Video

OHM: Paulíny najlepší Európan, obe kajakárky sú vo štvrťfinále!

Ján Šiller, video SOV/Andrej Galica

Buenos Aires 15. októbra (SOV) - V pondelok Slováci rozbehli boje na troch frontoch. Atléti v Youth Olympic parku, cyklisti v Green parku a kajakárky v Urban parku.

O súťaži kajakárok, ktorú vyhrala Emanuela Luknárová a úspešne nás reprezentovala aj Katarína Pecsuková, sa dočítate TU.

Ráno štartoval Andrej Paulíny v krosovom behu na 4000 metrov. V konkurencii 54 bežcov obsadil 34. miesto. Dosiahol čas 12:36 min, čo predstavovalo stratu 1:24 min na víťazného Keňana Jacksona Muemu. V konečnom hodnotení tisícpäťstovkárov bol člen AK ZŤS Martin najrýchlejším Európanom. Na olympijských hrách mládeže obsadil celkovo 9. miesto z 23 bežcov. Ľubomír Kubiš (AK Spartak Dubnica) dnes milo prekvapil piatym miestom v chodeckých pretekoch na 5000 m s časom 21:42,72 min. V súčte s ôsmou priečkou v prvých pretekoch (21:10,94) celkovo obsadil výborné 6. miesto. Spomedzi Európanov je to druhé najlepšie umiestnenie. Triumfoval Ekvádorčan Óscar Patin (dnes druhý s časom 20:38,17) pred Surajom Panwarom z Indie (dnes prvý s časom 20:35,87). Šprintérka Lenka Kovačovicová skončila v treťom behu v druhej časti súťaže dievčat na 100 m piata časom 12,18 s. Za osobným rekordom zaostala len o dve stotiny, pričom vietor (+3,4 m/s) výrazne prekročil povolené 2 m/s. Lenka sa v druhej časti umiestnila na 22. mieste, čo je v súčte oboch súťaží zároveň aj jej celkovým umiestnením (12,70/23. miesto + 12,18/22. miesto) v konkurencii 42 pretekárok. Súčet oboch jej časov je 24,88 sekundy. Najrýchlejšou šprintérkou hier je Rosemary Chukumová z Nigérie, ktorej súčer časov činí 23,20 sekundy (12,03 + 11,17). Guliarka Michaela Vrecková svoj výkon v druhom vystúpení nezlepšila. Vrhla len 12,89 m a skončila na poslednej 15. priečke, čo je zároveň aj jej celkovým umiestnením. Súčet oboch výkonov v hodnote 26,11 m je o jeden centimeter slabší, ako dosiahla Slovinka Zajcová.

Cyklisti mali v tretí deň tímovej súťaže na programe disciplínu Cross-country Eliminator. Výsledky Slovákov sú výsledkovo takmer identické s pretekmi na ceste. Lukáš Kubiš obsadil 23. miesto so stratou 6,459 s. na najrýchlejšieho Maďara Erika Fettera (1:41,513). Odreninami sužovaný Tomáš Meriač skončil s časom 1:57,119 tridsiatyôsmy.