Nórka Fallová získala zlatú medailu v šprinte voľnou technikou na ZOH v Soči, sklamaná Procházková nepostúpila z kvalifikácie

Červená Poľana 11. februára (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Maiken Caspersen Fallová získala na ZOH v Soči zlatú medailu v šprinte voľnou technikou. Vo finále časom 2:35,49 zdolala o 38 stotín sekundy krajanku Ingvild Flugstad Östbergovú, bronz si vybojovala Slovinka Vesna Fabjanová (+0,40). Slovenské reprezentantky Alena Procházková a Daniela Kotschová nepostúpili z kvalifikácie medzi elitnú tridsiatku.

Fallová vyhrala finále systémom štart-cieľ, keď na 1,3 km dlhej trati od začiatku dominovala. V náročných podmienkach na mäkkom až kašovitom podklade v komplexe Laura sa jej dlho držala Fabjanová, ale Fallová si v cieľovej rovinke s prehľadom udržala náskok. Zaznamenala tak najcennejší triumf v kariére, predtým na vrcholných podujatiach brala maximálne bronz na MS 2011 v tímšprinte a na MS 2013 v šprinte.

Jedna z najväčších favoritiek na pódiové umiestnenie Nórka Marit Björgenová neobhájila triumf v šprinte spred štyroch rokov vo Vancouveri. Zlatá zo skiatlonu v Soči spadla v cieľovej rovinke druhého semifinálového behu po kontakte so Slovinkou Katjou Višnarovou a obsadila posledné šieste miesto s vyše 15 sekundovou stratou. Rovnako v semifinále skončila nečakane aj líderka šprintérskeho poradia v SP, rýchlostná špecialistka Nemka Denise Hermannová.

Obe Slovenky na štarte skončili svoje účinkovanie už v kvalifikácii. Procházková obsadila v konkurencii 67 štartujúcich časom 2:41,95 min až 39. miesto so stratou 9,88 s na najrýchlejšiu Fallovú. Nenadviazala tak na svoje predchádzajúce vystúpenia na olympiáde - na ZOH 2006 v Turíne (23. miesto) i ZOH 2010 vo Vancouveri (18.) sa vždy prebojovala do vyraďovacích bojov. Na postup do štvrťfinále chýbalo 29-ročnej reprezentantke 1,78 s.

"Veľké sklamanie," povedala po nevydarenom vystúpení vo svojej najobľúbenejšej disciplíne Procházková. "Počasie nám nehralo do karát, zmenili sa podmienky a náš malý tím nemôže tak rýchlo na to reagovať. Bolo to ťažké, na trať nás pustili až hodinu pred štartom, neskoro doniesli soľ..." Smútok netajil ani Procházkovej kouč Ján Valuška: "Sme sklamaní, bola to naša hlavná disciplína. Na poslednú chvíľu upravovali trať a my sme zle pripravili lyže. Nebolo to ani tak v mazaní, ako v štruktúre, ale Alenin výkon nebol optimálny."

Kotschová pri svojej olympijskej premiére skončila v kvalifikácii časom 2:49,81 na 55. mieste. "V podstate sa mi nešlo zle. Mala som štartové číslo 58, čo ukazovalo, kde som asi mohla skončiť a posunula som sa o tri miesta. Malý pokrok tam bol, ale žiadne prekvapenie sa nekonalo. Taký lepší priemer," uviedla 28-ročná Kotschová.

Šprint žien voľnou technikou (1,3 km):
1. Caspersen Fallová (Nór.) 2:35,49 min, 2. Flugstad Östbergová (Nór.) +0,38, 3. Fabjanová (Slovin.) +0,40, ..., nepostúpili z kvalifikácie: 39. Alena PROCHÁZKOVÁ (SR), 55. Daniela KOTSCHOVÁ (SR)