OH 2020 bez vodnoslalomárskeho deblkanoe, v septembri by MOV mal rozhodnúť o organizátoroch OH 2024 aj 2028

Lausanne 9. júna (TASR, SOV) – Exekutíva Medzinárodného olympijského výboru (MOV) schválila na piatkovom zasadnutí rozšírenie program olympijských hier 2020 v Tokiu o viaceré disciplíny. Do programu pribudol 3x3 basketbal, BMX freestyle, miešané štafety v atletike (4x400 m), plávaní (4x100 m) a miešané tímové súťaže v džude, lukostreľbe, triatlone a stolnom tenise. V Tokiu sa predstaví premiérovo päť nových športov - športové lezectvo, skatebording, karate, surfovanie a bejzbal/softbal. Medailová zbierka sa v porovnaní s vlaňajšími OH v Riu de Janeiro rozšíri celkovo o 18 nových disciplín.
 
Ďalšie nové disciplíny v programe OH sa objavia v dôsledku vyradenie niektorých doterajších. V boxe prichádza k presunu dvoch mužských kategórií medzi ženské, v kanoistike (vrátane vodného slalomu) troch mužských disciplín na tri ženské, vo veslovaní sa takého presunu dočkala jedna disciplína. Slováci tak prišli o medailové želiezko v podobe C2 vodného slalomu, v ktorom tri zlaté medaily získali na OH 2000 – 2008 bratia Peter a Pavol Hochschorrnerovci a v Riu de Janeiro triumfovali bratanci Ladislav a Peter Škantárovci. Po novom sa táto súťaž v Tokiu už neobjaví.
 
Cieľom týchto krokov MOV je dosiahnutie čo najväčšej rovnosti pohlaví v jednotlivých športoch a zatraktívnenie olympijského programu. Nové kroky zdvihli podiel ženských športovkýň na 49 percent. "Máme veľmi silný program - viac zameraný na mládež a s väčším počtom žien," uviedol športový riaditeľ MOV Kit McConell. Podľa neho je tiež výhodou, že aj napriek zaradeniu 15 nových disciplín nie je potrebné vybudovať nové areály pre OH 2020.

Exekutíva MOV na svojom zasadnutí v Lausanne schválila aj to, že v septembri by sa malo rozhodnúť nielen o organizátorovi OH v roku 2024, ale aj 2028. K tomuto kroku na priklonila na základe faktu, že Paríž a Los Angeles sú jediní kandidáti na organizáciu OH. Zatiaľ čo hlavné mesto Francúzska preferuje rok 2024, Los Angeles prejavilo možnosť flexibility a v súčasnosti sa prikláňa skôr k roku 2028. Z kandidátskeho procesu postupne vypadli z rôznych dôvodov Budapešť, Rím, Hamburg a Boston.
 
Voľby dejiska OH 2024 a možno aj OH 2028 sa uskutočnia 13. septembra na zasadnutí MOV v peruánskej Lime. Rozhodnutie exekutívy MOV ešte musí “posvätiť” zasadnutie ako najvyšší orgán MOV, pretože si vyžaduje úpravu Olympijskej charty.

 

Autor: TASR, sou

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím