovej a Fašungovej aj niektorí ďalší olympionici – trojnásobná účastníčka OH v modernej gymnastike Talianka Elisa Santoniová (štartovala v Aténach 2004, Pekingu 2008 aj v Londýne 2012), švédska ľadová hokejistka Frida Margareta Nevalainenová (Turín 2006, Vancouver 2010), brazílska synchronizovaná plavkyňa Lara Pugliová-Teixeirová, plavkyňa z Hongkongu Hoi Shun Stephanie Auová, ukrajinský boxer Oleksandr Usyk (všetci traja súťažili v Pekingu 2008 aj v Londýne 2012), francúzsky gymnasta Thomas Bouhail (Peking 2008), fínska krasokorčuliarka Laura Lepistӧová (Vancouver 2010), taekwondistka z Pobrežia slonoviny Ruth Marie-Christelle Gbagbiová, cyperská moderná gymnastka Chrystalleni Trikomitiová a plavkyňa z Fidži Matelita Buadromová (všetci štartovali v Londýne 2012).

Okrem toho čilský atlét José Joaquin Ballivián Achondo, kostarický triatlonista Gabriel Zumbado, egyptský hádzanár Mostafa Tamer Awad Alla, nemecká triatlonistka Marlene Julika Gomezová-Islingerová a írsky pozemný hokejista Leah Ewart sa môžu pochváliť účasťou na OH mládeže 2010, švajčiarska hráčka curlingu Lisa Gislerová zase na ZOHM 2012.

Okrem mladých ambasádorov sa v Nankingu športovcom z celého sveta vo veku 15 – 18 rokov budú venovať aj 37 špičkoví športovci zo všetkých 28 letných olympijských športov, ktorých ako účastníkov programu Athlete Role Models (Športové vzory) nominovali príslušné medzinárodné federácie.
 

O kultúrno-vzdelávacom programe olympijských hier mládeže

Na momentke z CEP v Singapure 2010 naša džudistka Andrea Krišandová s miestnymi deťmi. FOTO SOVKultúrno-vzdelávací program (Culture and Education Programme, CEP) olympijských hier mládeže má heslo „Learn and share“ (uč sa a zdieľaj). CEP má mladým účastníkom má poskytnúť priestor na nezabudnuteľné a inšpirujúce zážitky. Jeho úloha je inšpirovať mladých ľudí, aby sa venovali športu, vyznávali olympijské hodnoty a dobre sa pripravovali nielen na svoje športové, ale aj mimošportové pôsobenie a ďalší život. Cieľ programu je, aby sa mladí olympionici stali skutočnými šampiónmi nielen v športe, ale aj v živote, aby rešpektovali hodnoty olympizmu a sprostredkovali ich aj svojim kamarátom, tímovým kolegom a ľuďom okolo seba. Dokonalosť, priateľstvo a rešpekt ako základné hodnotové piliere olympizmu by sa mali stať súčasťou ich života.

CEP má v Nankingu takisto ako pred štyrmi rokmi v Singapure päť hlavných tém – olympizmus, rozvíjanie zručností, zdravie a zdravý životný štýl, sociálna zodpovednosť, prejav a vyjadrovanie. Kultúrno-vzdelávací program sa bude napĺňať prostredníctvom workshopov (napríklad debaty so šampiónmi) a rôznorodých aktivít, vrátane adrenalínových.

Kultúrno-vzdelávací program je šitý na mieru aktívnym mladým športovcom. Prostredníctvom zábavných a poučných aktivít sa bude snažiť osloviť účastníkov hier a podnietiť ich záujem o pestrú škálu činností, tvorivých dielní, prednášok, diskusií, hier, dobrodružných a objavných aktivít, či o stretnutia a rozhovory s významnými športovcami sveta, ktorí prisľúbili svoju účasť na olympijských hrách mládeže v Singapure.

Kultúrno-vzdelávací program OHM v Singapure si užila aj naša vtedajšia mladá ambasádorka, strelkyňa Danka Barteková. Odvtedy sa už mohla pochváliť ziskom bronzu na OH v Londýne aj zvolením za členku MOV. FOTO SOVProgram je navrhnutý tak, aby športovcom, ktorí budú v Nankingu, vyplnil voľný čas. Má byť spestrením ich voľných chvíľ medzi tréningami a samotnou súťažou, keďže viaceré aktivity sa budú odohrávať priamo v olympijskej dedine. Všetky činnosti sú naplánované tak, aby zapadli do časového plánu a neovplyvnili výkony športovcov. Sú zábavné, poučné a úplne bezpečné. Všetky aktivity budú primárne vedené v anglickom jazyku, pričom bude zabezpečené tlmočenie do hlavných svetových jazykov.

Vedúci našej výpravy v Singapure 2010 Vladimír Miller konštatoval, že pred štyrmi rokmi ho veľmi milo prekvapila bohatá účasť  našich športovcov na kultúrno-vzdelávacom programe. Spočiatku sa trochu obával, že naši športovci neprejavia o CEP väčší záujem. „Naši športovci sa do týchto aktivít veľmi intenzívne zapájali a mali z toho obrovskú radosť. Pri všetkých aktivitách v rámci programu získavali potvrdenia, ktoré si potom vymieňali za rôzne darčeky, napríklad športové potreby. Až sme niekedy ich nadšenie museli brzdiť, aby to nebolo na úkor športového výkonu, pokiaľ ho ešte mali pred sebou,“ prezradil.

Podľa prezidenta SOV Františka Chmelára týmto činom MOV dal svetovej verejnosti konkrétny dôkaz, že olympijské ideály, olympijská výchova a olympijské hodnoty sa dajú realizovať aj v praxi, že to nie je len nejaká fikcia, o ktorej sa iba sníva a o hovorí, ale že má aj svoje praktické podoby. „OH mládeže v Singapure ukázali veľmi konkrétnu cestu, ako sa dá získať záujem mladých športovcov aj o edukačné aktivity. Celkovému úspechu určite pomohli aj tréneri, ktorí tam boli so športovcami, vedenia výprav a veľmi pekne plnili svoju funkciu ambasádori z radov významných svetových športovcov. Veľký záujem bol napríklad o stretnutia a komunikáciu s veľkými športovými olympijskými hviezdami,“ povedal František Chmelár.
 
 

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím