Športové aktuality
8 min. čítania

Nezávislá komisia WADA zverejnila šokujúce informácie zo správy o dopingu v ruskom športe a obviňuje aj štátne orgány

TASR, sou

Ženeva/Bratislava 9. a 10. novembra (TASR, sou) - Nezávislá komisia Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) v zložení Dick Pound, Richard McLaren a Günter Younger žiada pozastaviť činnosť Ruskej atletickej federácie. Zároveň navrhla zakázať jej atlétom účasť na všetkých súťažiach, pokiaľ sa krajina "neočistí" od dopingu. Komisia WADA ďalej na základe zistení uvedených v 323-stranovej správe odporučila udeliť doživotný zákaz činnosti v športe deviatim ruským športovcom a trénerom. Zároveň uviedla, že antidopingové laboratórium v Moskve stratilo svoju dôveryhodnosť a mala by mu byť odobratá akreditácia. Podľa analýzy WADA je doping v ruskej atletike mimoriadne rozšírený.
 
Komisia odporučila WADA deklarovať, že činnosť Ruskej atletickej federácie je v rozpore so Svetovom antidopingovým kódexom, čo je dôvod na suspendáciu. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) by podľa nich nemal prijať prihlášky z Ruskej atletickej federácie dovtedy, kým tá nedeklaruje súlad s kódexom. Takéto opatrenie by mohlo ohroziť účasť ruských športovcov na olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiro. Rýchla reakcia ruských úradov by však mohla odvrátiť takéto riziko.
 
Prvé obvinenia z užívania dopingu, korupčnej kultúre a zamlčovaní pozitívnych testov v Rusku priniesla v decembri 2014 nemecká televízia ARD, pripomenula agentúra DPA. V tejto súvislosti utvorila WADA trojčlennú komisiu na čele s bývalým riaditeľom organizácie Dickom Poundom, ktorá takmer rok tento prípad vyšetrovala. V relácii ARD však odzneli podozrenia nielen v súvislosti s atlétmi, ale aj s plavcami, cyklistami a biatlonistami.
 
Ako informuje agentúra SITA, komisia WADA na základe svojich zistení odporúča IAAF doživotné suspendácie za konanie proti príslušným pravidlám pre 9 ľudí. Sú to lekár Sergej Portugalov, tréneri Alexej Meľnikov, Vladimir Kazarin a Viktor Čegin a atlétky z dokumentu nemeckej televíznej stanice ARD Jekaterina Poistogovová, Anastasia Bazdyrevová, Maria Savinovová, Kristina Ugarovová a Tatiana Miazinová. Komisia v kapitole 22 uviedla aj štyri mená, ktoré sa nevyskytli v dokumente ARD odvysielanom 3. decembra 2014, ale vyšetrovatelia sa nimi zaoberali. Priniesli rôzne závery a odporúčania týkajúce sa Anny Alminovovej, Svetlany Čerkasovovej, Alexeja Farsonova a Jekateriny Kupinovej.
 

Obvinenia smerujú aj proti štátnym orgánom v Rusku

"Vzhľadom na zistené skutočnosti by bolo extrémne naivné domnievať sa, že to všetko sa dialo bez otvoreného alebo skrytého súhlasu ruských vládnych úradov," uvádza sa v správe komisie WADA, ktorá ďalej konštatuje: "Niet dôvodu predpokladať, že atletika je jediný takto zasiahnutý šport v Ruskej federácii." Člen komisie, bývalý viceprezident MOV a prezident WADA Dick Pound na tlačovej beside povedal: "Je to systém, v ktorom športovci nemali na výber. Pokiaľ chceli súťažiť a mať k dispozícii trénera, museli poslúchať režim, alebo sa ocitli mimo.” Pound prezradil, že WADA má podozrenie, že Rusko používa okrem oficiálneho laboratória na prešetrenie vzoriek aj neoficiálne, ktorým de facto kryje dopujúcich atlétov.

