Olympijská pochodeň už dorazila do Soči, vo štvrtok ju ponesie aj Danka Barteková

Soči 5. februára (TASR) - Olympijský oheň už je priamo v dejisku ZOH 2014. Po rekordných 65.000 kilometroch pochodeň dorazila do Soči, kde ju do piatkového otváracieho ceremoniálu ponesie ešte 300 ľudí, väčšinou prominentov. Vo štvrtok sa do štafety zapojí aj úspešná slovenská strelkyňa a členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková.
      
Počas svojej púte sa olympijská pochodeň dostala aj na vesmírnu stanicu ISS, či pod hladinu mora. Minulý týždeň ju vyniesli aj na najvyššiu kaukazskú horu Elbrus. V záverečnej fáze sa z mestskej časti Adler presunie do centra alpského lyžovania Ružová osada, chýbať nebude ani jazda na jachte po Čiernom mori a štafeta sa dostane aj na veľké ruské koleso na pobreží. V piatok dorazí na Olympijský štadión Fišt, kde tradične prísne tajený posledný účastník štafety zapáli oheň XXII. zimných olympijských hier.
      
Barteková pobeží s pochodňou v centre Soči deň pred slávnostným otvorením – vo štvrtok 6. februára. Bežať s pochodňou, ktorá váži 1,8 kg a meria 95 cm, by mala od 14.29 h miestneho času. Približne tristometrový úsek pobeží v rovnakom oblečení, ako všetci ostatní účastníci štafety, informoval Slovenský olympijský výbor. Okrem slovenskej členky MOV budú v záverečnej fáze bežať s ohňom napríklad aj generálny tajomník Organizácie spojených národov Pan Ki-mun, či ruský minister obrany Sergej Šojgu.
      
Olympijský oheň priniesli do Ruska 6. októbra minulého roka z Grécka, kde ho týždeň predtým zapálili v antickej Olympii. Púť štafety po ruskom území odštartovala 7. októbra, teda presne štyri mesiace pred slávnostným otvorením ZOH v Soči. S pochodňou pobeží až do slávnostného otvorenia ZOH celkove približne 14-tisíc účastníkov štafety.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím