3 min. čítania

Nasťa Kuzminová triumfovala v stíhacích pretekoch SP v Hochfilzene!

Hochfilzen 9. decembra (TASR) - Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová zvíťazila v stíhacích pretekoch 2. kola Svetového pohára. Na 10 km trati za ňou v rakúskom Hochfilzene skončila Fínka Kaisa Mäkäräinenová (+10,2) a na treťom mieste dobehla Bieloruska Darja Domračevová (+11,8). Z ďalších dvoch Sloveniek skončila 44. Ivona Fialková (+4:04,3), Paulína Fialková sa vzdala.

Presne 10 žien vybehlo na trať v rozpätí jednej minúty, ako prvá Domračevová a 22 sekúnd za ňou Kuzminová. Škoda, že Kuzminová netrafila piaty terč, inak by na Domračevovú stratu výrazne stiahla. Ďalšie súperky taktiež terče míňali, a tak si slovenská biatlonistka udržala 2. miesto (+26,8), za ňou tretia Nórka Fenneová už zaostávala výraznejšie (+46,3). Druhá streľba ležmo obom vedúcim biatlonistkám stopercentne dopriala, druhá Kuzminová mala manko už len 8,8 s, a od prenasledovateliek sa vzdialili viac, najbližšie k nim bola Mäkäräinenová (+40,0). Tretiu streľbu, už stojmo, strieľalo víťazné duo súčasne, Domračevová musela ísť na trestný okruh a 'čistá' Kuzminová sa ocitla na čele s náskokom 12,7 pred Domračevovou a 17,5 pred Mäkäräinenovou. V záverečnej streľbe Kuzminová dlho mierila, no oplatilo sa, zostala na čele pred Domračevovou (+8,4), Mäkäräinenovou (+21,6) a náskok do cieľa ešte zveľadila. Pre 33-ročnú Kuzminovú je to ôsme víťazstvo v kariére. Na výslní skončila po troch rokoch, naposledy sa z triumfu radovala v sezóne 2013/2014 v Oslo v mass pretekoch.

Manžel a tréner Daniel Kuzmin mimoriadnym spôsobom prežíval preteky, každý jeden detail. "Ideálne preteky, ja sám som z toho veľmi šťastný. Naozaj ideálne lyže, technika, všetko, streľba bola o nervoch, ale vyšlo to, neponáhľala sa, a to bolo dobre. Boli ťažké podmienky, fúkal vietor, počkala si, urobila to perfektne, dopadlo to ideálne."

Dlhý strelecký čas pri mierení padol podľa D. Kuzmina na úrodnú pôdu. "Nasťa vyzrela, rozmýšľala nad každým výstrelom, nad každým pohybom, ktorý do mierenia vloží. Snežilo celé preteky, na strelnici to bolo nesmierne zložité, počasie si naplno užili všetci. Najmä v stojke sa prežívala naplno každá jedna chyba. V olympijskej sezóne sú každé preteky výnimočné, no olympiáda je olympiáda, vieme, kde sme, kde sa s formou nachádzame, na akej úrovni. Všetci sme optimisti, vždy je čo zlepšovať, nechceme nič zakríknuť."

Anastasia Kuzminová sa vyznala zo svojich víťazných pocitov. "Je skvelé vyhrať po takom dlhom čase. Možno výkon vyzeral ako pohodový, no na strelnici som sa poriadne vytrápila. Za žiadnu cenu som nechcela krúžiť na trestnom okruhu, no rytmus som nemohla mať rovnomerný, keďže som pocitovo akoby strácala dych. Bojovala som o každý jeden výstrel. Na lyžiach som sa postupom času cítila lepšie a lepšie a aj preto môžem povedať, že odteraz znovu milujem stíhačku."

Výsledky - stíhacie preteky na 10 km: 1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 34:31,2 (1 tr. okr.), 2. Mäkäräinenová (Fín.) +10,2 (2), 3. Domračevová (Biel.) 11,8 (1), 4. Wiererová (Tal.) 51,6 (2), 5. Olsbuová (Nór.) 58,2 (1), 6. Džimová (Ukr.) 1:08,0 (1). Priebežné hodnotenie SP (po 5 z 22 pretekov): 1. Mäkäräinenová 196, 2. Olsbuová 183, 3. Solemdalová (Nór.) 179, ... 10. KUZMINOVÁ 145, 39. P. FIALKOVÁ (SR) 40.