Olympijský oheň pre ZOH v Pjongčangu opustil Grécko, 1. novembra ho privítajú v Soule – presne sto dní pred otvorením hier

Posledným gréckym bežcom štafety bol na Panaténajskom štadióne lyžiar Ioannis Proios. FOTO PYEONGCHANG 2018ATÉNY 31. októbra (SOV) – Od 24. októbra, keď v antickej Olympii slávnostne zapálili oheň pre XXIII. zimné olympijské hry, ktoré sa uskutočnia od 9. do 25. februára 2018 v juhokórejskom Pjongčangu, putovala štafeta s posvätným ohňom po území Grécka – krajiny, ktorá dala svetu olympijské hry. Na gréckom území štafeta s 505 členmi prešla spolu 2 129 km.

 

V pondelok 30. októbra priniesli oheň na slávnu aténsku Akropolu a v posledný októbrový deň ho na Panaténajskom štadióne v metropole Grécka slávnostne odovzdali oheň delegácii Pjongčangu. Na štadióne antického typu, ktorý bol v roku 1896 centrom Hier I. olympiády novoveku, bol posledným gréckym členom štafety s ohňom lyžiar Ioannis Proios, ktorý pochoOd neho si prevzal oheň legendárny juhokórejský šorttrekár Kim Ki-hoon. FOTO PYEONGCHANG 2018deň odovzdal trojnásobnému olympijskému šampiónovi v šorttreku Kimovi Ki-hoonovi, ktorý v Albertville 1992 získal pre Južnú Kóreu vôbec zlatú medailu v histórii ZOH.

Akt odovzdania ohňa si po športovcoch zopakovali prezident Gréckeho olympijského výboru
Spyros Capralos a prezident organizačného výboru ZOH v Pjongčangu Li Hi-peom. Ten pri tejto príležitosti povedal: “ZOH 2018 v Pjongčangu budú inšpirovať mladú generáciu a rozšíria olympijské hodnoty rešpektu, priateľstva a mieru do celého sveta.”

Následne olympijský oheň umiestnili v bezpečnostnom kahanci,
 slúžiacom na letecký transport. Do Kórejskej republiky, konkrétne na soulské letisko Inčeon, privezú olympijský oheň 1. novembra – presne sto dní pred slávnostným otvorením ZOH. Prílet lietadla je plánovaný na desiatu hodinu predpoludním miestneho času, teda o druhej v noci stredoeurópskeho času. Slávnostným príchodom olympijského ohňa do hostiteľskej krajiny ZOH 2018 sa zároveň Prezident Gréckého olympijského výboru Spyros Capralos odovzdal oheň šéfovi organizačného výboru ZOH 2018 Limu Hi-peomovi. FOTO TASR/APspustí odpočítavanie zvyšných 100 dní do slávnostného otvorenia hier.

 

Oheň transportovali lietadlom do Soulu v takomto kahanci. FOTO TASR/AP
Po juhokórejskom území bude štafeta s heslom Let Everyone Shine (Nech každý zažiari) putovať až do 9. februára 2018, keď oheň slávnostne zapália na olympijskom štadióne v Pjongčangu. Tam bude počas celkých V štafete sa vystrieda viac než 7 500 ľudí, celkove prejde trasu dlhú symbolických 2018 kilometrov. Počas púte štafety sa počíta dovedna so 14 „oddychovými“ dňami, počas ktorých olympijský oheň roznesú do nemocníc a do domovov dôchodcov. Partnermi štafety sú spoločnosti Coca-Cola, Samsung a Korean Telecom.

 

Účastníci štafety budú nielen zvestcami blížiacich sa hier a poslami olympijských hodnôt, ale takpovediac aj poslami Olympijského prímeria, ktoré podľa zvyklostí z antického Grécka na obdobie trvania ZOH znovu vyhlási (ale s celosvetovou platnosťou) Organizácia spojených národov.

 

Olympijská pochodeň pre ZOH v Pjongčangu je dlhá 700 milimetrov, čo symbolizuje nadmorskú výšku hostiteľského mesta – 700 metrov. Autorom pochodne v zlato-bielom ladení je juhokórejský dizajnér Kim Se-joung.

Autor: Ľubomír Souček

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím