Športové aktuality
4 min. čítania

Občania Krakova v referende odmietli kandidatúru na ZOH 2022, podľa prezidenta SOV sa podobná šanca aj pre Slovensko dlho nezopakuje

Ľubomír Souček

KRAKOV + BRATISLAVA 26. mája (SOV) – V nedeľňajšom referende v poľskom Krakove sa veľká väčšina zúčastnených voličov, spolu 69,72 percenta, vyjadrila proti kandidatúre mesta na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022. Volebná účasť na referende, ktoré prebiehalo súčasne s voľbami do Európskeho parlamentu, dosiahla 35,96 percenta, pričom na platnosť referenda v Poľsku postačuje 30-percentná účasť. Okrem tém olympijskej kandidatúry mesta voliči hlasovali aj o ďalších troch otázkach - a vo všetkých prípadoch sa na rozdiel od olympiády väčšina vyjadrila za.

Ako je známe, projekt Krakova počíta s ďalšími dvoma centrami olympijských súťaží – väčšiny horských súťaží v oblasti poľského Zakopaného a súťaží v zjazdovom lyžovaní slovenskom území, na svahoch Chopku v Demänovskej doline-Jasnej.
 

STANOVISKO PREZIDENTA SLOVENSKÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU

Podľa prezidenta SOV Františka Chmelára Slovensko už takú šancu hostiť olympijské súťaže tak skoro nedostane. FOTO: TASR
Podľa prezidenta SOV Františka Chmelára Slovensko už takú šancu hostiť olympijské súťaže tak skoro nedostane.
Foto
TASR
K výsledku nedeľňajšieho referenda v poľskom Krakove poskytol prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár nasledovné stanovisko:

„V každom prípade je nám ľúto, že referendum v Krakove, ktoré zaujímalo aj nás, sa skončilo takto. Treba povedať, že Slovensko nemá na to, aby sa samo uchádzalo o usporiadanie zimných olympijských hier. Naša jediná šanca usporiadať aspoň niektoré olympijské súťaže je iba v spolupráci s Poliakmi.

Podobná šanca  sa podľa mňa už dlho nezopakuje. Pochybujem, že v dohľadnom čase sa o to niekto v tomto regióne znovu pokúsi. Súčasný hlas občanov Krakova proti olympijskej kandidatúre zaznel tak silno, že sa to nedá spochybniť.

Teraz treba hľadať príčiny, prečo k tomu došlo a prečo bol výsledok referenda v meste taký jednoznačný. Na hlbšiu analýzu potrebujeme nejaký čas. Ale trúfnem si povedať, že prípravný výbor Krakova zrejme doplatil na chyby v komunikácii s verejnosťou aj s domácimi médiami. A pravdepodobne vo vedomí obyvateľov zohrali negatívnu úlohu rozsiahlo medializované obrovské náklady na usporiadanie tohtoročných zimných olympijských hier v Soči, ako aj známe problémy s prípravami olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro.“
 

DEFINITÍVA PADNE ZREJME 30. MÁJA

S vysokou pravdepobnosťou sa dá predpokladať, že výsledok referenda bude znamenať stiahnutie kandidátskej prihlášky hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ale podľa informácií z Poľského olympijského výboru sa čoskoro uskutoční rokovanie všetkých zainteresovaných strán, vrátane Slovenského olympijského výboru. A až po ňom by mal padnúť definitívny verdikt.

Prezident SOV v pondelňajšom telefonickom rozhovore s prezidentom Poľského olympijského výboru Andrzejom Kraśnickým dostal od poľského kolegu informáciu, že výsledok referenda ešte neznamená automaticky stiahnutie olympijskej prihlášky Krakova. Prezident POV predtým o celej veci hovoril s primátorom Krakova Jacekom Majchrowským a z jeho slov vyplýva, že informácia z magistrátu mesta o stiahnutí kandidatúry, ktorá sa dostala do médií, bola predčasná.

Keďže do projektu je zaangažované nielen poľské Zakopané, ale aj slovenská strana a náš prípravný výbor, podobnému kroku musí predchádzať rokovanie predstaviteľov mesta Krakov s ďalšími zainteresovanými subjektmi,“ vysvetlil František Chmelár a dodal: „Rokovanie aj s našou účasťou sa uskutoční 30. mája priamo v Krakove.“
 

REFERENDUM UŽ STOPLO DAVOS, ST. MORITZ, MNÍCHOV AJ ŠTOKHOLM

Referendum už predtým zmarilo šance iných silných uchádzačov u usporiadanie ZOH 2022 – najprv švajčiarskych miest Davos a St. Moritz v kantone Graubünden, potom nemeckého Mníchova a napokon švédskeho Štokholmu. A v nórskom Osle síce bol výsledok referenda pomerne tesne v prospech kandidatúry (55,1:44,9 percenta), lenže v prípade nórskej metropoly je otázna podpora vlády a parlamentu. Z pôvodného širokého okruhu uchádzačov tak v súčasnosti vyzerajú ako stopercentne istí len dvaja ázijskí - kazašské Almaty a čínsky Peking. O osude Osla sa ešte len rozhodne, rovnako o osude ukrajinského Ľvova. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine však ťažko možno predpokladať pokračovanie v kandidátskom procese Ľvova, ktorý bol predbežne pozastavený.

Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) rozhodne 8. a 9. júla v Lausanne, ktoré mestá postúpia do záverečnej fázy výberu a získajú oficiálny status kandidátov. Dejisko olympiády pridelia 31. júla 2015 na zasadnutí MOV v Kuala Lumpure.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV