Športové aktuality
7 min. čítania

Na zasadnutí MOV v Lime v stredu odhlasujú dejiská OH 2024 a 2028, veľká pozornosť bude patriť aj ZOH v Pjongčangu

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 11. septembra (SOV) – V peruánskom hlavnom meste Lima sa tento týždeň od utorka do soboty uskutoční zasadnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) – podľa vyjadrenia MOV toto zasadnutie nebude číslované, čo však nebolo zdôvodnené. Členovia najvyššieho orgánu olympijského hnutia v hoteli Westin hneď v úvodný pracovný deň rokovania, v stredu 12. septembra, zvolia dejiská olympijských hier v roku 2024 aj 2028. Voliť bude aj členka MOV na Slovensku, strelkyňa Danka Barteková, ktorú bude ako jej hosť v Lime sprevádzať generálny sekretár SOV Jozef Liba. V Lime je o sedem hodín menej ako u nás, Eurosport odvysiela priamy prenos od 19:00 hod.

Atypická dvojitá voľba bude len potvrdením OH 2024 v Paríži a OH 2028 v Los Angeles

Bude to voľba na míle vzdialená od predošlých. Jednak sa budú voliť dve dejiská OH naraz, čo sa naposledy stalo pred mnohými desaťročiami, a jednak všetko bolo vlastne rozhodnuté (či presnejšie dohodnuté) už vopred. Pôvodne sa v Lime malo voliť len dejisko OH 2024. Ale keďže v hre zostali – rovnako predtým vo voľbách dejiska ZOH 2022 – len dvaja veľmi silní kandidáti (dejisko OH 1900 a OH 1924 Paríž, resp. dejisko OH 1932 a OH 1984 Los Angeles) a na pôde MOV vládli obavy, aký bude ďalší vývoj záujmu o usporiadanie veľmi drahého megapodujatia, prezident MOV Thomas Bach vyšiel s revolučným návrhom, že ak sa obe mestá dohodnú, MOV by v Lime mohol rozhodnúť o dejiskách dvoch OH naraz.

K dohode medzi oboma mestami došlo a inovatívne riešenie odobrilo v júli aj mimoriadne 131. zasadnutie MOV v Lausanne. To znamená, že v Paríži by sa mali konať OH 2024 (olympijský návrat do francúzskej metropoly presne po sto rokoch) a v kalifornskom Los Angeles OH 2028, čo bude znamenať letný olympijský návrat do USA po 32 rokoch od Atlanty 1996. USA sú najčastejšou hostiteľskou krajinou OH aj ZOH. Formálne to však ešte musí potvrdiť hlasovanie zasadnutia MOV.

Že ide len o formalitu, potvrdzuje aj fakt, že namiesto pôvodne plánovaných deviatich hodín vyhradených na prezentácie kandidátov a voľby sa program tohto bodu zredukoval len na dve hodiny. Namiesto zvyčajnej 45-minútovej prezentácie dostanú obe mestá len 25-minútový priestor. Po oznámení výsledkov volieb sa najprv uskutoční spoločná tlačová konferencia predstaviteľov MOV, Paríža aj Los Angeles a po následnom podpise kontraktov MOV sa zástupcami hostiteľských miest OH 2024, resp. OH 2028, separátne tlačové brífingy Paríža 2024 a Los Angeles 2028.

V centre záujmu aj prípravy na ZOH v Pjongčangu a možné bezpečnostné riziká ZO STRANY KĽDR

V programe zasadnutia MOV v Lime je však oveľa viac bodov, než len voľby dvoch dejísk OH. Značná pozornosť bude patriť prípravám ZOH 2018 v juhokórejskom Pjongčangu, od ktorých nás delí už menej ako päť mesiacov (uskutočnia sa 9. – 25. februára 2018) – a predovšetkým hrozbám, ktoré idú od komunistického režimu v severokórejskej KĽDR. Severokórejský líder Kim Čong-un intenzívne šermuje zbraňami hromadného ničenia, ktorými sa vyhráža USA aj Japonsku, a obavy vyvolal najmä nedávny úspešný test vodíkovej bomby.

Prezident MOV Thomas Bach zaslal minulý týždeň členom medzinárodného olympijského hnutia list, v ktorom upokojoval obavy. Uviedol v ňom, že v doterajších debatách s rôznymi stranami doteraz nikto nevyjadril pochybnosti o ZOH v Pjongčangu. „Naopak, medzinárodné spoločenstvo vníma olympijské hry ako významný prostriedok propagácie mieru vo svete aj v regióne. Z tohto dôvodu členské štáty Organizácie spojených národov v súčasnosti pracujú na príprave rezolúcie o Olympijskom prímerí, ktorú v novembri prijme valné zhromaždenie OSN,“ pripomenul a dodal, že MOV vyznávajúci princíp politickej neutrality otvára dvere pre možnú účasť športovcov z KĽDR na ZOH v Pjongčangu a ponúka pomoc, aby sa na ne kvalifikovali. V prípade, že sa im to nepodarí, MOV bude spoločne s medzinárodnými federáciami hľadať riešenie, aby sa aspoň niekoľkí športovci z KĽDR mohli na ZOH zúčastniť, pokiaľ si to bude želať Národný olympijský výbor KĽDR.

Bach v liste ďalej uviedol, že prípravy ZOH v Pjongčangu postupujú veľmi dobre a koordinačná komisia MOV po nedávnej poslednej návšteve v dejisku podujatia potvrdila, že organizátori rovia všetko pre úspech zimnej olympiády, aj následnej paralympiády.

Samozrejme, bulvárne médiá po vyostrení situácie okolo vojenských aktivít KĽDR špekulujú o možnosti preložiť ZOH 2018 inde, ale to je vzhľadom na obrovský rozmer podujatia objektívne nemožné. "V rámci MOV ani v jeho exekutíve sme zatiaľ žiadny záložný plán neprerokovávali. Medzi sebou občas preberáme možnosť preloženia hier inde, ale v tejto chvíli nemáme žiadny dôvod situáciu preháňať. Som presvedčený, že ZOH budú s najväčšou pravdepodobnosťou v Pjongčangu. Trochu sa však obávam toho, že niektoré krajiny budú olympiádu bojkotovať z obavy, že by vystavili svojich športovcov riziku," povedal pred zasadnutím MOV v Lime člen exekutívy MOV a prezident Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Gian Franco Kasper.

Aj o programe OH 2024 a o olympiádach mládeže
 

Okrem uvedených tém a informácie o prípravách OH 2020 v Tokiu sa v Lime bude hovoriť aj o ďalších témach. Pre verejnosť bude zaujímavý napríklad návrh zmien v programe OH 2024, informácia o možnej budúcnosti olympijských hier mládeže (uvažuje sa o zmenách a ich transformácii na kontinentálne hry), ďalej voľby nového viceprezidenta MOV i dvoch nových členov exekutívy MOV, ako aj voľby nových členov samotného MOV.

Nominačná komisia navrhla prijať až deväť nových členov MOV, medzi nimi aj prezidenta Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala (hoci ČOV bol v roku 1894 spoluzakladateľom MOV, z Česka dlhší čas nesedel v pléne MOV nikto). Pokiaľ budú zvolení všetci navrhnutí kandidáti, počet členov MOV sa po dlhšom čase vyšplhá nad stovku – pričom limit, stanovený v Olympijskej charte, je až číslo 115.

Hoci to nie je v programe zasadnutia v Lime, možno sa bude diskutovať aj o kandidátskom procese na ZOH 2026 (ZOH 2022 boli pridelené Pekingu). Mohlo by to k tomu dôjsť v rámci úpravy reformnej Agendy 2020, ktorá sa po predchádzajúcej diskusii v exekutíve MOV má schvaľovať 14. septembra. Úprava Agendy 2020, ktorá by následne znamenala aj úpravu Olympijskej charty, by mala reflektovať aktuálne zmeny v kandidátskom procese, ktoré viedli k voľbe dejísk dvoch OH naraz.

Do Limy sa s určitosťou chystajú zástupcovia švajčiarskeho Sionu, ktorý už avizoval záujem o ZOH 2026 (ako topfavorit prehral s Turínom voľby dejiska ZOH 2006). Predpokladá sa aj účasť zástupcov rakúskeho Innsbrucku, kde sa 15. októbra uskutoční referendum o kandidatúre dvojnásobného dejiska ZOH (v rokoch 1964 a 1976, mesto navyše hostilo ZOH mládeže 2012). Kandidatúru podľa dostupných informácií zvažujú aj v kanadskom Calgary (dejisko ZOH 1988), nórskom Lillehammeri (dejisko ZOH 1994 a ZOH mládeže 2016), japonskom Sappore (dejisko ZOH 1972), švédskom Štokholme (dejisko OH 1912) a v tureckom Erzurume (tohto roku sa tam konal zimný EYOF).

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV