Organizácia spojených národov schválila rezolúciu o Olympijskom prímerí

Na pôde OSN vystúpila aj slávna juhokórejská krasokorčuliarka Kim Ju-na. Za ňou predseda VZ OSN Miroslav Lajčák. FOTO POCOG NEW YORK/BRATISLAVA 14. novembra (SOV) - Organizácia spojených národov (OSN) v pondelok na svojom valnom zhromaždení v New Yorku, ktorému predsedal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, prijala rezolúciu o Olympijskom prímerí pre nadchádzajúce zimné olympijské hry (ZOH sa uskutočnia 9. – 25. februára 2018) a zimné paralympijské hry (ZPH v termíne 8. – 18. marca 2018) v Pjongčangu.
 

Rezolúcia s názvom „Budovanie pokojného a lepšieho sveta prostredníctvom športu a olympijského ideálu“ sa vzťahuje na obdobie siedmich dní pred začiatkom ZOH vo februári 2018 – až do obdobia siedmich dní po skončení následných ZPH. Konsenzus zahŕňa Severnú Kóreu aj Kórejskú ľudovodemokratickú republiku, rovnako ako krajiny budúcich hostiteľov hier: Japonsko (OH 2020 v Tokiu), Čínu (ZOH 2022 v Pekingu), Francúzsko (OH 2024 v Paríži) a USA (OH 2028 v Los Angeles).
 

Prezident organizačného výboru ZOH a ZPH 2018 Li Hi-peom pri prejave na pôde OSN. FOTO POCOGPrezident MOV Thomas Bach na margo dohody vyhlásil: „Rezolúciou o olympijskom prímerí OSN utvára športovcom také podmienky, aby súťažili v pokoji. Olympijskí športovci ukazujú celému svetu, že je možné súťažiť medzi sebou a zároveň žiť spolu v mieri pod jednou strechou.“ Predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák dodal: Olympijské hry a OSN majú rovnaký ideál. Ideál založený na ľudskosti. To znamená, že čokoľvek sa deje v hlavných mestách po celom svete, ľudia vždy budú mať priestor stretávať a spájať sa.


Pred prijatím rezolúcie v zastúpení organizátorov ZOH a ZPH 2018 vystúpili prezident organizačného výboru (POCOG) Li Hi-peom a ambasádorka oboch podujatí, olympijská víťazka v krasokorčuľovaní Kim Ju-na.

Autor: (šil)

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím