Občania Krakova v referende odmietli kandidatúru na ZOH 2022, podľa prezidenta SOV sa podobná šanca aj pre Slovensko dlho nezopakuje

KRAKOV + BRATISLAVA 26. mája (SOV) – V nedeľňajšom referende v poľskom Krakove sa veľká väčšina zúčastnených voličov, spolu 69,72 percenta, vyjadrila proti kandidatúre mesta na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022. Volebná účasť na referende, ktoré prebiehalo súčasne s voľbami do Európskeho parlamentu, dosiahla 35,96 percenta, pričom na platnosť referenda v Poľsku postačuje 30-percentná účasť. Okrem tém olympijskej kandidatúry mesta voliči hlasovali aj o ďalších troch otázkach - a vo všetkých prípadoch sa na rozdiel od olympiády väčšina vyjadrila za.

Ako je známe, projekt Krakova počíta s ďalšími dvoma centrami olympijských súťaží – väčšiny horských súťaží v oblasti poľského Zakopaného a súťaží v zjazdovom lyžovaní slovenskom území, na svahoch Chopku v Demänovskej doline-Jasnej.
 

STANOVISKO PREZIDENTA SLOVENSKÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU

Podľa prezidenta SOV Františka Chmelára Slovensko už takú šancu hostiť olympijské súťaže tak skoro nedostane. FOTO TASRK výsledku nedeľňajšieho referenda v poľskom Krakove poskytol prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár nasledovné stanovisko:

„V každom prípade je nám ľúto, že referendum v Krakove, ktoré zaujímalo aj nás, sa skončilo takto. Treba povedať, že Slovensko nemá na to, aby sa samo uchádzalo o usporiadanie zimných olympijských hier. Naša jediná šanca usporiadať aspoň niektoré olympijské súťaže je iba v spolupráci s Poliakmi.

Podobná šanca  sa podľa mňa už dlho nezopakuje. Pochybujem, že v dohľadnom čase sa o to niekto v tomto regióne znovu pokúsi. Súčasný hlas občanov Krakova proti olympijskej kandidatúre zaznel tak silno, že sa to nedá spochybniť.

Teraz treba hľadať príčiny, prečo k tomu došlo a prečo bol výsledok referenda v meste taký jednoznačný. Na hlbšiu analýzu potrebujeme nejaký čas. Ale trúfnem si povedať, že prípravný výbor Krakova zrejme doplatil na chyby v komunikácii s verejnosťou aj s domácimi médiami. A pravdepodobne vo vedomí obyvateľov zohrali negatívnu úlohu rozsiahlo medializované obrovské náklady na usporiadanie tohtoročných zimných olympijských hier v Soči, ako aj známe problémy s prípravami olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro.“
 

DEFINITÍVA PADNE ZREJME 30. MÁJA

S vysokou pravdepobnosťou sa dá predpokladať, že výsledok referenda bude znamenať stiahnutie kandidátskej prihlášky hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ale podľa informácií z Poľského olympijského výboru sa čoskoro uskutoční rokovanie všetkých zainteresovaných strán, vrátane Slovenského olympijského výboru. A až po ňom by mal padnúť definitívny verdikt.

Prezident SOV v pondelňajšom telefonickom rozhovore s prezidentom Poľského olympijského výboru Andrzejom Kraśnickým dostal od poľského kolegu informáciu, že výsledok referenda ešte neznamená automaticky stiahnutie olympijskej prihlášky Krakova. Prezident POV predtým o celej veci hovoril s primátorom Krakova Jacekom Majchrowským a z jeho slov vyplýva, že informácia z magistrátu mesta o stiahnutí kandidatúry, ktorá sa dostala do médií, bola predčasná.

Keďže do projektu je zaangažované nielen poľské Zakopané, ale aj slovenská strana a náš prípravný výbor, podobnému kroku musí predchádzať rokovanie predstaviteľov mesta Krakov s ďalšími zainteresovanými subjektmi,“ vysvetlil František Chmelár a dodal: „Rokovanie aj s našou účasťou sa uskutoční 30. mája priamo v Krakove.“
 

REFERENDUM UŽ STOPLO DAVOS, ST. MORITZ, MNÍCHOV AJ ŠTOKHOLM

Referendum už predtým zmarilo šance iných silných uchádzačov u usporiadanie ZOH 2022 – najprv švajčiarskych miest Davos a St. Moritz v kantone Graubünden, potom nemeckého Mníchova a napokon švédskeho Štokholmu. A v nórskom Osle síce bol výsledok referenda pomerne tesne v prospech kandidatúry (55,1:44,9 percenta), lenže v prípade nórskej metropoly je otázna podpora vlády a parlamentu. Z pôvodného širokého okruhu uchádzačov tak v súčasnosti vyzerajú ako stopercentne istí len dvaja ázijskí - kazašské Almaty a čínsky Peking. O osude Osla sa ešte len rozhodne, rovnako o osude ukrajinského Ľvova. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine však ťažko možno predpokladať pokračovanie v kandidátskom procese Ľvova, ktorý bol predbežne pozastavený.

Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) rozhodne 8. a 9. júla v Lausanne, ktoré mestá postúpia do záverečnej fázy výberu a získajú oficiálny status kandidátov. Dejisko olympiády pridelia 31. júla 2015 na zasadnutí MOV v Kuala Lumpure.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím