Organizácia spojených národov schválila rezolúciu o Olympijskom prímerí

Na pôde OSN vystúpila aj slávna juhokórejská krasokorčuliarka Kim Ju-na. Za ňou predseda VZ OSN Miroslav Lajčák. FOTO POCOG NEW YORK/BRATISLAVA 14. novembra (SOV) - Organizácia spojených národov (OSN) v pondelok na svojom valnom zhromaždení v New Yorku, ktorému predsedal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, prijala rezolúciu o Olympijskom prímerí pre nadchádzajúce zimné olympijské hry (ZOH sa uskutočnia 9. – 25. februára 2018) a zimné paralympijské hry (ZPH v termíne 8. – 18. marca 2018) v Pjongčangu.
 

Rezolúcia s názvom „Budovanie pokojného a lepšieho sveta prostredníctvom športu a olympijského ideálu“ sa vzťahuje na obdobie siedmich dní pred začiatkom ZOH vo februári 2018 – až do obdobia siedmich dní po skončení následných ZPH. Konsenzus zahŕňa Severnú Kóreu aj Kórejskú ľudovodemokratickú republiku, rovnako ako krajiny budúcich hostiteľov hier: Japonsko (OH 2020 v Tokiu), Čínu (ZOH 2022 v Pekingu), Francúzsko (OH 2024 v Paríži) a USA (OH 2028 v Los Angeles).
 

Prezident organizačného výboru ZOH a ZPH 2018 Li Hi-peom pri prejave na pôde OSN. FOTO POCOGPrezident MOV Thomas Bach na margo dohody vyhlásil: „Rezolúciou o olympijskom prímerí OSN utvára športovcom také podmienky, aby súťažili v pokoji. Olympijskí športovci ukazujú celému svetu, že je možné súťažiť medzi sebou a zároveň žiť spolu v mieri pod jednou strechou.“ Predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák dodal: Olympijské hry a OSN majú rovnaký ideál. Ideál založený na ľudskosti. To znamená, že čokoľvek sa deje v hlavných mestách po celom svete, ľudia vždy budú mať priestor stretávať a spájať sa.


Pred prijatím rezolúcie v zastúpení organizátorov ZOH a ZPH 2018 vystúpili prezident organizačného výboru (POCOG) Li Hi-peom a ambasádorka oboch podujatí, olympijská víťazka v krasokorčuľovaní Kim Ju-na.

Autor: (šil)

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X