Komisia WADA tvrdí, že ruský minister športu Vitalij Mutko vydal priame príkazy na manipuláciu s jednotlivými vzorkami. Ten však poprel akúkoľvek nezákonnú činnosť, vrátane toho, že atléti boli údajne vydieraní a že agenti ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) zasahovali v moskovskom laboratóriu. Údajne sa aj vyhrážali antidopingovým komisárom a ich rodinám. V správe komisie WADA sa uvádza, že riaditeľ moskovského laboratória Grigorij Rodčenkov nariadil zničiť 1417 kontrolných vzoriek, aby zmaril vyšetrovanie.

Vitalij Mutko vypovedal pre WADA 22. septembra v Zürichu. Ruské ministerstvo športu je v správe spomínané v súvislosti s neprimeraným vplyvom na laboratórium. Minister v rámci výsluchu povedal, že je znechutený z informátorov, ktorí hovoria o údajnej korupcii. Správa komisie WADA ďalej tvrdí, že agenti FSB sa infiltrovali aj do antidopingovej činnosti počas ZOH v Soči. Niektorí sa vraj v moskovskom laboratóriu vydávali za inžinierov, aby mali pod dohľadom testovaciu procedúru.
 
"Moje meno sa v tom dokumente nevyskytuje, je v ňom iba ministerstvo. Uvádza sa tam ´podľa nepotvrdených správ vláda prostredníctvom ministerstva má vplyv na tieto záležitosti a my zastávame takýto názor, hoci priamych dôkazov niet´. Ja hovorím, že je to nezmysel," povedal neskôr podľa RusNovosti minister Vitalij Mutko, ktorý je aj členom exekutívy Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a šéfom organizačného výboru MS 2018 vo futbale. Pohrozil, že ak Rusko bude musieť zrušiť celý svoj systém, urobia to radi, lebo aspoň ušetria financie. "Áno, znamenalo by to nulové zdroje pre národnú antidopingovú agentúru a laboratórium," uviedol pre agentúru InterFax.
 

Reakcie MOV, IAAF, aj Ruskej atletickej federácie

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v tlačovej správe reagujúcej na uvedené skutočnosti označil zistenia nezávislej komisie WADA za hlboko šokujúce a veľmi smutné pre športový svet. MOV vyjadril vieru, že nové vedenie Medzinárodnej federácie atletických asociácií (IAAF) na čele so Sebastianom Coeom prijme všetky potrebné opatrenia na ochranu “čistých” športovcov. MOV ďalej oznámil, že správu si dôkladne preštuduje aj v súvislosti s väzbou na olympijské hry. "Ak sa preukážu akékoľvek porušenia antidopingových pravidiel športovcami alebo členmi ich podporných tímov, MOV bude reagovať so zvyčajnou nulovou toleranciou,” uvádza sa v tlačovej správe MOV.

IAAF po zverejnení správy komisie WADA uvažuje o pozastavení činnosti pre Ruskú atletickú federáciu. "Trest môže obsahovať dočasný alebo úplný zákaz pre Rusku atletickú federáciu a jej vylúčenie z budúcich podujatí IAAF," povedal prezident organizácie Sebastian Coe. Rovnako uviedol, že správa od nezávislej komisie WADA je ,alarmujúca´. "Dal som ruskej federácii čas do konca týzdňa, aby na tieto obvinenia reagovala a aby rade IAAF poskytla rozsiahle vysvetlenie. Urobíme čokoľvek, aby sme ochránili atlétov, ktorí nedopujú a obnovili dôveru v náš šport," dodal.

Zastupujúci šéf Ruskej atletickej federácie (VFLA) Vadim Zeličonok v reakcii na správu nezávislej komisie pre agentúru Reuters uviedol, že WADA a ani Medzinárodný olympijský výbor (MOV) nemajú právo suspedovať Rusko z účasti na atletických podujatiach. "Je to len odporúčanie," zdôraznil Zeličenok s tým, že právomoc udeliť dištanc má iba IAAF. Podľa neho by prípadné pozastavenie účasti Ruska na atletických súťažiach malo byť prerokované na zasadnutí IAAF v priebehu tohto mesiaca. "Tam by malo byť preukázané, že prípadné porušenie pravidiel bola chyba federácie, a nie športovcov. Mali by sme mať šancu očistiť svoje mená," uviedol.
 

Polícia vyšetruje bývalého prezidenta IAAF Lamineho Diacka, údajne kryl dopingové prehrešky

Väčšiu časť správy komisie WADA, ktorá sa prioritne zamerala na Medzinárodnú asociáciu atletických federácii (IAAF), nezverejnili, aby neovplyvnila prebiehajúce kriminálne vyšetrovanie bývalého prezidenta IAAF Lamineho Diacka. Toho aj s jeho synom, poradcom a bývalým antidopingovým šéfom IAAF vyšetruje francúzska polícia pre údajnú korupciu v kauze utajovania dopingových prehreškov v atletike, ktoré sa týkali nielen ruských atlétov, ale aj pretekárov z ďalších krajín. Osemdesiatdvaročný Senegalčan čelí obvineniam z korupcie, keď mal prijať úplatok, aby zamlčal pozitívne dopingové testy. Je podozrivý z prijatia minimálne milióna eur za to, že bude zakrývať systematický doping ruských športovcov. Šéfom asociácie bol od roku 1999, v auguste tohto roka ho nahradil dvojnásobný olympijský víťaz Sebastian Coe.
 
Etická komisia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v pondelok odporučila dočasne suspendovať Diacka z pozície čestného člena organizácie.
 
Ako uvádza agentúra SITA, nemecká televízia ARD vlani okrem iného referovala, že víťazka Chicagského maratónu 2009 - 2011 a Londýnskeho maratónu 2010 Lilia Šobuchovová zaplatila VFLA 450 000 eur za ututlanie pozitívneho dopingového nálezu. Keď ju predsa suspendovali na dva roky za nezrovnalosti v hodnotách hemoglobínu v biologickom pase, dostala refundáciu 300 000 eur. Singapurskú spoločnosť, cez ktorú peniaze išli, údajne vlastní obchodný partner Papu Massatu Diacka, syna exprezidenta IAAF Lamineho Diacka.
 
"Toto je úplne iný rozmer korupcie než škandál FIFA," porovnal jeden z členov komisie WADA, kanadský právnik Richard McLaren, situáciu s kauzou v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA), kde sa korupcia mala týkať najmä prideľovania svetových šampionátov či predaja televíznych práv. "Tu si tiež partia starých mužov nastrkala veľa peňazí do vreciek, ale sfalšovala tým výsledky veľkých medzinárodných šampionátov," povedal McLaren.

Dôkazy zo Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktoré spustili francúzske vyšetrovanie, naznačujú, že turecká bežkyňa a tiež niekoľko ruských atlétov boli obeťami pokusu o vydieranie zo strany Diackovcov. Prinajmenšom jeden zo synov Lamina Diacka oslovil Turkyňu Asli Cakir Alptekinovú niekoľko mesiacov po zisku zlatej medaily v behu na 1500 m na OH 2012 v Londýne a navrhol jej finančne vyrovnať dopingový prehrešok.
 
Nový prezident IAAF Sebastian Coe predminulý týždeň v tieni Diackovej aféry zrušil tradičný galavečer s vyhlásením atlétov roka v Monaku. "Nad našou asociáciou visí mrak, takže nie je vhodná doba na nejaké oslavy," vysvetlil.


Interpol bude koordinovať globálne vyšetrovanie podozrení

Paríž 9. novembra (TASR) - Medzinárodná policajná organizácia Interpol bude koordinovať globálne vyšetrovanie podpozrení z korupcie a dopingu v atletike. Interpol so sídlom vo francúzskom Lyone o tom informoval v pondelok v rovnakom čase, keď vyšla správa nezávislej komisie WADA. "Oznámenie nasleduje po dnešnom zverejnení správy nezávislej komisie Svetovej antidopingovej agentúry, ktorá vyšetruje viacero jednotlivcov, vrátane bývalých funkcionárov Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF)," cituje agentúra Reuters z oficiálneho vyhlásenia Interpolu.
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV