Olympijský oheň pre ZOH v Pjongčangu opustil Grécko, 1. novembra ho privítajú v Soule – presne sto dní pred otvorením hier

Posledným gréckym bežcom štafety bol na Panaténajskom štadióne lyžiar Ioannis Proios. FOTO PYEONGCHANG 2018ATÉNY 31. októbra (SOV) – Od 24. októbra, keď v antickej Olympii slávnostne zapálili oheň pre XXIII. zimné olympijské hry, ktoré sa uskutočnia od 9. do 25. februára 2018 v juhokórejskom Pjongčangu, putovala štafeta s posvätným ohňom po území Grécka – krajiny, ktorá dala svetu olympijské hry. Na gréckom území štafeta s 505 členmi prešla spolu 2 129 km.

 

V pondelok 30. októbra priniesli oheň na slávnu aténsku Akropolu a v posledný októbrový deň ho na Panaténajskom štadióne v metropole Grécka slávnostne odovzdali oheň delegácii Pjongčangu. Na štadióne antického typu, ktorý bol v roku 1896 centrom Hier I. olympiády novoveku, bol posledným gréckym členom štafety s ohňom lyžiar Ioannis Proios, ktorý pochoOd neho si prevzal oheň legendárny juhokórejský šorttrekár Kim Ki-hoon. FOTO PYEONGCHANG 2018deň odovzdal trojnásobnému olympijskému šampiónovi v šorttreku Kimovi Ki-hoonovi, ktorý v Albertville 1992 získal pre Južnú Kóreu vôbec zlatú medailu v histórii ZOH.

Akt odovzdania ohňa si po športovcoch zopakovali prezident Gréckeho olympijského výboru
Spyros Capralos a prezident organizačného výboru ZOH v Pjongčangu Li Hi-peom. Ten pri tejto príležitosti povedal: “ZOH 2018 v Pjongčangu budú inšpirovať mladú generáciu a rozšíria olympijské hodnoty rešpektu, priateľstva a mieru do celého sveta.”

Následne olympijský oheň umiestnili v bezpečnostnom kahanci,
 slúžiacom na letecký transport. Do Kórejskej republiky, konkrétne na soulské letisko Inčeon, privezú olympijský oheň 1. novembra – presne sto dní pred slávnostným otvorením ZOH. Prílet lietadla je plánovaný na desiatu hodinu predpoludním miestneho času, teda o druhej v noci stredoeurópskeho času. Slávnostným príchodom olympijského ohňa do hostiteľskej krajiny ZOH 2018 sa zároveň Prezident Gréckého olympijského výboru Spyros Capralos odovzdal oheň šéfovi organizačného výboru ZOH 2018 Limu Hi-peomovi. FOTO TASR/APspustí odpočítavanie zvyšných 100 dní do slávnostného otvorenia hier.

 

Oheň transportovali lietadlom do Soulu v takomto kahanci. FOTO TASR/AP
Po juhokórejskom území bude štafeta s heslom Let Everyone Shine (Nech každý zažiari) putovať až do 9. februára 2018, keď oheň slávnostne zapália na olympijskom štadióne v Pjongčangu. Tam bude počas celkých V štafete sa vystrieda viac než 7 500 ľudí, celkove prejde trasu dlhú symbolických 2018 kilometrov. Počas púte štafety sa počíta dovedna so 14 „oddychovými“ dňami, počas ktorých olympijský oheň roznesú do nemocníc a do domovov dôchodcov. Partnermi štafety sú spoločnosti Coca-Cola, Samsung a Korean Telecom.

 

Účastníci štafety budú nielen zvestcami blížiacich sa hier a poslami olympijských hodnôt, ale takpovediac aj poslami Olympijského prímeria, ktoré podľa zvyklostí z antického Grécka na obdobie trvania ZOH znovu vyhlási (ale s celosvetovou platnosťou) Organizácia spojených národov.

 

Olympijská pochodeň pre ZOH v Pjongčangu je dlhá 700 milimetrov, čo symbolizuje nadmorskú výšku hostiteľského mesta – 700 metrov. Autorom pochodne v zlato-bielom ladení je juhokórejský dizajnér Kim Se-joung.

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X