Na paralympiáde v superkombinácii zlatí Farkašová aj Haraus

Pjongčang 13. marca (TASR) - Slovensko získalo v utorok na zimných paralympijských hrách v Pjongčangu dve zlaté medaily. V superkombinácii medzi zrakovo postihnutými ženami vybojovali Henrieta Farkašová s navádzačkou Natáliou Šubrtovou už svoje tretie zlato, v rovnakej disciplíne sa Miroslav Haraus s Marošom Hudíkom tešili na svahu v Čongsone z premiérového triumfu. Farkašová predtým zvíťazila aj v zjazde a super-G a spolu s medailami z Vancouvru a zo Soči má na svojom konte už osem zlatých kovov.
 

Farkašová v utorok zvíťazila napriek chybe v slalome. "Zdramatizovala som to, skoro mi srdce vyskočilo z hrude. Prišiel záklon, to sa mi stáva a musím sa toho vyvarovať. Ale dnes som zabojovala, ustála som to a som šťastná, že sme napokon vyhrali. Sen o piatich zlatých stále pokračuje," povedala Farkašová podľa portálu spv.sk a vyjadrila sa aj ku zvyšným dvom disciplínam, ktorých termíny organizátori dnes už druhýkrát prehadzovali. "Ja to nevnímam ako prekážku, ale ako fakt. Počasie často ovplyvňuje pri lyžovaní zmenu disciplín a práve túto sezónu sme mali dosť divokú. Musíme iba flexibilne reagovať na aktuálne podmienky a čo najlepšie sa pripraviť na tú zmenu. Bude to fyzicky náročnejšie, ale absolvovali sme aj v minulosti viac pretekov po sebe. Takže sa musíme nastaviť na to, že pretekáme zajtra a podať čo najlepší výkon."
 

Haraus bol najrýchlejší už v dopoludňajšom super-G a zvládol aj slalom, v ktorom štartoval ako posledný. V cieli po pohľade na výsledkovú tabuľu dal naplno prienik svojim emóciam, rovnako ako jeho navádzač Maroš Hudík. "Dal som do toho maximum, jazdy mi vyšli, hoci stále sa dá zlepšovať. Ale dnes som šťastný, že sa mi to podarilo, pretože je to moja prvá zlatá medaila z paralympiády. Emócie v cieli boli preto veľké. A som rád, že mi zahrajú slovenskú hymnu, čím som sa dostal na Slovensku medzi tých športovcov, ktorí takéto výsledky dosiahli. Do pretekov som išiel so skromnosťou a pokorou, ale čo najlepšie pripravený a veril som, že sa to raz podarí," povedal po pretekoch Haraus, ktorý sa v cieli od radosti hodil na brucho.
 

Po prvej časti mužskej superkombinácie boli na 2. mieste Jakub Krako s Branislavom Brozmanom, no po prejazde cieľom v slalome ich diskvalifikovali. V hornej časti trate chytil bránku medzi nohy. Po pretekoch priznal, že slalom im v tejto sezóne nešiel a bol z toho v strese. "Pohoda nebola už na štarte, skôr naopak. Snažil som aj nejak uvoľniť, ale bolo to čím ďalej horšie. Skôr nasilu ako s ľahkosťou a napokon to skončilo diskvalifikáciou. Predpokladám, že to bol záklon, ale musím si pozrieť jazdu a podľa toho to zistíme."
 

Marek Kubačka s Máriou Zaťovičovou preteky nedokončili. Medzi telesne znevýhodnenými stojacimi neudržal Martin France dopoludňajšie štvrté miesto a po slalome skončil nakoniec ôsmy. V rovnakej disciplíne medzi telesne znevýhodnenými stojacimi ženami obsadila Petra Smaržová 6. miesto so stratou 9,23 s na víťaznú Kanaďanku Mollie Jepsenovú.
 

Slovenskí reprezentanti v curlingu na vozíku prehrali vo svojom šiestom vystúpení na paralympijskom turnaji s tímom nezávislých paralympionikov z Ruska 5:7.  V druhom utorňajšom stretnutí si Slováci poradili s Veľkou Britániou tesne 6:5. Slovenský tím má na ZPH 2018 zatiaľ na konte tri víťazstvá a štyri prehry. Na turnaji sa ešte stretne s Čínou, Kanadou, Nórskom a USA.
      
Výsledky – ženy, zrakovo znevýhodnené: 1. Henrieta Farkašová, n. Natália Šubrtová (SR) 2:27.72 min, 2. Fitzpatricková, n. Kehoeová (V.Brit.) + 1,28 s, 3. Perrineová, n. Geiger (Austr.) +3,10, telesne znevýhodnené stojace: 1. Jepsenová (Kan.) 2:32,70 min, ... 6. Petra Smaržová (SR) +9,23 s, muži - zrakovo znevýhodnení: 1. Miroslav Haraus/n. Maroš Hudík (SR) 2:14,22 min, 2. Maiztegui /n. Garces (Šp.) +0,91 s, 3. Redkozubov /n. Gerojev +2,88, ..., Jakub Krako /n. Branislav Brozman diskvalifikovaný v druhom kole, Marek Kubačka /n. Mária Zaťovičová (všetci SR) nedokončil prvé kolo, telesne znevýhodnení stojaci: 1. Bugajev (Tím NP z Ruska) 2:10,56 min, ... 8. Martin France (SR) +7,98 s, curling: Tím NP z Ruska - Slovensko 7:5, Veľká Británia - Slovensko 5:6.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X