Olympijské srdce pre seniorov 10. – 16. septembra v Dudinciach

V dňoch 10. až 16. septembra si v Kúpeľnom hoteli Minerál čerpajú liečebné pobyty olympionici, účastníci OH a ZOH, ktoré im odovzdala Nadácia Slovenského olympijského výboru v rámci projektu Olympijské srdce pre seniorov. Liečebné pobyty si prevzali títo olympionici:

 • Mračnová Mária, bývalá úspešná československá olympionička v skoku do výšky, špičková funkcionárka v olympijskom hnutí. Štartovala na dvoch olympiádach - v roku 1968 v Mexico City skončila šiesta a v Montreale 1976 štvrtá. Na majstrovstvách Európy 1969 v Aténach získala bronz.
   
 • Gantnerová Janka, prvá československá zjazdárka a vôbec prvá z Východnej Európy, ktorá zvíťazila v pretekoch Svetového pohára v alpskom lyžovaní, zúčastnila sa troch ZOH (1976, 1980, 1984). Na ZOH 1984 v Sarajeve obsadila piate miesto v zjazde. Počas svojej lyžiarskej kariéry nazbierala 29 umiestnení v najlepšej desiatke pretekárok v Svetovom pohári. 
   
 • Ráczová Katarína, bývalá československá šermiarka, na olympijských hrách štartovala v roku 1972, 1976 a 1980. V roku 1978 obsadila druhé miesto na MS. Na Svetovej univerziáde v roku 1977 získala zlatú medailu. Je 13-násobná majsterka Československa. Dlhoročná dobrovoľná funkcionárka v hnutí fair play. Je národná vyslankyňa pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy a členka Výkonného výboru Európskeho hnutia fair play, predsedníčka Klubu fair play SOV.
 • Gajdošová Ľudmila, bývalá basketbalistka, účastníčka OH 1976 v Montreale, kde družstvo ČSSR skončilo tesne štvrté. Naše hráčky pripravil o bronz jedeniný kôš v úvodnom zápase. V olympijskom roku sa hráčka Slovana Bratislava však tešila aj z medaily – zo striebra na ME vo Francúzsku.
 • Némethová Marianna, bývalá gymnastka, štartovala na troch OH. V Tokiu v roku 1964 a taktiež v Mexiku v roku 1968 získala s družstvom striebornú medailu. Na MS 1962 s družstvom skončila na treťom mieste. Na majstrovstvách sveta 1966 v Dortmunde sa v súťaži družstiev pričinila o historické víťazstvo nad sovietskymi gymnastkami. Na majstrovstvách sveta 1970 v Ľubľane priviedla ako kapitánka družstvo Československa k bronzovým medailám. 
 • Sedlák Justín, člen tímu basketbalistov ČSSR, ktorý na OH 1976 v Montreale obsadil 6. miesto. Bronzový medailista z Majstrovstiev Európy 1981. Československo reprezentoval 38-krát, je trojnásobný majster republiky.
 • Némethová Jolana, hádzanárka ČSSR. Štartovala na OH 1980 v Moskve, kde s družstvom získala 5. miesto. Hrala aj na MS 1982, kde družstvo ČSSR obsadilo taktiež 5. miesto.
 • Vyskočil Peter, bývalý československý reprezentant v modernom päťboji, účastník OH 1976 v Montreale.
 • Chmelková Anna, bývalá výborná štvorstovkárka, majsterka Európy z Budapešti 1966. Doposiaľ je jediná Slovensa s titulom majsterky Európy v atletike pod holým nebom. Získala štyri čs. tituly na 400 m.  Štartovala na OH 1968 v Mexico City.
 • Čerchlanová Jozefína, 25-násobná reprezentantka Československa v atletike (1971-1982), z toho 18-krát v pretekoch zvíťazila. Je striebornou medailistkou v behu na 800m zo Svetovej univerziády v roku 1975. V roku 1976 bola účastníčkou OH v Montreale.

Popri regenerácii majú olympionici zabezpečený aj spoločenský program.

V stredu 12.9. vycestovali do Šiah, kde na pozvanie primátora mesta Štefana Gregora a predsedu olympisjkého klubu (OK) Alojza Szokolyiho Františka Révesza absolvovali milé, priateľské stretnutie na Mestskom úrade. Po prijatí u primátora sa presunuli do divadelnej sály, kde besedovali so žiakmi základných škôl a študentmi stredných škôl. Zaujímavú besedu moderoval paralympionik desaťročia Ladislav Gáspár.
FOTO Zuzka Vodáčková

Bývalí olympionici na základe vlastných skúseností priblížili študentom význam olympijských hodnôt a dôležitosť športu v každodennom živote. Šermiarka a zároveň členka Správnej rady Nadácie SOV Katarína Ráczová zdôraznila, že šport neznamená len zbieranie medailí a prekonávanie rekordov, ale šport nás učí aj disciplíne, tímovej spolupráci, spolupatričnosti a tolerancii.
FOTO Zuzka Vodáčková

Pred obedom sa seniori presunuli k miestnej synagóge, kde položili veniec k pamätnej tabuli vôbec prvého olympionika zo Slovenska, rodáka z Hronca Alojza Szokolyiho (účastník OH 1896 v Aténach, tretí v behu na 100 m), ktorý pôsobil aj v Šahách. Vedúci mestského múzea Tibor Pálinkás im v krátkosti predstavil históriu mesta a synagógy, pri ktorej sa nachádza pamätná stena významných osobností Šiah.

Ďalším bodom programu bola návšteva pamätného domu Alojza Szokolyiho v maďarskej obci Bernecebaráti. Našich olympionikov tam pozdravil bývalý starosta, učiteľ telesnej výchovy László Kertész. Spoločne sa presunuli aj k hrobu Alojza Szokolyiho, kde položili veniec.

V piatok čaká olympionikov spoločná večera s ochutnávkou vína v Kúpeľnom hoteli Minerál, ktorá sa uskutoční pod záštitou prezidenta SOV Antona Siekela

Autor: Ján Šiller

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím